Перейти до основного вмісту

Iнвестиційні очікування не змінилися

Тільки третина опитаних європейських бізнесменів вірить у поліпшення умов роботи протягом наступних трьох місяців
14 листопада, 11:05
ФОТО РЕЙТЕР

Інвестори з Європи дуже обережно ставляться до обіцянок української влади про економічні реформи, але не втрачають надії на покращення ситуації. Про це свідчать результати дослідження Індексу інвестиційної привабливості в ІІІ кварталі 2014 року, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією (ЄБА). За останній квартал оцінка бізнесу дещо знизилася: із 2,74 в попередньому кварталі до 2,65 бала (із 5 можливих). Проте це кращий показник порівняно з минулорічним, який у ІІІ кварталі 2013 року склав 2,39.

«З одного боку, ми бачимо незначне зниження Індексу, але з іншого боку, бізнес розуміє, що в цих умовах керівництву країни достатньо важко працювати. І тому сьогодні, коли відбувається формування нової влади, бізнес вважає за необхідне дати від себе певні побажання», говорить виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко.

За результатами дослідження, у порівнянні з минулим кварталом 2014 року значно зросла кількість експертів, які говорять про реальні зрушення у відносинах бізнесу та влади (8%), розвиток процесу дерегуляції та зменшення фіскального тиску (13%). «Ми постійно звертаємось до влади. І відповідь, в принципі, отримуємо. Але нам би хотілося не точкового вирішення проблем, а загального. Тому що це черговий популізм», говорить директор компанії DB Schenker Ukraine, голова логістичного комітету ЄБА Олег Вержбицький.

Разом із тим, близько половини експертів (44% із 112 опитаних) вважають, що позитивних змін не відбувається, хоча великі очікування все ще є. В цілому, це негативний тренд, адже у попередньому кварталі про відсутність позитивних змін говорили менше 30% опитаних. Ще 18% респондентів вважають позитивними змінами позачергові вибори до Верховної Ради. І лише 4% помітили позитивний вплив підтримки Європейського Союзу та початок дії Асоціації.

Близько 5% опитаних топ-менеджерів вказали на позитивні зрушення у антикорупційному законодавстві. «Ми очікуємо від нової Верховної Ради і керівництва країни в цілому, найближчим часом посилення боротьби із корупцією», говорить президент Європейської Бізнес Асоціації Томаш Фіала. За його словами, просте створення якихось комітетів проблему не вирішить. Тільки, навпаки, збільшить відтік іноземних інвестицій. «Якщо відсоток продовження позик зовнішнього кредитування в 2009 році складав 100%, то сьогодні, попри прогнози НБУ в 85%, він впав до 72%», пояснює Томаш Фіала.

Водночас перелік негативних змін в бізнес-кліматі стає все меншим. В цьому сегменті європейський бізнес визначає дві головні проблеми. Перша військові дії на сході України і їх вплив на політичну і економічну ситуацію. Майже 30% визначило її вагомим стримуючим фактором як для притоку нових інвестицій, так і для проведення необхідних для бізнесу реформ. Другою перешкодою ведення бізнесу експерти називають нововведення Національного банку України 28%. Йдеться про сферу валютного регулювання та спроби заборони розрахунків за імпортними операціями без ввезення товару в країну. Трохи менше 27%, наголошує на відсутності реальних реформ та реорганізації певних державних структур. 11% респондентів звертають увагу на зростання корупції та фактичне безперешкодне існування минулих тіньових систем.

Протягом наступних трьох місяців ситуація залишатиметься незмінною, вважає половина опитаних. Поліпшення інвестиційного клімату очікує майже 23%, погіршення 27%. Водночас третині топ-менеджерів (33%) важко сказати, чи вигідно вкладати в економіку України протягом наступного кварталу. В успішності ж інвестування переконані 18%, в невигідності переконані 49%.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати