Колючки прозорого кордону
В Росії працюють до 1,5 мільйона українців
— Останні трагедії у Москві пов’язують з терактами. Чи слід у зв’язку з цим очікувати встановлення ще більш жорсткого режиму перебування іноземних громадян в Росії?
— Інформації про те, що готується більш жорсткий режим, у нас немає. Це питання регулюється двосторонніми угодами України і Росії. Переговори стосовно удосконалення цих угод зараз спрямовані якраз навпаки, на пом’якшення умов перебування українців на російській території. Думаю, вже влітку буде підписано угоду про спрощений режим перетину кордону та проходження митних процедур мешканцями прикордонних областей двох країн.
— Чи слід очікувати змін у порядку реєстрації українців в Росії як іноземців?
— За нинішнім порядком, іноземний громадянин повинен протягом трьох діб після прибуття зареєструватися у компетентних органах Російської Федерації. Із життєвої точки зору це дуже важко для людини. Що стосується російських громадян, то, прибуваючи в Україну, вони мають зареєструватися лише через 90 днів. Якщо ж час перебування менше цього терміну, то реєструватись не потрібно. У переговорному процесі ми порушуємо питання про те, щоб не існувало такої нерівномірності. До речі, термін реєстрації для громадян Білорусі у Росії необмежений. Ми пропонуємо, щоб Російська Федерація подовжила період реєстрації для українців хоча б до 90 днів. Таким чином, існувала б рівновага.
— Як російська сторона зреагувала на ініціативу України?
— Зараз консультації ідуть на рівні експертів, і ми бачимо, що представники органів влади Росії налаштовані цілком позитивно. Думаю, що це питання може бути вирішено в інтересах України.
— Не є великою таємницею, що величезна кількість українців зараз нелегально перебувають на заробітках в Росії. Чи планується цю проблему вирішувати на міжурядовому рівні?
— Питання працевлаштування і соціального захисту українців у Росії є більш складним питанням, але переговорний процес на цю тему також триває. Офіційно за минулий рік 94 тисячі наших громадян отримали дозвіл на працевлаштування, але, за даними російських експертів, близько 800 тисяч українців працюють в Росії. За моїми неофіційними оцінками, це десь 1,5 мільйона громадян — я писав магістерську роботу на цю тему, і вивчав питання. Українці їдуть працювати переважно в Москву, Московську та Тюменську область. Є ще південь Росії, де у сільському господарстві працюють українці на сезонних роботах. З боку російського уряду ми відчуваємо розуміння, що в цій сфері потрібно починати легалізацію. Це можна зробити тільки підписанням нових угод, тому що діючі вже неактуальні. Є угода про тимчасове працевлаштування в країнах СНД, але час змінюється. Не врегульовано, як українець в Росії буде робити внески в Пенсійний фонд, як отримуватиме медичну допомогу та багато інших. Тому угода про працевлаштування і соціальний захист українців у Росії зараз активно опрацьовується на рівні міністерств праці. Це дуже складне питання, і тут ще рано говорити, як воно буде вирішено. Проблеми тут насамперед економічного характеру. Але Україна вже має подібну угоду з Португалією, готуються такі документи з Італією, Францією та іншими країнами. Коли є угода, чиновникам цих країн буде легше вирішувати питання про надання дозволів на працевлаштування, і не буде такою актуальною проблема нелегального працевлаштування.
— Як саме нова угода про працевлаштування може вирішити проблему українців, що нелегально працюють у Росії?
— Якщо буде угода, то в ній буде чітке і ясне квотування щодо потреб різних галузей країни в робочій силі. Міністерства будуть вивчати, і надавати відповідні дані. І ці квоти будуть розподілятись по всіх регіонах. Умовно кажучи, якщо губернатор Красноярського краю готовий прийняти 200 тисяч людей, розмістити їх і годувати, то він має нести відповідальність і за вирішення решти соціальних питань. У Москві, наприклад, зараз це питання врегульоване у транспортній галузі. Московське управління транспорту із задоволенням бере наших громадян водіями тролейбусів. Це, в основному, мешканці Луганської, Донецької, Харківської та Чернігівської областей. Сьогодні зайдіть в Москві в трамвай чи тролейбус, ви рідко знайдете, щоб водій був росіянин. Він щомісяця отримує біля 500 доларів, і в Україні такі гроші на такій роботі не заробить. Працювати доводиться за дуже важких умов, інколи по 18—20 годин. Але повернувшись, він зможе придбати квартиру в своєму обласному центрі. До речі, ми зараз вирішуємо питання, щоб міграційна служба РФ мала представництво у Києві, і там наші громадяни мали змогу отримувати дозвіл на роботу в Росії. Щоб можна було приїхати в Київ, і спокійно отримати карту на 6 місяців, нi від кого не ховаючись.