Перейти до основного вмісту

Грошовий потік іде у бік від Харкова

03 жовтня, 00:00
МАЛЮНОК ІГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

У Харківській області спостерігається спад обсягів виробництва та скорочення робочих місць у машинобудівній галузі. Приємний виняток становлять ДП «Завод «Електротяжмаш» та ВАТ «Турбоатом», повідомив на прес-конференції начальник ДУ промисловості, транспорту та зв’язку Владилен Вавилов. Особливо важкі часи переживає Завод імені Малишева, де робітникам не виплачують заробітну плату вже другий місяць, а загальна заборгованість становить уже 4,8 мільйона гривень. Робітники відмовляються працювати, страйкують, а завод зазнає величезних збитків. Криза розпочалася після того, як держава перестала перераховувати гроші на рахунки харківських підприємств.

Завод імені Малишева був одним із шести підприємств Харкова, які беруть участь у державній програмі модернізації військової техніки, за якою з бюджету підприємствам мало бути виділено 75 мільйонів гривень. Продукція підприємства віднесено до кількох великих державних програм, які стосуються нафтогазової, вугільної промисловості, залізничного транспорту та оборонного комплексу держави. Що з цієї продукції випускатиметься й надалі, сказати зараз неможливо, тому що після виплати 34 мільйонів фінансування програми було припинено. У серпні уряд Януковича розірвав оборонний контракт, і фінансування модернізації бойових машин «Булат» припинилося, хоч завод уже виконав першу частину програми. Усе це виявилося повною несподіванкою для заводчан, адже програма почалася ще за першого прем’єрства Януковича. Без держзамовлення основні цехи заводу простоюють без діла, зупинилося виробництво дизелів для «Укрзалізниці», обладнання для шахт. Врятувати ситуацію можуть тільки багатомільйонні контракти з Азією, Мексикою, Росією та Казахстаном, а також фінансова увага з боку держави. Якщо цього не буде, то ситуація з заводом переросте, на думку губернатора Арсена Авакова, з критичної в незворотну, і три тисячі заводчан залишаться без роботи.

Не менш дивна ситуація склалася й навколо одного з найвідоміших довгобудів України — швидкісного автобану «Харків — Сімферополь». Задумана ще за радянських часів як траса першого класу з середньою швидкістю руху автотранспорту в 130 км за годину, знову позбавилася коштів на продовження будівництва. Будівництво швидкісного автобану припинене після того, як рік тому з державного бюджету було виділено 100 мільйонів гривень на його будівництво. За приблизними оцінками, траса повинна була коштувати кілька сотень мільйонів, включаючи шлях від кордону з Белгородською областю до кордону з Дніпропетровською областю. Нинішнього року планувалося ввести в експлуатацію ділянку високошвидкісної траси «Харків — Сімферополь» від Люботина до Мерефи і розпочати будівництво мостів на ділянці Червоноград — Перещепино (Дніпропетровська область). У цілому ж на будівництво автобану в найближчі два роки мало бути виділено 2 млрд. гривень бюджетних коштів. Тепер, при новому уряді, все знову переграли: змінився міністр транспорту, керівництво «Укравтодору», і міністерство перенаправило обіцяні кошти на будівництво автобану «Київ — Одеса». Що буде далі з фактично замороженим довгобудом, ніхто не знає.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати