Корпоративний конфлікт
Підприємства Держкомрезерву вимагають відставки голови відомства![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050907/4161-5-2.jpg)
Днями керівники ряду підприємств, що входять до структури Державного матеріального резерву, розповіли журналістам про кризову ситуацію, що склалася в цій державній структурі. «Нас непокоїть відвертий бандитизм, який зараз процвітає в Держкомрезерві», — так досить жорстко схарактеризував діяльність свого шефа директор комбінату «Прогрес» Юрій Терников.
Епізод, який змусив директорів декількох підприємств звернутися з відкритим зверненням до керівництва країни, виявився пов’язаним із торгівлею землею, яка належить державним підприємствам, ініціаторами якої виступило вище керівництво Держкомрезерву. Так, днями було здійснено спробу збройного захоплення одного з підвідомчих підприємств — комбінату «Прогрес». За словами Юрія Терникова, силову зміну керівництва було викликано передусім зацікавленістю особисто Віктора Бойка в земельній ділянці, на якій розміщено комбінат. «Відразу після призначення Віктора Бойка 3 березня на посаду керівника Держкомрезерву мені запропонували підписати документи про відчуження земельної ділянки комбінату розміром 5 га, яка перебуває в межах м. Києва. Коли я відмовився, мені запропонували звільнитися, супроводжуючи це відвертими погрозами. «У тебе голова одна», — як сказав мені особисто Бойко. Пропонували написати заяву на відчуження і новому в.о. директора, який також відмовився підписувати документи», — розповідає керівник підприємства, який перебуває зараз на лiкарняному. У результаті на комбінат, який є режимним об’єктом, приїхали невідомі люди, якими керував заступник глави Держкомрезерву Валерій Мельничук. Як розповідають представники підприємства, які приїхали разом із Мельничуком, невідомі люди побили начальника охорони й декількох працівників підприємства, і ситуацію вдалося нормалізувати лише з приїздом народного депутата Поживанова.
Скандал навколо комбінату «Прогрес» виявився не єдиним, про який пресі оповіли директори декількох дочірніх підприємств і керівники профспілки Державного матеріального резерву. Вони також звинувачують керівника Держкомрезерву в численних зловживаннях. Більшість епізодів пов’язано з продажем чи купівлею товарів до Держрезерву за цінами, далекими від ринкових, як правило, з прибутком для приватних структур і збитками для держави. Так, Держкомрезерв закупив магній через фірму «Кронос» за ціною 19800 грн. за тонну, хоча сам виробник буквально прохав державні структури купити метал за відпускною ціною — 14 тис. грн. Враховуючи, що обсяг партії був 600 тонн, прямі збитки держави становили 3,48 млн. грн.
Однією з типових операцій була купівля металопродукції «Криворіжсталі» з мобілізаційного резерву за ціною 600 грн. за тонну, хоча для інших клієнтів підприємство відпускає продукцію за ціною не менш ніж 2000 грн. Покупцем металу в держави на суму 6,8 млн. грн. виступила фірма «Бізнес консалтинг груп».
Директори підприємств Держкомрезерву не обійшли мовчанням і порушення, допущені при проведенні тендерів. За їхніми словами, ціни на реалізацію чи купівлю товарів і сировини Віктор Бойко встановлював особисто за 5—10 хвилин до проведення тендеру. При цьому ціна звичайно була завищеною на 10—30% від середньоринкової. Окрім того, тендери постійно проходили з порушенням процедури, затвердженої постановою Кабміну. Так, несвоєчасно повідомлялося про проведення тендеру підприємство-зберігач, заявки приймалися лише від «своїх» підприємств, а інші заявки з більш вигідними пропозиціями або не реєструвалися, або реєструвалися вже після проведення конкурсу чи тендеру.
За словами директорів підприємств, непрофесіоналізм нового глави відомства зіграв не останню роль у виникненні на ринку кризових ситуацій із цінами на цукор та м’ясо. Крім того, зараз переробні підприємства майже не випускають борошна, що може послужити приводом до чергової кризи — зернової. Це пов’язане з тим, що Держкомрезерв сильно впливав на ринок за допомогою продажу саме борошна, а не зерна. Зараз же держава постачає зерно на експорт за дуже низькою ціною — 460 грн. за тонну. «Київмлин» пропонує купити це зерно за ціною 560 грн. за тонну, але Державний матеріальний резерв йому відмовляє в продажу з невідомих причин. За прогнозами самих фахівців Держкомрезерву, криза на ринку борошна в зв’язку з такими діями державного органу, відповідального за стабілізацію кризових ситуацій на товарних ринках, може виникнути вже у вересні-жовтні. Ті, хто виступив, закликали правоохоронні органи перевірити наведені факти про порушення в Держкомрезерві на предмет причетності підприємств-переможців до Віктора Бойка та його дружини.