Хто навчить шахтаря
Незалежна профспілка гірників закликає не поспішати з суцільною приватизацією галузі
Державне підприємство «Макіїввугілля» (м. Макіївка Донецької області) цього року збирається ввести в експлуатацію одразу п’ять нових лав. За словами заступника голови незалежної профспілки гірників України Анатолія Акімочкіна, це входить у плани розвитку підприємства, керівництво якого найближчими роками задумало вийти на новий виток вугледобування.
Уже в травні 2008 року на шахтах ім. Леніна та «Калінінська-Східна» мають почати працювати дві лави, довжина кожної з яких становитиме 200 метрів. На ці цілі планується витратити 10—11 мільйонів гривень. Ці гроші будуть виділені з власних коштів держпідприємства. Але на «Калінінській-Східній» не просто запускається нова лава: саме підприємство поновлює роботу після півторарічної реконструкції.
У другому півріччі заплановано реалізувати ще один етап нарощування потужностей вугледобування. Діючими стануть іще дві нові лави — на шахті ім. Бажанова й шахті «Чайкіне». «На їх відкриття держбюджетом передбачено 60 мільйонів гривень, тобто по 30 мільйонів на кожну. Але на шахту «Чайкіно» слід іще додавати десь 30 мільйонів гривень, а на шахту ім. Бажанова — 50 мільйонів. Тут дуже довга лава, 350 метрів, і конвеєр дорогий», — зазначив Акімочкін, додавши, що частину цих коштів також виділить «Макіїввугілля». Воно ж профінансує i ще одну лаву, яка буде введена в експлуатацію на шахті «Бутовська». На її введення треба знайти близько 60 мільйонів гривень, підкреслює Акімочкін.
За його словами, введення нових лав дозволить підприємству істотно підвищити рівень вугледобування. Зараз «Макіїввугілля» видобуває понад 10 тисяч тонн вугілля на добу. У лютому підприємству вдалося на 110% виконати план вугледобування. З новими лавами на-гора підійматимуть до 11 тисяч тонн на добу, а в другому півріччі колектив збирається подолати 12,5—13 тисячний рубіж.
Паралельно з виробничими досягненнями підприємство збирається йти далі у вирішенні соціальних питань: у найближчому майбутньому працівників «Макіїввугілля» чекає підвищення заробітної плати (в результаті оклади гірників очисних забоїв становитимуть 4277 гривень). Крім того, підприємство зобов’язується відремонтувати лазні для гірників, забезпечити шахтарів новими засобами індивідуального захисту й потурбуватися про шахтарів-інвалідів.
Як підкреслює Акімочкін, таких результатів підприємству вдається досягти не лише ціною власних зусиль, а й за рахунок підтримки держави. Незалежна профспілка гірників України стверджує, що повна передача вугільних підприємств у приватні руки нічого не дасть для розвитку галузі — шахти обов’язково мають отримувати підтримку від держави. Прикладом може бути приватизація таких підприємств, як «Павлоградвугілля» й «Краснодонвугілля»», яка, на думку Акімочкіна, не була успішною. «Максимально скорочується кількість працівників на цих підприємствах. Лише на «Павлоградвугіллі» скорочено 5 тисяч осіб, нищиться соціальна сфера. На «Краснодонвугіллі» вже закриті дві шахти. Можливо, в Україні ще не народилися «приватизатори», які думають про те, що треба розвивати шахти», — зауважив Акімочкін. За його словами, сьогодні держава «ще не вичерпала своїх можливостей, щоб навчити працювати вугільні підприємства», й тому сьогодні альтернативи держвласності у вугільній промисловості просто немає.