«Iз семи заводів працює лише два»
Падіння нафтопереробки — на совісті безпосередніх власників НПЗ, переконані в Асоціації операторів ринку нафтопродуктівЗ початку року нафтопереробні підприємства України переробили всього 1,5 мільйона тонн нафти. За даними Міненерговугілля, це абсолютний мінімум за весь час незалежності України. Навіть за перше півріччя кризового 1999 року вітчизняні НПЗ переробили близько 2,5 мільйони тонн «чорного золота». Тоді як потужності семи українських нафтопереробних заводів розраховані на 34 мільйони тонн сировини на рік. Утім, наразі з цих семи заводів в країні працює лише два: Кременчуцький і Шебелинський. Щоб запустити решту, потрібно інвестувати в модернізацію, переконані фахівці. Інакше працювати рентабельно НПЗ не зможуть.
«Я не розумію, як уряд у таких умовах може обіцяти якийсь ренесанс. Все залежить від совісті безпосередніх власників НПЗ. Як змусити їх вкласти в модернізацію цих підприємств сотні мільйонів доларів — велике питання. Держава має створити умови. Або буде вимушена шукати нового, ефективнішого власника», — вважає президент Асоціації «Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів України» Леонід Косянчук.
Натомість замість залучення інвестицій галузь ризикує остаточно деградувати. За прогнозами фахівців, поточного року вітчизняні НПЗ спроможуться переробити максимум 3 млн тонн нафти, частка імпортних нафтопродуктів на ринку сягне 85%, а перелік непрацюючих нафтопереробних заводів може поповнити ще один — Шебелинський.
«Останній, на жаль, теж може зупинитися, адже він не може виробляти бензин і дизель тих стандартів, які наразі затверджені в Україні — Євро-4, Євро-5», — переконаний експерт з ринку нафтопродуктів UPECO Олександр Сіренко.
Нагадаємо, ще навесні поточного року міністр енергетики та вуглепрому Едуард Ставицький прогнозував «ренесанс» української нафтопереробки, коли разом із новоспеченим власником Одеського НПЗ Сергієм Курченко відкривав пусконалагоджувальні роботи для поновлення виробництва нафтопродуктів на підприємстві. Повноцінну роботу заводу Східно-Європейська паливно-енергетична компанія обіцяла відновити за 2—6 місяців й переробляти близько 2,5 млн тонн нафти на рік.
Нафтопереробна галузь загалом же, за словами Ставицького, до кінця року мала б освоювати до одного мільйона тонн «чорного золота» на місяць. Тим часом, за даними того ж Міненерговугілля, за останні три роки в галузі скоротили близько 18 тисяч працівників і ще більше 54 тисячі співробітників — у суміжних компаніях і підприємствах.