Гривнева рівновага під загрозою?
Фахівці заспокоюють: сигналів знецінення нацвалюти сьогодні немає, утім, можлива незначна «турбулентність» після парламентських виборів
Національний банк України (НБУ) може вдатися до поступової девальвації гривні. Про це в інтерв’ю УНІАН сказав член Ради НБУ Юрій Полунєєв. За його словами, якщо негативні тенденції в економіці країни поглиблюватимуться, то Національний банк, скоріш за все, розглядатиме можливість дуже поступової, плавної девальвації гривні. «Якщо й проводитиметься певна корекція курсу гривні, то вона буде керованою й плавною, що не дасть сигналів руйнівної сили і, в першу чергу, не вдарить по довірі населення», — заявив Полунєєв.
Нагадаємо, що девальвація — це послаблення курсу гривні щодо долара. Чи є на сьогодні підстави для розвитку девальваційного варіанту на валютному ринку, і що чекає на національну валюту в найближчій перспективі? Про це «День» запитав експертів.
«По діях НБУ не видно, що він збирається девальвувати гривню. Навпаки, Нацбанк дуже жорстко тримає курс 8 гривень за долар. Велика ймовірність, що таким він утримуватиме його й надалі», — розповідає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. За словами експерта, підстав для послаблення курсу гривні сьогодні немає. По-перше, каже Охріменко, попит на готівкову валюту в квітні 2012 року, у порівняні з попередніми місяцями, майже на половину зменшився. По-друге, в Україну до виборів почала заходити з офшорів іноземна валюта. І це дозволило НБУ купувати на ринку більше валюти і таким чином поповнювати свої золотовалютні резерви. Хоча, визнає Охріменко, у липні Україні треба частково погашати зовнішні борги, і тоді дійсно можливе певне послаблення курсу (див. графіки продажу готівкового долара в Україні за 2009-й — перші п’ять місяців 2012 року).
Керівник інформаційно-аналітчиного центру FOREX CLUB Микола Івченко також не бачить сьогодні підстав для девальвації національної валюти. Платіжний баланс України, розповідає він, за перший квартал 2012 року поліпшився завдяки збільшенню експорту продукції аграрно-промислового комплексу та зменшенню імпорту російського газу й обладнання машинобудування. Крім того, спостерігаються невисокі темпи росту грошової бази, каже він. Так, залишки на кореспондентських рахунках банків (тобто ліквідність або грошовий запас банків) не ростуть. Банки не мають вільних грошей, аби запасатися доларами і таким чином створювати ажіотажний попит на валютному ринку, говорить Івченко. Єдиний фактор ризику для міцності гривні, на його думку, криється в низькому притоку кредитів та інвестицій. У підсумку це виллється в від’ємний платіжний баланс країни за підсумками року. «І це тиснутиме на гривню», — додає він. Загалом же до виборів курс триматимуть стабільним, бо нікому не хочеться в переддень виборів економічної дестабілізації, наприклад, на валютному ринку. Ймовірно, каже Івченко, більш гнучким курс гривні стане після парламентських виборів восени — можливе незначне послаблення в рамках 2%. Загальні ж тенденції на валютному ринку залежатимуть від світових тенденцій. Останній прогноз Міжнародного валютного фонду щодо стану світової економіки дає обнадійливі перспективи на другу половину 2012 року, підсумовує Микола Івченко.