Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Контроль над держзакупками

Чи дозволить держава прикрити годівницю?
10 листопада, 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Відчувши під час помаранчевої революції свою силу й отримавши відповідне посилання від Президента, громадянське суспільство, що зароджується в Україні вирішило замахнутися на святую святих чиновників — державну закупівлю. Для цього в країні створено Спілку громадських організацій «Тендерна палата», яка збирається контролювати законність проведення тендерів із держзакупок і, в результаті, зробити їх прозорими для громадян-платників податків.

Ні для кого не секрет, що справедливі тендери на ці закупівлі не проводилися ніколи. Кожне міністерство й відомство самостійно вирішувало, що, де й у кого купувати. Природно, махінації були на кожному кроці. Практично всі пам’ятають скандальну закупівлю окулярів для пенсіонерів, яку проводило Мінсоцполітики. Тоді справа нічим не закінчилася — звинувативши один одного, можновладці процес «зам’яли».

Подібні процеси відбувалися доволі часто — тендери вигравали потрібні люди, а громадськість було повністю усунено від процесу. Тепер ситуація може змінитися. За словами голови правління палати Олега Фадеєва, вона хоче допомогти підприємцям, які зацікавлені в проведенні відкритих і чесних тендерів на виконання різних державних замовлень. Фадеєв запевняв журналістів, що створення палати викликане також і нездатністю державної системи контролювати ситуацію. Він упевнений, що практично в кожнiй проведенiй держзакупцi можна знайти порушення. Це й завищена вартість товарів, що закуповують держслужби, і неякісні продукти, які надавалися незахищеним верствам населення як допомога. Навіть Міністерство охорони здоров’я, закуповуючи діагностичну апаратуру, замість нормальної сучасної техніки, купувало дешеві китайські вироби, не здатні нормально працювати. Природно, при цьому не виключалися хабарі чи, за сучасною термінологією «відкати».

Тепер же тендерна палата, в яку входять представники КРУ, Антимонопольного комітету, казначейства, Мінекономіки, депутати та громадські організації, відстежуватиме проведення кожного тендера. Як розказав «Дню» Фадеєв, зараз працює спеціальна комісія, куди кожний може прислати свої зауваження за вже проведеними тендерами. Вона розгляне всі матеріали, після чого надішле висновки до Мінекономіки, яке вже остаточно розбиратиметься з порушниками.

За словами Фадеєва, поки що більшість їхніх висновків міністерство приймала. Якщо ж ситуація зміниться, а порушення будуть значними, вони подаватимуть до суду, заперечуючи той чи інший тендер. У принципі, задумка громадського контролю над держзакупками не може викликати заперечень. Але чи не зашкодить цій справедливій справі активна участь чиновників саме тих відомств, які так чи інакше брали участь і раніше в проведенні тендерів і контролі над ними?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати