Гривня розбрату
Чому Мінфін не влаштовує зростання курсу національної валюти, і як на звинувачення в «бездіяльності» відреагували в Нацбанку?Голова Мінфіну Оксана Маркарова і член Наглядової ради «ПриватБанку» Роман Сульжик розкритикували НБУ за бездіяльність у питанні стримування зростання курсу гривні.
Так Сульжик в своєму пості Facebook заявив, що те, що відбувається межує зі злочинною халатністю.
«Зміцнення гривні повинне було бути зупинено ще на рівні 26—27 за долар, а те, що зараз відбувається межує зі злочинною халатністю», — написав він.
«Одному Зеленському відомо». Чи варто продавати валюту і чи буде долар по 20. За його словами, «недооцінена гривня — найцінніший ресурс, який потрібно використовувати для» накопичення резервів, зниження ставок, скасування всіх адміністративних обмежень і введення повної свободи руху капіталу в країні. І замість цього їй абсолютно бездарно дають зміцнюватися», — нарікає член наглядової ради «ПриватБанку».
Своєю чергою Маркарова в коментарі під цим постом зазначила, що її відомство говорить про це вже кылька місяців, але не впливає на політику НБУ.
У коментарях до посту Сульжика відсутня думка представників НБУ, але деякі експерти захищають Центробанк. Вони вказують, що обсяги викупу валюти приблизно відповідають обсягу покупки нерезидентами ОВДП, а міцніша гривня сприяє зниженню інфляції.
Голова Ради НБУ Богдан ДАНИЛИШИН пояснив «незадоволення» Мінфіну — «слабкою координацією».
«Рада НБУ кілька разів в своїх рішеннях рекомендувала Кабміну і НБУ посилити координацію, йшлося не лише про операції на валютному ринку, а навіть про такі деталі як прогнозування макроекономічних показників, — каже Данилишин. — Утім, рівень координації історично залишається низьким і цій проблемі вже понад п’ять років. НБУ має свої публічно задекларовані політики і процедури, дотримується режиму інфляційного таргетування та режиму гнучкого валютного курсу, а також раніше затвердженої стратегії валютних інтервенцій. До того ж Мінфін в своїй роботі керується Бюджетним кодексом і власним графіком запозичень».
За словами Данилишина, значна концентрація запозичень у липні та на початку серпня призвела до того що лише з 31.07.2019 по 02.08.2019 нерезиденти купили гривневих ОВДП майже на 14 млрд грн, такий сплеск попиту на валютному ринку призвів до ослаблення долару.
«Мінфіну та НБУ необхідно посилити координацію по всьому спектру взаємодії, а конкретно в даному випадку Мінфіну варто оптимізувати графік запозичень, щоб не створювати передумови для коливань попиту на гривню на валютному ринку, НБУ ж, на мою думку, також потрібно оптимізувати існуючу стратегію інтервенцій з урахуванням тих цілей, які встановлені ЗУ «Про Національний банк України», — резюмував голова Ради НБУ.
Нагадаємо, в лютому цього року НБУ заявляв, що посилення національної валюти і падіння основних іноземних валют викликані рішенням ФРС США не підвищувати ключові ставки. Тоді ж Нацбанк України прогнозував посилення гривні тільки до літа.
А в Мінфіні на початку поточного року прогнозували середній курс гривні до долара на рівні 28,2. У 2020 році, за даними відомства, цей показник становитиме 29,7, а в 2021 році — 30,4.