Хлібні страхи
Чому в урожайний рік можуть піднятися ціни на найсоціальніший продукт?![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20060817/4138-5-1.jpg)
Аграрії шахтарського регіону заявляють про неминуче підвищення цін на хліб уже найближчого майбутнього. Отже, вже через два місяці в Донбасі можуть істотно подорожчати хлібобулочні вироби.
Ціни на них, як відомо, залежать від цілого ряду чинників. Передусім на зміні вартості хліба на Донеччині може позначитися врожай 2006 року, прогнози щодо якого не завжди втішні. На сьогодні в області обмолочено 80% зерна й, за словами фахівців, поки що його якість не така як мала б бути. Відносно цього фатальну роль відіграла погода. За даними експертів Асоціації «Донбасхліб», такого в області ще ніколи не було: фахівці вже сьогодні фіксують серйозні неспівпадіння показників, пояснити які поки що ніхто не може. Більше того, як з’ясувалося, з усього обсягу пшениці продовольче зерно становитиме приблизно 30 — 40%, що приблизно на 20% менше, ніж минулого року.
До речі, до думки Асоціації варто прислухатися. Саме вона є найбільшим виробником хлібобулочних виробів на Донеччині й постачає на ринок майже 60% продукції. Більше того, саме «Донбасхліб» багато в чому формує ціни на хлібобулочні вироби. Досі Асоціація намагалася стримувати зростання цін і завжди знаходила для цього можливості. Завдяки тому за останні три роки Донецька область ще жодного разу не лідирувала в Україні за темпами зростання хлібних цін.
Тепер усе може змінитися, й справа тут не лише в якості врожаю. Як заявив заступник генерального директора Асоціації «Донбасхліб» Віктор Абрамов, усе залежить від того, якими будуть ціни на складові виробництва борошняних виробів: паливно-мастильні матеріали, газ, воду, електроенергію. Якщо подорожчають ці послуги, то ціна на хліб збільшиться автоматично. Більше того, з цього погляду варто також урахувати й вартість транспортування: якщо по Донецьку вона більш- менш прийнятна, то в інших містах регіону (наприклад, Сніжному, Торезі, Шахтарську) є певні проблеми з цінами на доставку, а значить, у жителів цих міст є й мотив для неспокою.
Більше того, на підвищення цін працюють і мінімальні закупівельні ціни для аграрного фонду й для закладки в державний резерв, які встановлені Мінагрополітики. За словами заступника начальника главку агропромислового розвитку облдержадміністрації Олександра Русанова, ці ціни вже зараз вище, ніж минулого року: «Як показує первинний ринок, ціни вже на 10 — 15% вище, й цей лише початок», — заявив він.
Ще одним чинником подорожчання хліба, за словами Русанова, може стати підвищення цін на нього в інших країнах: в Європі вже сьогодні почали говорити про неврожай, унаслідок чого ціни на зерно виросли з $1,2 до $1,8 за кілограм.
Ураховуючи все це, фахівці Донеччини вже починають бити на сполох. Чи не зарано й чи не надто голосно? Адже поки що ціни на хліб у регіоні більш-менш стабільні. Звичайно, не можна виключати, що пекарі просто готують громадську думку до сприйняття парадокса, що ціни зростають у врожайний рік. Та й тверджень про те, що зерна в донецьких засіках залишилося всього на два місяці, не треба дуже лякатися: на дворі середина серпня й збір урожаю наближається до завершення. Інша річ, яким за якістю буде хліб, який уже скоро з’явиться на столі донеччан?