Перейти до основного вмісту

Iсторія втраченого кредиту

08 липня, 00:00

Пропозицію щодо доцільності приватизації комбінату, як зазначає агентство, надійшла до уряду з міжвідомчої робочої групи, створеної за його вказівкою. Іншою її рекомендацією, оформленою дорученням Президента Леоніда Кучми, було введення для підприємства індикативних цін.

Однак Міністерство зовнішньоекономічних зв'язків і торгівлі інформувало Кабінет Міністрів про недоцільність цього заходу, — повідомило «Українським новинам» джерело в міністерстві. «Зараз більшість продукції, «що експортується Криворіжсталі», охоплена діючими індикативними цінами. Крім того, планується, що МЗЕСТорг погоджуватиме контракти «Криворіжсталі» на покриття нового кредиту комбінату», — сказало джерело.

Тим часом у Президента України Леоніда Кучми нещодавно розглядалося питання про раціональне господарювання на мікрорівні (зокрема, на Криворізькому металургійному комбінаті), повідомило «Дню» джерело в адміністрації Президента. За його словами, в найближчі два роки саме ця тема стане для країни вирішальною.

Напередодні агентство «Українські новини» оповіло, зі слів джерела в Кабміні, про те, що готується чималий іноземний кредит для «Криворіжсталі». Передаватиметься він двома траншами — по $30 млн. і $80 млн. А кредит при цьому навіть не вимагає державних гарантій.

Своє світло на цю справу пролив «Дню» помічник Президента з промислової політики Володимир Рижов. По-перше, він повідомив, що «на підприємстві все нормально й воно розвивається добре». По-друге, за його словами, цього тижня відбудеться рада директорів банківської групи, від імені якої виступає австрійська компанія «Windsor Trading». Рада й ухвалить рішення про кредит. «Справа в тому, — сказав В. Рижов, — що ми не вміємо вчасно брати гроші, які пропонуються. Їх давали ще 20 квітня. (Саме тоді й виїхала на підприємство робоча група. — Ред. ) Вимога була одна — витрачання кредиту під контролем міністра фінансів. Ми примудрилися два місяці «мурижити» іноземців і тепер вони вирішують знову, змушені збирати раду банківської групи. Тепер уже вони сумніваються... Але, я гадаю, кредит уже втрачено. Ми, як завжди, зволікаємо, демонструємо невміння працювати».

— А як тут бути? — запитав кореспондент «Дня».

— Такого шахрая вигнати геть, — сказав помічник Президента, дуже когось цим нагадавши.

Але джерело на самій «Криворіжсталі» виклало «Дню» ситуацію дещо інакше. Директор комбінату не просто зволікав, а домагався прийнятних цін на свою продукцію, оскільки запропоновані йому могли призвести до антидемпінгових процесів, а от представники адміністрації Президента наполягали на якомога швидшому (до кінця червня) оформленні кредиту («кров із носа»), i можливо, не зовсім безкорисливо.

Як повідомив «Дню» фінансовий директор «Криворіжсталі» Олександр Таран, у процесі обговорення кредитної пропозиції було вироблено умови, на яких підприємство готове цей кредит прийняти. У протоколі, сказав О. Таран, фігурують умови, які нас дуже влаштовують, але, на жаль, після їхнього узгодження банківська група поки що не підтвердила свою готовність надати цей кредит. О. Таран зазначив, що відвернення коштів кредиту на інші цілі просто неможливе, тому що звичайно оформляється чіткий перелік цілей, на які витрачатимуться позикові кошти. А за нецільове використання кредиту є стаття у Кримінальному кодексі. У протоколі було досягнуто компромісу. Зокрема, відсоток по кредиту не повинен перевищувати 15% річних (інше джерело сказало: 12-15%, залежно від рівня гарантій). Завод надіслав кредиторам запит із проханням проінформувати про ухвалене рішення, але відповіді ще немає, сказав О. Таран.

ДО РЕЧІ

Уперше за останні роки досягнуто значних позитивних зрушень у виробництві та реалізації продукції на комбінаті «Криворіжсталь», заявив «Дню» заступник технічного директора підприємства Микола Омесь. За його словами, показники рентабельності, починаючи з травня місяця, «перевершили найоптимістичніші сподівання». На думку М. Омеся, це пояснюється тим, що на «Криворіжсталі» не було простоїв виробничих потужностей. Відмова від послуг посередницьких фірм, що забезпечували підприємство енергоресурсами та сировиною, дозволила на 20% зменшити собівартість продукції. І головне — комбінату вдалося утриматися на зовнішньому ринку, куди постачається 90% його продукції.

До кінця року «Криворіжсталь», за словами М. Омеся, зможе виготовляти по 400 тис. тонн прокату за місяць — це той показник, при якому підприємство працюватиме в найоптимальнішому режимі. Володимир ГОНЧАР

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати