Перейти до основного вмісту

Кожен має відповідати за своє

27 жовтня, 00:00

Серед головних проблем найбільш гострою залишається капіталізація банків. Станом на 1 жовтня понад 60% усіх працюючих банків не мали капіталу в сумі, еквівалентній 3 млн. євро. Негативний вплив має й падіння курсу національної валюти, що зумовлює постійну гонитву за доларом.

Із цього приводу О.Сугоняко зазначив: «Для того, щоб банки могли нарощувати капітали, в країні мають бути створені відповідні умови. Головна з них — стабільність національної валюти. Але тут постає запитання: наскільки реальним є зв'язок курсу гривні з економічним становищем у країні? Сьогодні в Україні монетарна політика здійснюється у відриві від дійсних економічних процесів. До цього часу стабільність гривні забезпечувалася зовнішніми позиками. А за ці борги неодмінно розраховувалися банки: скажімо, осінь минулого року обійшлась банкам у $1 млрд. Тепер можна сказати з усією впевненістю: банки більше не зможуть брати все на себе, а тому проблеми з гривнею безперечно будуть. Ми маємо надію, що новий президент все таки зрозуміє необхідність зв'язку між монетарною та економічною політикою держави. Інакше Україна стане перед вибором: або стабільність гривні, або стабільність економічної системи».

Залишається й досі невирішеною проблема формування обов'язкових резервів од залучених коштів у іноземній валюті. Згідно з вимогами НБУ, резервування в цьому випадку має здійснюватися в гривні. За третій квартал цього року курс долара США зріс більше як на 12,5%. Навіть при стабільності залишків залучених коштів у іноземній валюті це вимагає від комерційних банків відповідного збільшення розміру резервування в гривні від валютних пасивів, на що в банків не вистачає гривневих ресурсів. Тому комерційні банки та АУБ наполягають на тому, щоб резервування валютних коштів здійснювалося у відповідній валюті. Якщо ж залишити чинний порядок, то, на думку банкірів, норму обов'язкових резервів необхідно буде зменшити принаймні до 5—8%. Але, як наголосив О.Сугоняко, «поки що в НБУ нас погано чують, мабуть, через політичний туман, який опустився на НБУ...»

Практично в Україні створюються надзвичайні адміністративно-нормативні умови, які мають реальну небезпеку для чинної банківської системи. Зокрема, це і спроба втілення підготовленого НБУ проекту Українського банківського союзу. Ось яку оцінку цьому нововведенню дав голова правління банку «Ажіо» Станіслав Аржевітін: «Про такий банківський союз мріють занадто хворі банки, але зовсім не мріють здорові. Можна об'єднати хворі банки, але від того їхня ліквідність не підвищиться».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати