Перейти до основного вмісту

Iмплементація чотирьох відер

Чисте середовище треба профінансувати
13 вересня, 00:00

Українa може захлинутися відходами. Як зазначає голова Української пакувально-екологічної коаліції Володимир Слабий, наразі в країні 32 мільярди тонн накопиченого сміття. В основному це промислові відходи, але побутових теж чимало. Їх збирається 11 мільйонів тонн за рік. Однак ідеологія системи утилізації та сортування сміття у нас тільки зароджується. І полягає вона в тому, щоб не збирати на звалищах і так званих полігонах також і те, що після обробки можна застосувати у виробництві та побуті.

Сьогодні, як і в радянські часи, на переробку потрапляють лише макулатура та склотара (хоча збирачів останнньої нині вже починають називати по-новому — «ботлхантерами»). Головним «інноватором» у цій галузі виступає компанія Тетра Пак, яка пропонує збирати ще й картонні упаковки з-під рідин — молока, соків, вин. Тільки з підприємств цієї компанії, за словами її гендиректора в Україні Фредріха Свінхуфвуда, на ринок щороку надходить близько 125 мільйонів пакетів. Щоб позбутися обвинувачень в тому, що вона засмічує Україну, а також (і це, мабуть, не менш важливо) отримати додаткову та ще й недорогу сировину, Тетра Пак планує розгорнути широку програму впровадження в країні сортування сміття: окремо скло, папір, пластик і органічні відходи, що дозволить вирішити «сміттєве питання».

Зрозуміло, що це позитивно позначиться і на екології, й на економіці. Як зазначає менеджер з питань екологічної безпеки Тетра Пак Світлана Собіна, компанія усвідомлює всю відповідальність щодо своєї діяльності й приділяє питанню довкілля багато часу. Так, за її словами, лише 20% відходів у світі підлягають переробці, в той час як продукція компанії на основі її нових технологій може бути повністю перероблена. «Наша мета, — говорить Собіна, — до 2010 року переробити в Україні 10% використаної картонної упаковки». Для цього компанія розробила проект, який був презентований журналістам. Умовно його можна назвати «повний цикл життя упаковки». Він полягає в тому, щоб слідкувати за упаковкою від її народження в стирільній чистоті на заводі Тетра Пак до перетворення на туалетний папір.

Журналістам показали перший і поки що єдиний в Україні сміттєсортувальний комплекс «Грінко- Центр». Саме з цим підприємством почала співпрацю в рамках названої вище програми компанія Тетра Пак. Тепер на комплексі «Грінко-Центру» всі виготовлені нею упаковки вилучаються зі сміття окремо, аби потім піти на переробку. (Крім цього завод вилучає чорні та кольорові метали, пляшки та іншу сировину, яку можна переробити.)

Звичайно, переробникам нелегко поєднати специфіку підприємства (сортування сміття) і умови для його працівників. Та робиться для цього майже все можливе. Сортувальники працюють у спеціальній формі, в рукавичках, для них обладнано душ. Але навіть і завдяки цьому тут не вдається повністю уникнути плинності кадрів, бо не кожен може витримати роботу такого типу. Однак, як виявилося, заробітна плата на заводі непогана і залежить від того, як дана зміна поставилася до роботи, «оскільки, за словами Чкалюка, цей вид діяльності припускає певне розслаблення». Втім, директор повідомляє, що заробітна плата на цій малокваліфікованій роботі становить приблизно тисячу гривень на місяць. Отже, плинність кадрів обумовлена або важкими умовами, або психологічним навантaженням, адже в суспільстві живуть стереотипи, і роботу на сміттєзаводі наші люди не вважають почесною.

Звичайно, переробникам хотілося б уникнути некваліфікованої ручної праці. Тож разом зi столичною мерією вони намагаються запровадити в Києві програму роздільного збирання сміття. Як зазначає Чкалюк, «не всі люди знають про ту екологічну ситуацію, яка зараз в Україні, та роль сміття у ній». «Нова технологія вимагає, щоб у кожній квартирі були окремі бачки — для скла, кортону, пластика, органічних відходів», — пояснює працівник підприємства Ганна Таранцова. Вона вважає, що спочатку треба провести з людьми освітню роботу, надати людям корисну інформацію, а вже потім закупати для них спеціальну тару. Для початку можна розділити сміття на дві фракції — вологе і сухе. Вже б одне це значно полегшило роботу з утилізації сміття. Та всі усвідомліють, що на це можуть піти роки, а то і десятки років.

Але на підприємстві працюють оптимісти. Тож вони з гордістю продемонстрували журналістам приміщення, де закінчується один і починається інший період існування картонної тари з маркою Тетра Пак. Тут машина ковтає кілограми макулатури, якa ще кілька хвилин тому була газетами, пакувальним матеріалом чи картоном. Цей сірий потік зникає всередині, а вже за кілька метрів струїться майже готовим папером, з якого на Чернігівському паперопереробному комбінаті ООО «Аметист» виробляють туалетний папір і одноразові рушники.

Нам роповідають про співпрацю комбінату і компанії Тетра Пак: «Вироби Тетра Пак практично безвідходні: вони містять бумажне волокно, поліетилен і фольгу алюмінію. Волокно ми переробляємо у туалетний папір, а поліетилен і алюміній — у піщано-полімерну плитку». Вже перероблено першу пробну партію. Компанія сподівається, що цей проект виявиться вдалим і цикл життя упаковки буде подовжено. А це гарантує нові робочі місця, економію коштів на сировині, охорону довкілля від тотального засмічення. Однак програма вимагає серйозного фінансування. Та, здається, Тетра Пак вже знайшов до цього підходи. Впроваджуваний ним експериментальний поки що цикл може переконати керівництво столиці в тому, що іншого, а тим більше — кращого розв’язання проблеми, ніж роздільне збирання і наступна утилізація, немає.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати