Гривня «падає»
Експерт: до осені долар у обмінниках продаватимуть за 8,2 — 9 гривень![](/sites/default/files/main/articles/29012014/6obmen2.jpg)
У понеділок Національний банк України (НБУ) вперше цього року провів торги на міжбанківському валютному ринку. І одразу ж здивував фінансових експертів, запропонувавши долар по ціні 840 гривень за сотню. Вже до закриття торгів ціна американської валюти сягнула максимуму — 8,6 гривні за одиницю.
Востаннє фінансовий регулятор проводив доларову інтервенцію майже два місяці тому — ще на початку грудня. Тоді долар коштував 8,1501 гривні.
Як відомо, ще минулого тижня заступник глави Нацбанку Олексій Ткаченко заявив, що фінансовий регулятор має засоби для протидії різким курсовим змінам, які негативно відбиваються на банківській системі і економіці країни в цілому. «У регулятора є всі можливості для підтримки гривні. Ані банківська система, ані економіка в цілому не сприймає різких стрибків курсу», — сказав він. А тут таке — з 8,15 відразу до 8,4.
«День» запитав у експерта, як найближчим часом зміниться курс гривні і від яких факторів залежатиме коливання української валюти.
Микола Івченко, керівник інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні:
— Наразі долар росте відносно всіх валют країн, що розвиваються. Тобто те, що відбувається, є типовим для багатьох країн — зростання долара проти російського рубля, проти польської або турецької національної валюти. А в Україні на цей фактор наклались ще й політичні протистояння. Такий собі подвійний удар з боку політики та світових економічних процесів.
Якщо рівень напруги політичних протистоянь у найближчі місяць-два знизиться, можна буде очікувати повернення рівня долара до позначки нижче ніж 8,5. Тобто це може бути і 8,4 або 8,35. Якщо ж політичні протистояння продовжуватимуться до кінця літа, то позначка може сягнути і 9 гривень за долар. Тобто найближчі кілька місяців — до початку осені — діапазон вартості долара становитиме від 8,2 до 9 гривень. І багато в чому це визначатиметься політичним фактором. А його передбачити дуже непросто, адже він важко піддається логічним, тим паче, економічним законам. Тому і прогнозувати щось — дуже складно. Звичайно ж, усі чекатимуть на врегулювання політичного конфлікту, оскільки, чим довше він триватиме, тим більш негативно впливатиме на економіку, зокрема й для платіжного балансу та для гривні.
P.S. Тим часом українська національна валюта позиціонується як одна з найбільш недооцінених у світі. Відповідно до індексу «Біг Мак» (The Big Mac index), який визначається журналом The Economist, гривня увійшла до п’ятірки країн світу з найбільш недооціненою національною валютою. Крім України, до п’ятірки увійшли Індія, Південна Африка, Малайзія та Індонезія. Вітчизняна валюта виявилася недооціненою на 51% по відношенню до долара і на 54,3 % — по відношенню до євро. Для порівняння, російську валюту недооцінюють на 43,3 % по відношенню до долара і на 47,2% — по відношенню до євро.