Перейти до основного вмісту

Харків, Львів і Донецьк обігнали Київ

В Україні вперше презентували рейтинг інвестиційної привабливості регіонів за версією бізнесу
04 квітня, 18:41

Харківська, Львівська й Донецька області увійшли до трійки найбільш інвестиційно привабливих регіонів країни. Про це говориться в результатах дослідження, вперше проведеного Інститутом економічних досліджень і політичних консультацій і Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Держінвестпроекту. Цей індекс — це не оцінка соціально-економічного розвитку регіону, а оцінка регіону очима інверторів, що реально працюють в Україні. Згідно з цим рейтингом, Київ посідає четверте місце. П’ятірку лідерів замикає Дніпропетровська область. Трійка найменш привабливих регіонів, за версією бізнесу, виглядає так: Запорізька область, м. Севастополь і Чернівецька область.

Розробити індекс два роки тому доручив глава держави. Рейтинг розраховувався на підставі 18 чинників. Зокрема, враховувалася ресурсна забезпеченість регіонів (природна й трудова), географічне розташування, інфраструктура, виробничі можливості, відвертість і ефективність місцевої влади, легкість адміністративних процедур, корупційна складова. Також враховувався й попередній досвід залучення інвестицій.

«Це молодий інструмент аналізу. Ключова ідея — оцінити якісні й кількісні характеристики регіонів з позиції інвесторів. Ми не говоримо про конкурентоспроможність регіонів, ми не оцінюємо інвестиційний клімат у цілому. Ми не говоримо про очікування майбутніх інвесторів, але ми говоримо про оцінку підприємців, які вже вклали гроші в нашу країну, в наші регіони», — зазначив керівник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

Дослідники самі визнають, що трохи були здивовані отриманим результатам. Зокрема, чому Київ випав з традиційної трійки лідерів Бураковський пояснив так: «Київські інвестори вимогливіші — й тому критичніше ставляться до умов роботи в регіоні». Низький інвестиційний показник Севастополя Бураковський пояснює ресурсними складнощами й непростою ситуацією з розвитком інфраструктури міста. Крім того, зазначив він, місто ще залишається в багатьох питаннях заручником свого радянського минулого.

КОМЕНТАР

Що треба зробити для підвищення інвестиційної привабливості регіонів, «День» запитав виконавчого директора «Європейської бізнес-асоціації» Ганну ДЕРЕВ’ЯНКО:

— До «серця» інвестора ведуть шість ключів. Перший — стратегія. Передусім, усі регіони і наша країна загалом повинні розуміти, як залучати інвестиції і як утримувати інвесторів. Другий — слід розуміти, що ми пасажири одного човна. Регіони і центр — це один човен, і ми повинні гребти дуже швидко, гуртом, часом навіть проти течії. Адже ми пливемо в бурхливому океані, і довкола нас конкуренти, з якими ми змагаємося за залучення капіталу, інвестицій. І поки інвестори не довіряться Україні — в регіони інвестиції не підуть. Третій ключ — освіта. У наш час інвестори розмовляють англійською мовою, тому треба, аби як у центрі, так і в регіонах кожен знав хоча б мінімально англійську мову. Окрім того, час стандартних рішень минув і треба шукати індивідуального підходу до інвестора. А для цього потрібна самоосвіта. Четвертий — брендинг України. На мій погляд, ще не досить добре знають Україну за кордоном. Великі компанії знають, але і їм інколи треба доводити і показувати, що є в конкретному регіоні і в країні загалом. Треба вчитися у Польщі: сьогодні вона не просто просуває країну загалом, а нещодавно запустили ролик по іноземному телебаченню про те, що таке Східна Польща. А це наш серйозний конкурент, тому що вона розташована на кордоні з нами. П’ятий — використовувати силу об’єднання бізнесу, що вже працює в країні, і потенційних інвесторів. Треба зробити все можливе, аби вони почувалися комфортно. Досвід Shell має бути магнітом. Треба більше таких «магнітів», знакових інвесторів, що можуть розповісти про нас за межами нашої держави. І шостий — підписання асоціації з ЄС могло б бути серйозним попутником із поліпшення ситуації в нашому регіоні щодо залучення інвесторів. Це освоєння європейських стандартів, що дають прозорі й рівні правила гри. А це — масштабний стимул залучення іноземних інвесторів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати