Перейти до основного вмісту

Iндивідуали VS колективісти

Чому українці не поспішають утеплювати свої оселі
06 листопада, 11:47
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

«Україна могла б набагато більше зробити для охорони навколишнього середовища і для економіки, якби позбулася викидів енергії у повітря», — вважає директор представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні Штефан Мойзер. Він відзначає, що в нашій країні спроби запроваджувати енергозбереження та енергоефективність протягом двох останніх років «не мають значних успіхів». На його думку, лише реальна загроза національній незалежності й безпеці української держави змусила її зосередитися на розв’язанні цієї проблеми. Мойзер упевнений, що при цьому держава має зважати на думку населення країни, яке мало б відчути якусь користь від ощадливого ставлення до енергоресурсів.

Всеукраїнське дослідження «Думки і погляди населення щодо енергозбереження», проведене Київським міжнародним інститутом соціології за підтримки Фонду Ф. Еберта, засвідчило: більшість українців ще не усвідомила, що відповідальність за це лягає саме на їхні плечі, а не на когось іншого. Як показало дослідження, більшість українців вважає, що вже й сьогодні заощаджують у своєму побуті достатньо енергоресурсів, і при цьому не згодні з тим, що саме на них, «звичайних людей», слід покладати відповідальність за енергоефективність у країні. Таку думку висловлювали 92% опитаних. Майже 90% впевнені, що енергозбереження — це справа підприємств. І більше 60% скептично ставиться до субсидій на сплату нових тарифів ЖКГ. Такої ж думки більше половини тих, що вже отримують ці субсидії.

«Дане дослідження виявило чимало забобонів, котрі існують серед українців», — говорить експерт з енергоефективності організації «Угода мерів — Схід» Святослав Павлюк. Він відзначає, що багато хто вважає лічильники електроенергії або тепла засобами енергозбереження (83%). «Люди не прагнуть економити енергію. — наголошує він, — вони хочуть заощаджувати гроші». «Заміна опалювальних котлів, встановлення негазових бойлерів також є дуже популярним заходом (27%), — відзначає експерт. — Але де-факто заміна джерел постачання тепла також не є засобом енергозбереження. Так можна заощаджувати лише гроші за рахунок різниці в ціні палива. Але ж ціни не стоять на місці».

«Населення має розуміти, — говорить Павлюк, — які правила, які практики та технології енергозбереження є ефективними і як саме вони мають втілюватися. Проте наразі навіть на рівні держави відсутня не тільки єдина інформаційна компанія з цього приводу — у галузі енергоефективності та енергозбереження навіть до цього часу не прийнято єдину загальнодержавну стратегію».

Він невдоволений тим, що у свідомості людей «практика індивідуальної роботи має більший пріоритет, ніж колективної». Населення, за його словами, демонструє брак довіри до будь-кого: і до сусідів, і до органів місцевого самоврядування, і навіть до державних програм. Але, на його думку, органи місцевого самоврядування мають усе ж більшу довіру і тому повинні вести серед населення роз’яснювальну роботу. Експерт вважає, що в українському суспільстві дискусію про кращі практики енергоефективності замінено дискусією про тарифи. На телебаченні, за його словами, постійно з’являються «неуки від піару і мерзотники від енергозбереження, які говорять в основному про тарифи. І це спотворює сприйняття населення, деформує його понятійний апарат».

Із Павлюком згоден експерт з енергоефективності та ЖКГ громадської організації «Ефективний власник» Олексій Тихонов. «При заміні вікна у своїй квартирі ви не отримуєте жодної економії взагалі. Тому ваша віконно-індивідуальна стратегія призведе лише до витрат, а якщо й послухаєте телевізійну рекламу і захочете це вікно здешевити, то щодо енергоефективності воно буде навіть гірше, ніж старе». Він також переконує тих, хто, маючи на меті заробити на продажу квартири, підміняє колективну стратегію енергозаощадження індивідуальною, в тому, що такі потуги не матимуть результату. «На вартість вашої квартири впливає якість усього будинку, — роз’яснює він. — Вона підвищиться лише в тому разі, якщо ви усі разом поставите регулятори у підвалі. Це забезпечить баланс на стояках. Потім встановите регулятори на батареях у кожній квартирі. І тільки це дозволить заощаджувати тепло, а також дасть економію коштів».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати