«Гранітні» репресії
17 січня Адміністрацію Президента пікетуватимуть із вимогою припинити переслідування активістів Майдану-2Кількість затриманих учасників акції протесту проти проекту Податкового кодексу росте — як кількісно, так і якісно. Коли ще донедавна «жертвами» репресій ставали рядові учасники Майдану-2, які то їжею, то теплим одягом, а то й просто своєю присутністю підтримували наметове містечко, то вже сьогодні на лаві затриманих починають з’являтись організатори. Днями, за даними прес-служби Громадянського руху «Спільна справа», було порушено кримінальну справу й узято підписку про невиїзд із заступника генерального координатора акції протесту проти проекту Податкового кодексу, коменданта наметового містечка «Податкового Майдану» Олега Ахтирського. Він став восьмим затриманим серед учасників Майдану-2, якого обвинувачують в умисному пошкодженні гранітного покриття майдану Незалежності під час встановлення наметового містечка.
Представники оргкомітету Майдану-2 вважають, що масові репресії, які розпочалися щодо учасників акції протесту, мають виключно політичний характер. «Ми не вважаємо, що ми щось пошкодили. Намети на майдані ставили народні депутати, і це є їхнє майно», — зазначив він.
Утім, влада, як наголосив у коментарі «Дню» Данилюк, ще жодним чином не відреагувала на заклики припинити переслідування активістів Майдану-2. «Ми зверталися до Карпачової (уповноваженого з прав людини. — Ред.). Та жодної реакції з її боку не було», — підкреслив він.
Відтак, за словами Данилюка, активісти змушені йти в контрнаступ: «Спільна справа» закликає зранку 17 січня прийти до Адміністрації Президента й узяти участь у всеукраїнській акції протесту проти політичних переслідувань. «Ми повинні пояснити суспільству ключові моменти ситуації, що склалася. Це, по перше, суто політичний характер репресій. Не існує жодних як об’єктивних, так і суб’єктивних складових у обвинуваченнях, висунутих нашим активістам: немає ні тієї шкоди, яка заявляється, ні суб’єктивної складової злочину. Адже безумовно ніхто з тих підприємців, які тоді вийшли на Майдан, не ставив собі за мету наносити цю «неіснуючу шкоду». І, по-друге, територія майдану Незалежності за останні роки використовувалася найбільше нині правлячою Партією регіонів. У 2007 році в них було велике наметове містечко. І є купа фото- та відеодоказів того, що їх намети були встановлені в абсолютно такий самий спосіб, як наші. Та й у період між першим та другим туром президентських виборів 2010-го ПР ставила тут намети, — підкреслює «Дню» Данилюк. — Однак нікого не арештовували за це».
На місцях, за словами Данилюка, ситуація нічим не краща, ніж у столиці. Хоча там підприємців і не лякають шкодою гранітному покриттю на суму близько 200 тисяч гривень, та погрози з боку органів місцевої влади та силових структур все ж таки мають місце і, як підкреслив активіст, носять індивідуальний характер. Щоправда рейдів податкової інспекції, за його словами, останнім часом поменшало. Данилюк вважає, що розглядати цю тенденцію також потрібно через призму саме політичного характеру переслідувань активістів Майдану-2. «Влада не хоче створювати собі ворога у вигляді певної соціальної групи, а просто, за класикою жанру, — передавити організаторів. Тут цілком слушно провести паралелі з 20 роками минулого століття, коли було послаблення економічних свобод. Людей тоді ж відпустили, нікого не примушували вступати в колгоспи, але в цей час зачищали політичний провід. А вже потім перейшли до дезорганізованих лав, яких фактично нікому було захищати», — пояснює «Дню» своє бачення дій нинішньої влади Данилюк.
Тим часом ще один куратор учасників акцій протесту — голова Всеукраїнського об’єднання об’єднань підприємців «Фортеця» Оксана Продан — уже бачить ряд перших економічних наслідків нового Податкового кодексу. І позитиву, який обіцяла дати відміна ринкового збору, підприємці, за словами Продан, так і не дочекалися. «Практично в усіх регіонах власники ринку на ці копійки намагаються збільшити вартість своїх послуг», — розповідає вона «Дню».
Тож робота щодо захисту малого та середнього бізнесу, за словами Продан, на разі кипить. «Навіть вихідних не було в керівників об’єднань підприємців на місцях. Ми постійно працюємо. До 5 січня був термін здачі звіту по єдиному податку й було багато питань. Не перестають тиснути на підприємців з Пенсійного фонду. В окремих регіонах податківці змушують підприємців робити те, що не передбачено ні законом, ні Податковим кодексом», — розповіла вона «Дню». За словами Продан, особливо тяжко вирішується питання з фіксованим податком. «Доводилось практично в ручному режимі через Державну податкову адміністрацію змушувати податківців на місцях приймати документи на фіксований патент», — розповідає вона.