Перейти до основного вмісту

Корея їде, а Україна спотикається

А підраховувати втрати доведеться нам
31 березня, 00:00

Девальвація рубля призвела до різкого здешевлення продукції російських автопідприємств у твердій валюті. З 20 січня, наприклад, відпускна ціна п’ятої моделі ВАЗ становила 5 2000 рублів ($2168), «Ниви» — 70 000 рублів ($2919), а десятої моделі — 112 000 рублів ($4670).

Тим часом уряд України готує підвищення митних зборів і подальше посилювання умов ввезення імпортних автомобілів, сповідуючи патріотичну ідею захисту вітчизняного виробника. Подібні погляди були поширені в середині минулого століття, але, як показав світовий досвід, завжди призводили до негативних наслідків і до застою в економіці, оскільки створювали для вітчизняних виробників тепличні умови, дозволяли, не вкладаючи кошти в модернізацію виробництва, отримувати максимум прибутку із застарілого обладнання впродовж терміну дії загороджувального мита, а зірвавши куш, відійти від справ. На жаль, стратегія «АвтоЗАЗ-ДЕУ» підтверджує світовий досвід. Безмитне ввезення 12 926 південнокорейських автомобілів зі знятими в Болгарії й поставленими в Іллічівську колесами й бензобаком позбавило бюджет $25-30 мільйонів, а зниження кількості ввезених після 1 квітня іномарок скоротило рівень надходжень ще на $100-120 мільйонів. Захистивши себе від конкуренції, СП «АвтоЗАЗ-ДЕУ» мало намір отримати надприбутки. Але економія на митних зборах, що становила 27-30% вартості автомобіля (не менше $2 тисяч), не привела до зниження цін на південнокорейські машини, які навіть в економічно зміцнілій Польщі продаються дешевше, зокрема, модель «Ланос» тут можна купити на $1,5-2 тисячі дешевше, ніж в Україні. 60%–ва девальвація південнокорейського вона під час фінансової кризи 1997 року також призвела до значного здешевлення експорту, але на вартості моделей ДЕУ в Україні це практично не позначилося.

Зазнавши закономірного фіаско, СП вимагає додаткових заходів по захисту «вітчизняного виробника».

Однак $41 млрд. фінансової допомоги Південній Кореї в минулому році та економічні реформи виправляють становище в цій країні. Зовнішній борг у 98-му році зменшився з $53 млрд. до $32 млрд., а іноземні інвестиції в січні цього року збільшилися на 640%, досягши $1 млрд. Україна ж за вісім років отримала трохи більше $2 млрд. інвестицій. Її ВВП із розрахунку на одного громадянина в 10 разів нижчий, ніж у Південній Кореї.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати