Крайнім буде клієнт
До цього призведе обмеження доступу банків до іноземних запозиченьУсі прогнози щодо інфляції нині просто зашкалюють. Тож Нацбанк нарешті почав вживати дієвих антиінфляційних заходів. Відповідно до нових правил гри, банки тепер зобов’язані резервувати 4% від залучених за кордоном кредитних сум. Цим було завдано відчутного удару одному з вагомих джерел залучення фінансів до країни. Але чи можна чекати швидких позитивних наслідків?
Як же реагують на такі кроки Нацбанку у фінансових колах?
«Сьогодні це нововведення у досить великих обсягах зв’язало гривневу масу на міжбанківському ринку. Якщо раніше банки мали змогу перекривати поточну ліквідність за рахунок короткострокових ресурсів на міжбанку, то тепер спостерігається дефіцит гривні», — зазначає голова правління «Мегабанку» Олена Жукова.
Як це вплине на ринок? «Нам, як комерційним банкам, це додало значних проблем, адже ресурси одразу подорожчали і їх поменшало на ринку», — доповнює голова спостережної ради цього банку Віктор Суботін. Як наслідок, на його думку, слід очікувати подорожчання кредитного ресурсу для звичайних користувачів.
З цим погоджується й економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь і розповідає про ще одну тенденцію: відтак видавати населенню кредити будуть переважно у гривнях.
Щоправда, заступник голови «Укрсоцбанку» Сергій Маноха пропонує не переоцінювати реальні наслідки від таких дій банківського регулятора: якби правила нового резервування діяли протягом кількох років, то, звичайно, відсоткові ставки для довгих кредитів почали б змінюватися. Нині ж ужиті заходи, на його думку, швидше за все носять регуляторний і короткочасний характер. Тому різких коливань не повинно бути.
Можливий сценарій наслідків нового виду резервування озвучила й Жукова: не виключено, що дві валюти — гривня і долар — зрівняються. На її думку, через нацбанківський норматив фінансисти будуть змушені проводити перерахунок залучених валютних коштів. Отже, вартість позики у доларах зросте. А гривневий дефіцит призведе до підвищення відсотків по гривневих кредитах.
Про реальні цифри можливого зростання кредитних відсотків банкіри говорять неохоче. Але Жукова, наприклад, вважає, що ставки підвищуватимуться саме в межах встановлених НБУ 4% резервування. Як твердять експерти, пов’язані з цим зміни у першу чергу позначаться на довгострокових ресурсах, а це — найважливіші кредити для промисловості, а також іпотека та автокредитування.
Про перспективи змін у іпотечному секторі «Дню» розповів заступник голови правління Міжнародного іпотечного банку Олександр Врублевський: «Багато банків змінили ставки по іпотеці, і це продовжуватиметься... Ті, які мають доступ до міжнародних ресурсів, продовжуватимуть працювати на цьому ринку. А місцеві банки, за умови відсутності довгострокових ресурсів, поступово відмовлятимуться видавати іпотечні кредити або видаватимуть їх і тут-таки перепродаватимуть іншим банкам». За його словами, враховуючи дієвість нової норми резервування та виходячи з вартості коштів, запозичених за кордоном, іпотечні ставки повинні автоматично піднятися на 0,3%. Але реальні темпи цього процесу має визначити сам ринок.