«Iншого виходу, крім як виходити на Майдан, немає»
На з’їзді малого і середнього бізнесу пролунало багато запитань, але відповідати було нікому — влада проігнорувала зустрічУчора в Києві відбувся щорічний Всеукраїнський з’їзд малого та середнього бізнесу. Зранку в приміщенні Українського дому, де відбулася зустріч, зібралося до 500 осіб. Тож розказувати про свої проблеми було кому, але сказаного підприємцями так і не почули головні адресати цієї промови. Жодного міністра, представника Кабміну чи Адміністрації Президента малий та середній бізнес так і не дочекалися. Послухати монолог підприємців прийшли лише представники окремих політичних партій, галузевих асоціацій, журналісти і лідер «УДАРу» Віталій Кличко.
За словами Кличка, в усіх економічно і демократично розвинутих країнах малий і середній бізнес — основа середнього класу та держави. Так, у країнах «старої» Європи понад 50% ВВП виробляється малими і середніми підприємствами, Східної Європи — 30—40%. Разом з тим, в Україні діє Концепція Загальнодержавної програми розвитку малого і середнього підприємництва на 2014—2024 рр., у якій цей показник зафіксовано на рівні 7%. «Це тому, що малий і середній бізнес не вигідний сьогодні українській владі», — висловив він свою думку про причини низьких темпів розвитку дрібного бізнесу в торгівлі. За його словами, під час Податкового майдану 2010 року підприємці змусили рахуватися із собою та своїми правами.
Утім, влада, зауважив Кличко, не відмовилась від ідеї знищення сильних і незалежних підприємців та обрала іншу тактику — поступового знищення малого і середнього бізнесу: по галузях, по розміру, по областях.
«Бізнесу набридло стукати у двері до влади, яка її не чує. Більшість питань не вирішують, а просто ігнорують...»
«День» поцікавився у Кличка, чи розпочав би він сьогодні власну справу з нуля. Віталій відповів: «Так», — але за нинішніх умов це дуже складно. «По-перше, немає конкурентоспроможного середовища. По-друге, для малого та середнього бізнесу умови дуже погані. Доходи малого та середнього бізнесу зменшились удвічі, інвестори йдуть з України — і з огляду на це доволі складно починати й вести бізнес. Нещодавно я побував у Чехії, мав там зустріч із представниками малого та середнього українського бізнесу, які там працюють. Прийшло 40—50 людей, і вони сказали: «Ми дуже хочемо працювати в Україні, але умов роботи немає. Коли вони будуть, то готові повернутися», — каже популярний політик.
Утім, незважаючи на такі непрості умови роботи, бізнес не збирається йти на повідку у влади, озвучує точку зору підприємців голова Всеукраїнського об’єднання підприємців малого та середнього бізнесу «Фортеця» народний депутат Оксана Продан. Дрібні підприємці уже добилися неприйняття законопроекту про касові апарати для тих, хто працює на спрощеній системі, та законопроекту про внутрішню торгівлю. Сьогодні ж, каже вона, відвойовано ще одну позицію — на рік відтермінують дію норми закону про штрафні санкції для тих підприємців, які до 1 липня 2013 року не обладнають касових апаратів спеціальними модемами для передачі по Інтернету звітності податківцям. Із владою з цього приводу вже домовилися, каже Продан. Крім того, продовжує вона, зараз у Раду від бізнесу внесли законопроект про забезпечення ефективної роботи судової системи, про зниження вдвічі єдиного соціального внеску та спрощення його обрахунків, а також направили на повторний розгляд депутатами законопроект про єдине вікно (аби чиновники, не бізнесмен, збирав дозвільні документи).
Цікавою була реакція бізнесу. Під час зборів підприємці мовчали. Чому мовчали? Про це «День» запитав підприємців після з’їзду.
«Бізнесу набридло стукати у двері до влади, яка її не чує. Більшість питань не вирішують, а просто ігнорують. Тому іншого виходу, як виходити на майдан, немає. І коли хтось каже, що не варто виходити і протестувати, то, шановні, ніхто нічого іншого не придумав. У Європі виходять протестувати 100—200 тисяч осіб. Так діють і підприємці. Коли влада їх не чує, то інших варіантів немає», — коментує поведінку і настрої бізнесу виконавчий директор асоціації «Об’єднання підприємств Ніжинщини» Микола Науменко.
Натомість київський підприємець Валерій Бабій відзначає, що з’їздом задоволений, але хотілось би, щоб бізнес у верхах таки почули. «Я хочу, аби щось змінилося на краще, бо працювати чесно практично неможливо», — констатує він. За словами підприємця, розвиватися його бізнесу (продаж овочів) заважає стихійна вулична торгівля. «У них хибні ваги, вони не мають сертифікатів, тобто ніякого контролю. Це позначається на ціні овочів», — каже він. За словами підприємця, від держави він чекає одного: «Щоб умови ведення бізнесу були для всіх однакові. Чому я маю платити всі податки, оренду, а інші не хочуть?»