Iнвестор прийшов! Iнвестор пішов...
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/19990608/4101-5-2.jpg)
Місткість українського ринку сигарет оцінюється в 75 млрд. штук на рік, повiдомляють Українськi новини. Ні держава, ні громадські організації не ведуть кампанії проти куріння. А українське законодавство, не без лобiювання тютюнових інвесторів, виявилося пристосованим до їхніх потреб. У результаті галузь практично перейшла до іноземців. Нові робочі місця, пристойна зарплата, доходи бюджету — все це плюси обраного шляху приватизації. Але з'явилися й негативні сигнали.
Цього року Винниківська тютюнова фабрика мала б відзначити своє 220-ліття. Однак чи не найстаріше українське підприємство галузі переживає зараз, м'яко кажучи, не найкращі часи. Хоча ще кілька років тому перед фабрикою відкривались майже райдужні перспективи. Років шість тому вона виявилася першим підприємством галузі, на яке накинув оком багатий закордонний інвестор фірма «R.J. Рейнольдс-Тобакко». Поступово в руки інвестора перейшло 97% акцій закритого акціонерного товариства. Задоволені були всі. Інвестори отримували прибутки, працівники — непогану платню, місто — податки.
Винники були таким собі острівцем благополуччя посеред загального розвалу. Бюджетники тут отримували зарплату. За оцінкою мера Винників Ярослава Хамуляка, бюджет містечка мінімум на 60% формувався за рахунок фабрики.
Але в інвесторів настали скрутні часи. Спочатку вони перенесли на своє підприємство у Кременчуці виробництво цигарок iз фільтром. А віднедавна вирішили взагалі закрити виробництво. Все сигаретне обладнання інвестор перевіз у Кременчук. На підприємстві працює ліквідаційна комісія, всі цехи опечатано, а фабрику охороняє загін «Титану». Працівників фабрики звільнено, хоча всі вони отримали досить непогану вихідну допомогу — за неофіційною інформацією, півторарічну зарплатню. Закриття фабрики бюджет Винників відчув через два місяці. Як повідомив міський голова Ярослав Хамуляк, невдовзі на місцевому базарі стало значно менше продавців, а торговельний обіг магазинів та кіосків помітно зменшився. Відповідно зменшились і відрахування в міський бюджет.
P.S. Пакет акцій «R.J. Рейнольдс-Тобакко» за нещодавнім рішенням обласної ради перейшов у обласну комунальну власність. Про законність цього рішення можна сперечатися. Але воно свідчить про те, що місцеві власті шукають засоби порятунку ситуації.