Хто наступний...
Жоден із опозиціонерів зараз не готовий сісти у крісло прем’єра. Чому?![](/sites/default/files/main/articles/29012014/1azarov1.jpg)
Опозиція таки домоглася виконання однієї зі своїх вимог: прем’єр-міністр України Микола Азаров написав заяву про відставку. А Президент «оперативно» видав відповідний указ. Згідно з Законом «Про Кабінет Міністрів України», разом із Азаровим у відставку має піти увесь уряд.
«Сьогодні пожежа у домі. І кожен, у кого є совість та відчуття відповідальності за країну, намагається внести свій вклад у вирішення цієї проблеми», — патетично прокоментував «Дню» відставку Азарова заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов. За його словами, заява Азарова — це «серйозний крок з боку Партії регіонів», який має допомогти знайти у стінах парламенту компроміс. На запитання «Дня» «Чому ж раніше не почали «гасити пожежу» і допустили таке полум’я?» той відповів: «Якби інша сторона не підкидала дрів, то було б простіше».
Ганна Герман теж називає відставку Азарова «відповідальним кроком», який «слугуватиме порозумінню і пошуку компромісу». Вона додала, що очікує на прихід в уряд «молоді, професійних, відповідальних хлопців, які б думали про інтереси України, людей». «Такі люди є і в опозиції, й у партії влади», — пояснює вона. Хто ж вони? Називати їх «Дню» Герман відмовилася.
Більш багатослівним був її колега-регіонал Нестор Шуфрич. Якщо уряд формуватиме опозиція, каже він, то очевидно, що головний претендент на крісло прем’єра — Яценюк. Із провладної партії Шуфрич назвав Бойка, Вілкула, Арбузова.
Тим часом джерела «Дня» в Партії регіонів так описують причини відставки прем’єра: ним пожертвували задля зниження градусу суспільної і політичної напруги. Співрозмовник видання, який побажав лишитися невідомим, розповів, що на зібранні фракції перед голосуванням Ради так звана «група нардепів Льовочкіна» та «група Ахметова» (разом близько 70 депутатів) ратувала за те, що ситуація зайшла дуже далеко і треба негайно шукати компроміс. Решта, говорить джерело, наполягали, аби стояти на своєму і не відступати. «Добре, — зауважив наш співрозмовник, — що Єфремов прийняв правильне рішення: зійшлися на тому, що за відміну ухвалених 16 січня законів кожен голосує як хоче». В іншому випадку, припускає інформатор «Дня», в прямому ефірі міг відбутися розкол депутатів-регіоналів у конкретному голосуванні. «Начебто напругу вдалося зняти», — підсумував співрозмовник.
Свою оцінку відставці прем’єра і прогнози щодо претендентів на вакантне крісло дали опозиціонери та позафракційні депутати.
«З Кабміну мають піти люди, які дратують суспільство і на яких алергія», — говорить «Дню» народний депутат від фракції «Батьківщина» Геннадій Москаль. Утім, за його словами, йти зараз у Кабмін з опозиції... не буде ніхто. Москаль вважає, що тільки донецькі можуть бути зараз камікадзе: «Можливо, Клюєв, Арбузов, Вілкул... З лави запасних у Президента практично нікого не лишилося. Але на них у суспільства буде та сама алергічна реакція». «Я не думаю, що Україна під їхнім керівництвом достягне певного прогресу», — підсумовує він.
Що ж, із розмов і настроїв депутатів у Раді стає зрозуміло — голосувати за нового прем’єра, який належатиме комусь одному (владі чи опозиції), навряд чи будуть. Тож на порядку денному — пошук «технічного» кандидата, який втримає економіку, а заодно понизить градус політичної напруги в суспільстві до чергових президентських виборів.
На думку депутатів, з якими «День» поспілкувався, найбільше шансів стати таким «компромісним варіантом» має сьогодні позафракційний народний депутат, бізнесмен Петро Порошенко. Як розповіли «Дню» деякі з регіоналів-депутатів в режимі оф-рекордс, останньому начебто вже запропонували такий варіант.
«Кандидатура Порошенка підходить, якщо сформують технічний уряд. У якому будуть лише професіонали... Але після обрання нового Президента такий уряд повинен буде піти у відставку... Проте я вважаю, що зараз Президент на технічний уряд не погодиться, бо йому треба ручний і повністю підконтрольний уряд», — говорить Москаль.
Чи згоден сам Порошенко на роль «технічного» кандидата? «Якщо опозиції запропонують сформувати уряд, то вона це здатна зробити і висуне достойні кандидатури. Мені ніхто не пропонував очолити уряд», — каже він, уникаючи відповіді на поставлене запитання. — «А якщо все ж запропонують?» У відповідь Петро Олексійович відмахнувся.
«Якщо парламент і опозиція не домовляться про формування спільного уряду, то Президент може поговорити з Миколою Яновичем, і той може повернутися», — додає свій прогноз позафракційний народний депутат Сергій Міщенко. З іншого боку, говорить він, опозиції не позаздриш. Адже якщо опозиціонери пристануть на умови Банкової й сформують уряд, то без більшості в парламенті для Майдану це буде «працевлаштуванням для окремих осіб».
Натомість народний депутат від «УДАРу» Віктор Пинзеник заявив «Дню», що зараз «немає проблеми з працевлаштуванням в опозиції». Питання вибору прем’єра і формування нового уряду можливе, за його словами, лише за умови голосування пакету законопроектів, запропонованих опозицією.
«Ми допускаємо формування технічного уряду, але доки діє «уряд Віктора Януковича», доти опозиція не братиме в цьому участі», — ділиться своїми думками заступник голови фракції Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» Арсен Аваков. Він пояснив, що механізм буде наступним: повернення до Конституції 2004 року, формування більшості, і лише потім — голосування за нового прем’єра. «Зараз є тільки розмови, а дії відсутні. Те, що відбувається — це переляк і рефлексія переляканого», — наголошує Аваков. За його словами, зараз бюджет недобрав 26 мільярдів гривень, тобто це свідчить, що справи в економіці не найкращі. І треба діяти оперативно, не посилюючи конфлікту.
Опозиція має скористатися цим шансом і сформувати уряд, не думаючи, що це пастка, каже член депутатської фракції Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» Геннадій Зубко. На його думку, іншого виходу немає. І першочерговими кроками нового Кабміну має стати вирішення питання фінансування економіки, поновлення співпраці з МВФ та поновлення переговорів про підписання Угоди з ЄС.