Глибока «труба»
Побудувати її можна лише в тому випадкові, якщо не буде боргів за газВ Україні знайшли газ, що залягає на глибині 6300 метрів. Кобзовське газоконденсатне — це, мабуть, одне з найглибших родовищ нашої країни, яке використовується. Розташоване воно в Харківській області і перебуває під пильною увагою геологорозвідників компанії «Укргазвидобування» (дочка НАК «Нафтогаз України»). Зараз тут активно розвивають можливості цього об’єкта. Зокрема, декілька днів тому було введено в експлуатацію другу установку комплексної підготовки газу (УКПГ-2).
На початку 2006 року «Укргазвидобування» спільно з УкрНДІгазом розробили програму прискореного освоєння цього родовища, яка передбачає зростання видобутку газу 2007 року до 1,5 мільярда кубометрів. Передбачено побудувати 33 експлуатаційнi і розвідувальнi свердловини (для кожної знадобиться 300 тонн труб). Роботи ведуться повним ходом. Як розповідає завідувач відділенням бурових робіт «Укрбургазу» Микола Розлуцький, процес буріння однієї свердловини в середньому займає близько чотирьох-п’яти місяців. За рік відділення бурить орієнтовно 110 тисяч метрів. А зараз його фахівці зайняті на свердловині №2 Кобзовського родовища (дійшли до глибини 2,2 тисячі метрів, залишилося ще 1100 метрів). «Коли ми пробуримо розвідувальні свердловини, зможемо сказати, чи є там газ, чи ні», — посвячує мене в таємниці професії Розлуцький.
«Задоволення» пробурити свердловину не з дешевих (залежить ще й від складності виконання) — від 15 до 25 мільйонів гривень. Але й експлуатація розвідувальних свердловин — річ не проста. Токар Петро Кубрій розповів «Дневі», що роботи в нього вистачає завжди. «Бурові додаються, і аварії також, відповідно», — говорить він.
Після того, як на трубі нарізано потрібну різьбу, її опускають у ствол. На неї накручується ще одна труба — більшого діаметру. Виходить своєрідна «ялинка». Але Новий рік для добувачів газу настане лише тоді, коли розвідувальна свердловина «повідомить», що газ знайдено.
Заступник начальника групи бурових «Укрбургазу» Володимир Ковальов розповів «Дневі», що технології підприємства дозволяють сьогодні працювати на глибинах 4—6 тисяч метрів. Вартість буріння свердловини становить від 3,5 до 4,5 мільйонів гривень. Експлуатаційні свердловини бурять тоді, коли точно знають, що отримають газ. А розвідувальні іноді не дають 100% «влучання». Обладнання, яке використовується на Кобзовці, — нового покоління. Вироблене в Росії. Комплекс механізмів дозволяє виключити ручну працю навіть на так званих спусково-підіймальних операціях. Також тут встановлено пристрої для швидкої підготовки розчину. Бурильники називають їх гідроворонками.
Тандем «Укрбургазу» і «Укргазвидобування» (генпідрядник і замовник) дозволяє заощаджувати кошти. При проектній вартості монтажу бурової установки в 23 мільйони гривень, фактична ціна поменшала вдвічі за рахунок ведення робіт власними силами, аж до спорудження огорожі навколо об’єкта. До речі, сама територія об’єкта — невелика. Весь «розмах» — під землею.
Генеральний директор «Укргазвидобування» Ілля Рибчич повідомив журналістам, що введення в експлуатацію установки комплексної підготовки газу дозволить забезпечити до 2008 року його видобуток на цьому родовищі в обсязі до 1,5 мільярда кубометрів. Окрім того, Рибчич повідомив, що «Укргазвидобування» уклало контракт із американською компанією Halliburton на купівлю обладнання для буріння свердловин на глибину до шести тисяч метрів. За словами Рибчича, це дозволить за декілька років довести розвідані запаси газу Кобзовського родовища майже до 152 мільярдів кубометрів. Зараз, згідно з оцінкою перспективних ресурсів нижніх покладів, у родовищі близько 80 мільярдів кубів. Ще вчора, до введення другої черги, Кобзовське родовище давало країні 308,8 мільйона кубометрів на рік. Накопичений видобуток становив 417,495 мільйона, а фактичний добовий відбір газу — 191 тисячу кубометрів.
Щоб прискорити процес і реалізувати програму інтенсивного видобутку газу, як вважає Рибчич, «потрібно починати бурити новими верстатами іноземного виробництва, які бурять тисячу метрів за рік, а то сьогодні нам доводиться бурити на таку глибину наявними верстатами майже три роки».
Голова правління НАК «Нафтогаз України» Олександр Болкісєв вірить у перспективи Кобзовського родовища: за планом, до кінця місяця підключать ще чотири свердловини, а до кінця року — дев’ять. «Наступного року продуктивність цього об’єкта зросте до 1 мільйона кубометрів газу на добу», — повідомив він і додав, що це дозволить повністю забезпечити Харків, його ТЕЦ3 і ТЕЦ5, газом. При цьому Болкісєв зазначив, що теплоцентралі заборгували «Нафтогазу» понад 120 мільйонів гривень за минулий опалювальний сезон. «Якщо графік погашення боргів не буде дотримано, ми не зможемо почати опалювальний сезон, — м’яко погрожує міській владі Болкісєв і продовжує: — Така ж ситуація в Донецьку та Дніпропетровську. І ми з цим не миритимемося».