Перейти до основного вмісту

Iмпортерам — пільги, експорт — під запитанням

17 червня, 00:00

Середня роздрібна ціна на олію в травні становила 3,94 гривні/літр, що на 20 копійок дорожче, ніж у квітні. В травні 1998 року 1 літр соняшникової олії коштував 2,62 гривні. Зараз у роздрібній торгівлі ціна на олію становить від 3,85 гривні/літр до 5,75 гривні/літр.

За словами заступника голови адміністрації Президента Павла Гайдуцького, можливий дефіцит олії на внутрішньому ринку оцінюється в 170 тис. тонн. «Імпорт 120 тис. тонн сирої олії, що дозволено указом Президента від 14 червня 1999 року, повинен втримати ціни на соняшникову олію на внутрішньому ринку», — повідомив він журналістам.

«Указ ухвалено з метою стабілізації ситуації на ринку олії. Президент погодився підписати указ про пільговий імпорт олії, щоб не допустити зростання цін на олію, як це було з цукром і окремими видами зернопродуктів — крупами, борошном — у травні», — сказав Гайдуцький.

У той же час фахівці не виключають, що обсяги імпорту олії на пільгових умовах будуть нижчими, ніж дозволено указом. Ним також встановлено, що до 1 жовтня в Україну можна імпортувати 120 тис. тонн олії за нульовою ставкою ввізного мита, в тому числі соняшникової — 100 тис. тонн, соєвої — 20 тис. тонн. Указ передбачає відстрочку на 30 днів із сплати ПДВ, імпортна олія в рамках пільгової квоти звільняється від обов'язкової сертифікації.

Однак при цьому категорично не допускається експорт продукції, зробленої з сирої олії, ввезеної за 120-тисячною пільговою квотою, — сказав Гайдуцький. За його словами, пільгову квоту запроваджено для забезпечення внутрішнього ринку. «Якщо хочуть експортувати, нехай ввозять на загальних підставах». Поки що не визначено механізми контролю за використанням імпортної пільгової олії й видачею дозволів на імпорт олії в рамках пільгової квоти.

«Буде проведено тендер, де й буде визначено підприємства (імпортери)», — повідомив Гайдуцький, хоча, за неофіційними даними, переробляючі підприємства не виключали експорт зробленої з сирої олії продукції.

Тим часом тривають переговори з Міжнародним валютним фондом про запровадження експортного мита на соняшник.

У квітні уряд спробував запровадити 23% експортне мито на соняшник, але проти цього категорично заперечував Міжнародний валютний фонд, оскільки меморандум про економічну політику, підписаний українським урядом для МВФ, передбачає, що Україна не буде протягом 3 років міняти режим експорту.

На початок травня з урожаю 1998 року експортовано близько 821 тис. тонн соняшника. Виробництво соняшникової олії з урожаю соняшника 1998 року становить на початок червня приблизно 425—430 тис. тонн, експорт сирої олії з урожаю соняшника 1998 року на початок травня становить близько 200 тис. тонн.

Потреба внутрішнього ринку в олії оцінюється в 500 тис. тонн. 4 червня Верховна Рада розглянула Закон «Про запровадження вивізного (експортного) мита на насіння олійних культур», що передбачає запровадження 20% експортного мита на насіння соняшника, але не ухвалила рішення.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати