«Хвора» тема
Лише десята частина лікарських препаратів, які медикам купують бюджетним коштом, встигли пройти цінове «узгодження» в МОЗ![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120410/463-5-2.jpg)
1 квітня 2012 року закінчився термін реєстрації цін на ліки, яку мають пройти виробники фармацевтичних засобів для участі в державних закупівлях. На сьогодні в Україні зареєстровано ціни лише на 10% препаратів. Лікарні позбавлені можливості здійснювати закупівлю необхідних ліків бюджетним коштом, а пацієнти, у свою чергу, змушені платити із власної кишені... Про таку невтішну ситуацію на вітчизняному ринку лікарських препаратів повідомляють профільні фармацевтичні асоціації (Асоціація виробників інноваційних ліків «АПРАД», Асоціація представників міжнародних фармацевтичних виробників «AIPM Ukraine» і Всеукраїнська громадська організація «Аптечна професійна асоціація України»), Американська торговельна палата в Україні та Європейська бізнес-асоціація, які представляють інтереси іноземного виробника лікарських препаратів в Україні.
За їхніми словами, в Україні сьогодні склалася критична ситуація із доступом до препаратів вітчизняного й іноземного виробництва, які можуть закуповувати заклади охорони здоров’я. Із 2 квітня поточного року всі лікувальні установи стали суттєво обмеженими у виборі препаратів, які вони можуть придбати коштом місцевого чи державного бюджетів, а подекуди навіть повністю позбавлені можливості здійснювати закупівлі препаратів для лікування пацієнтів. А все через недосконалість процедури реєстрації цін на фармтовари. Як повідомляють у профільних об’єднаннях, в окремих випадках строки реєстрації цін затягнулися на місяці, а згодом заявники діставали невмотивовані (на їхню думку. — Ред.) відмови щодо реєстрації цін. Тож станом на 6 квітня 2012 року, йдеться в повідомленні, яке надійшло на адресу редакції «Дня», Міністерством охорони здоров’я внесено до відповідного Державного реєстру ціни лише на 735 лікарських засобів (форм) із близько восьми тисяч найменувань, які потребують лікарні (дані — у вільному доступі на відкритому Державному реєстрі — Ред.).
До «критичного» стану фармринок, як стверджують виробники, довів уряд. Своєю постановою №932 від 8 серпня минулого року він зобов’язав узгоджувати ціни на ліки, придбані бюджетним коштом, а отже, посіяв розбрат у системі державних закупівель лікарських препаратів.
Нагадаємо, що вищезгадана постанова КМУ «Про удосконалення державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, що закуповуються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів», передбачає: заклади й установи охорони здоров’я, яких повністю або частково фінансують державний та місцевий бюджети, закуповують лікарські засоби й вироби медичного призначення за цінами, які не перевищують рівня зареєстрованих оптово-відпускних цін з урахуванням граничних постачальницько-збутових і торговельних (роздрібних) надбавок. Якщо цін на лікарські засоби й вироби медичного призначення не внесено до Реєстру оптово-відпускних цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення, то з 1 квітня 2012 року заклади й установи охорони здоров’я, які повністю або частково фінансують державний та місцевий бюджети, не можуть закуповувати таку продукцію.
Оскільки чиновники МОЗ встигли до 1 квітня схвалити ціни лише на десяту частину медичних препаратів, то головні лікарі й інші відповідальні за закупівлі особи в лікарнях, шпиталях і поліклініках опинилися в скрутній ситуації, кажуть у профільних асоціаціях фармвиробників. Вони стоять перед непростим вибором — між необхідністю забезпечити своїх пацієнтів життєво необхідними препаратами та ризиком юридичної відповідальності за порушення процедури закупівель (по суті, за закупівлю ліків, ціни на які не встигло чи не змогло зареєструвати Міністерство охорони здоров’я). Однак критичнішим є той факт, що заручниками цієї ситуації, кажуть виробники, стали пацієнти — вони або не дістають належного медикаментозного забезпечення, або змушені купувати навіть необхідні препарати власним коштом.
Більше того, така ситуація також унеможливлює і забезпечення безплатного чи пільгового відпуску лікарських засобів населенню через аптеки. Аптеки не матимуть можливості продавати ліки за пільговими рецептами, оскільки без зареєстрованої ціни на препарат аптека ризикує порушити законодавчі обмеження щодо націнок на такі препарати, оскільки невизначеним залишається питання щодо можливості застосування роздрібної націнки на зареєстровану ціну. Водночас порушення визначених законодавством обмежень граничних націнок загрожує аптекам втратою ліцензії.
Щоб розв’язати проблему, виробники наполягають відтермінувати заборону закупівель ліків, цін на які не зареєстровано, до того моменту, коли МОЗ зможе забезпечити чинний на практиці порядок здійснення реєстрації цін. Вони переконані: такий крок розблокує критичну ситуацію із закупівлями препаратів і дасть змогу лікувальним закладам нормально функціонувати, а їхнім пацієнтам — діставати необхідне лікування.
«День» звернувся до Міністерства охорони здоров’я України із проханням прокоментувати ситуацію. Адже раніше (відкриваючи засідання Кабміну наприкінці минуло місяця. — Ред.) прем’єр-міністр України Микола Азаров заявив, що уряд не пробачить затримок у держзакупівлях ліків. «У попередні роки ми мали достатньо проблем через затягування процедур закупівлі лікарських препаратів бюджетним коштом. Доходило до того, що змушені були аврально використовувати ресурси й механізми резервного фонду бюджету. Попереджаю всіх причетних до державних закупівель: повторення таких проблем уряд не допустить і не пробачить», — сказав прем’єр. Більше того, Азаров заявив про намір особисто контролювати цей процес. «Я беру це під особистий контроль», — додав глава уряду.