Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Кому охороняти банки

Міліція хоче вижити з цього ринку комерційні структури
01 лютого, 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Наприкінці минулого року злочинні структури вчинили низку розбійних нападів на українські банки (див. «День» за 15 грудня 2011 року). Нагадаємо, цей наступ криміналу закінчився страшною трагедією — 29 грудня при пограбуванні VIP-відділення «Приватбанку» в Донецьку жертвами нальотчиків стали п’ять осіб.

Президент Віктор Янукович доручив голові Служби безпеки Валерію Хорошковському та міністру внутрішніх справ Віталієві Захарченку вжити вичерпних заходів із розслідування пограбувань. Глава держави зобов’язав Захарченка спільно з головою Нацбанку Сергієм Арбузовим підсилити охорону приміщень банківських установ, а також безпеку перевезень та інкасації готівки. Можна не сумніватися, що відповідна робота проводиться, і президент своєчасно отримує про це інформацію.

Але бандитські акції викликали також не зовсім адекватну реакцію міліційних чинів. Захарченко виступив з ініціативою передати охорону комерційних банків виключно підрозділам Державної служби охорони (ДСО) при МВС України. ЗМІ повідомили, що «МВС запропонувало Нацбанку внести зміни до відповідної постанови щодо обов’язкової присутності озброєної охорони МВС в банківських установах». За словами Захарченка, голова НБУ Арбузов погодився з цією пропозицією.

Як відомо, на ринку охоронних послуг України домінує одна організація — Державна служба охорони (ДСО) — комерційна структура при МВС України. Таким чином, працівники ДСО одночасно є і міліціонерами, і підприємцями. Як зауважують банкіри, такий статус ДСО є проявом корупції і зрощення влади та бізнесу. Вони вважають, що ДСО має бути відокремлена від МВС і мати рівні права й обов’язки в конкуренції з іншими учасниками ринку охорони банків.

До речі, МВС вже не вперше намагається його монополізувати, але кожного разу наражається на опір як самих банків, так і професійних асоціацій, створених комерційними компаніями, що займаються цією діяльністю. Відповідні демарші відбулися і цього разу. Асоціація українських банків провела засідання Ради з питань охорони банків. Виступаючи на ньому, президент Української федерації професіоналів безпеки (УФПБ), заступник голови Координаційної ради при МВС України Сергій ШАБОВТА наголосив: «Недержавні служби охорони — це величезний потенціал і в ресурсному, і в кадровому співвідношенні, який штучно намагаються усунути з ринку з метою його монополізації однією структурою. Потрібні не конфронтація і протистояння, а консолідація та рівні умови конкуренції».

Як зазначали представники банків, подібні ініціативи МВС є спробою остаточно монополізувати ринок охорони банків і усунути з нього професійні недержавні служби охорони, з якими роками працюють комерційні банки. За словами банкірів, введення таких змін призведе до остаточної ліквідації конкурентних принципів на цьому ринку, а також і самого ринку.

За словами президента АУБ Олександра СУГОНЯКА, «Україна, мабуть, єдина країна, де до цього часу зберігається радянська форма існування, а точніше — гальмування ринку охоронних послуг». Нові ініціативи МВС глава АУБ назвав спробами «узаконити зрощення влади і бізнесу та ліквідовувати конкуренцію на ринку».

Банкіри також зазначають, що останнім часом працівники ДСО почали перевищувати свої службові повноваження і протизаконно привласнювати собі контрольні функції, влаштовуючи перевірки у відділеннях банків, вимагають порушувати банківську таємницю та надавати їм матеріали відеоспостереження тощо. На думку фінансистів, це суперечить чинному законодавству. Єдиний цивілізований шлях, як вважають члени АУБ, — це прийняття європейських стандартів і створення повноцінних ринкових умов, за яких послуги озброєної охорони могли б надавати не лише структури при МВС, але й професійні недержавні служби. З такими пропозиціями банкіри вирішили звернутися до керівництва Нацбанку.

А перед цим Сугоняко і Шабовта прийшли до журналістів. Останній розповів, зокрема, про досвід провідних країн світу, у тому числі Великобританії, де поліцейські йдуть на те, щоб на контрактній основі передати частину своїх функцій професійним охоронним організаціям. «Ось тенденції сьогоднішнього дня», — говорить Шабовта. А Польська колегія охорони, за його словами, займається і інкасацією, і забезпеченням усіх інших сегментів банківської безпеки. Більше того, працівники цієї служби в невеликих польських містечках на законних підставах у нічний час навіть підміняють поліцейських, які мають можливість закінчити роботу і піти додому.

Українські професіонали безпеки з недержавних організацій, як вважає Шабовта, також можуть узяти на свої плечі частину функцій міліції. Аргументуючи цю думку, він повідомив журналістам, що першими на тривожний сигнал із відділення «Приватбанку» в Донецьку відреагували працівники компанії «Технології охорони». «Машина прибула через три хвилини, це зафіксовано», — говорить Шабовта і жалкує, що працівники банку не були навчені, як поводитися при атаці грабіжників. «Персонал повинен відмовитися від будь-яких конфліктних дій, не злякатися і зуміти непомітно натиснути кнопку тривоги», — настановляє президент УФПБ. А глава АУБ нагадує, що і в Україні робилися спроби знайти взаєморозуміння і налагодити співпрацю між міліцією і охоронними структурами. Для цього, за його словами, ще п’ять років тому була створена Координаційна рада при МВС. «Але всі ці роки вона не працює», — зауважує Сугоняко.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати