Перейти до основного вмісту

Iпотека по-українськи,

або Друга квартира на виплату
21 січня, 00:00

Перевищення пропозиції над попитом обумовило відносну дешевизну квартир на вторинному ринку, що і привернуло увагу фахівців з питань нерухомості (ріелтерів). Їх асоціація в Україні розробила програму «Нерухомість на виплату». Її пілотний проект здійснюється в Запоріжжі на базі корпорації «Арсенал».

Програма «Нерухомість на виплату» має розворушити ринок, що застоявся останнім часом. Адже вкладати гроші в нове будівництво дорого, та й клієнт не готовий сьогодні платити гроші, не бачачи перед собою конкретного об’єкта. Різні трастові компанії залякали людей, і їм не хочеться більше вкладати гроші в «щасливий» завтрашній день. Хочеться вже сьогодні бачити те, за що платиш.

Потреба ринку житла Запоріжжя становить близько 12000 квартир на рік, але реалізовується вона лише на 30-40% через низьку платоспроможність населення.

Але сьогодні багато хто вже готовий заплатити за квартиру частину грошей. За даними статистичних досліджень корпорації «Арсенал», із загальної кількості тих, хто потребує житла, поліпшити свої житлові умови, заплативши всю суму відразу, можуть лише 10%. А держава не видає зручних для більшості населення кредитів для придбання нерухомості, і грошенята роками збираються в «панчохах».

Тому програма «Нерухомість на виплату» була сприйнята з цікавістю, і наприкінці 1998 року її затвердили на сесії Запорізької міськради. Отримавши її майнові гарантії і налагодивши мости із західними кредиторами (у них процентна ставка виявилася прийнятнішою, ніж у вітчизняних банків), «Арсенал» обумовив суму кредиту для здійснення проекту в розмірі 10 млн. доларів. Далі передбачається діяти за такою схемою: покупець вибирає нерухомість, і повна її вартість виплачується продавцеві відразу. А покупець вносить суму, що становить лише 30% від вартості об’єкта. Решту грошей він виплачує за договором із розстрочкою платежу на кілька років (залежно від умов договору). Передбачається, що банківська ставка для покупця не перевищить 20%. Новоспечений господар квартири може вселятись одразу ж після укладення договору і спокійненько проживати там, своєчасно роблячи внески. На час виплати решти 70% квартира перебуває в заставі, а коли всі платежі буде закінчено, вона повністю переходить у власність господаря.

Для участі в програмі покупець може взагалі не мати початкового капіталу, а як перший внесок цілком підійде вже наявна нерухомість.

Від втрати платоспроможності власником нерухомості має захистити договір зі страховою компанією, яка займатиметься цими питаннями. У разі втрати платоспроможності вже виплачена сума або повертається, або (цьому варіанту віддається перевага) нерухомість купують на внесену суму. Було підраховано, що за суму в 30% від середньої вартості запорізької квартири можна придбати найдешевше житло в даному регіоні.

Програма викликала зацікавленість не лише в громадян, а й у великих підприємств. За оцінками запорізьких ріелтерів, попит на відомче житло в Запоріжжі перевищує 3-3,5 млн. доларів. Підприємства міста зацікавлені в придбанні для співробітників близько 400—500 квартир за рік.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати