Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Кредитні апетити треба обмежити...

Інакше, каже експерт, 2015 року четверта частина бюджету йтиме на погашення зовнішніх боргів та відсотків за ними
15 жовтня, 11:31

Ключовий кредитор України МВФ прогнозує зростання зовнішньої заборгованості України за підсумками 2014 року до 102,2% ВВП і збереження цієї тенденції в 2015 році. Про це повідомляють у спеціальному звіті Фонду по країнах Східної, Центральної і Південно-Східної Європи. Ще раніше директор-розпорядник Фонду Крістін Лагард підтвердила, що Україні для стабілізації економіки потрібно додаткове фінансування, проте воно має надійти не по лінії МВФ. Водночас у Фонді спрогнозували, що в 2015 році обсяг необхідного Україні зовнішнього фінансування становитиме не менше 19 мільярдів доларів.

За даними НБУ валовий зовнішній борг України на кінець першого півріччя цього року становив $136,8 мільярда, скоротившись із початку року на $5,3 млрд. Але відносно ВВП, зазначили 18 вересня 2014 в НБУ, валовий зовнішній борг збільшився з 78,1% на початок року до 81,8% від ВВП.

Як безпечно «гасити» зовнішні борги? Про це «День» запитав екс-міністра економіки України, президента «Центру ринкових реформ» Володимира ЛАНОВОГО:

— Валовий борг України — це сукупний борг держави і різних корпорацій, банків та інших економічних суб’єктів. Держаний борг менший і складає приблизно 76% ВВП. На мою думку, більш важливим є не показник сукупного боргу, а ті боргові зобов’язання по цьому боргу, які наступають в найближчий період — до кінця 2014 року та протягом наступного.

Зростання боргу пов’язане з отриманням нових позичок. І МВФ робить прогноз про зростання кредитів, які отримає уряд. З одного боку, в країні відбувається сьогодні абсолютне зменшення ВВП. Причини цього — фізичне зменшення обсягів виробництва. Нині економічний спад становить 6%, а до кінця року може зрости і до 10%. ВВП для таких порівняння зазвичай вимірюють у доларах. А оскільки наш внутрішній борг, який становить півтора трильйона, переводиться в долари по курсу 17 гривень, то наш борг — значно менший.

Те, що зменшується ВВП в доларах означає, що наші можливості в доларовому обчисленні менші. І вони пов’язані не лише з купівлею продуктів всередині країни, а й за її межами. Наприклад, з Європи ми завозимо автомобілі. І наш уряд плескає в долоні, що імпортні мита у нас залишилися такими, як були раніше, і що це наче приносить додатковий дохід до бюджету. Насправді наш ВВП в доларах зменшився, і ми не можемо купити автомобілі за сучасними європейськими цінами. Як результат — в чотири рази зменшився імпорт автомобілів з Європи. Якщо простіше, то в населення зменшилися ресурси для купівлі товарів та послуг. Тільки експортери не втрачаються.

У нас, окрім зростання зовнішнього боргу, є великий внутрішній борг. І він практично такий, як і зовнішній. І відсотки у нас нині — це 15-17%. Додайте ще десь 2% різних премій посередникам, і виходить майже 20% річних. Частково його борг формує заборгованість перед Росією: три мільярда доларів кредиту, який отримав Янукович минулого року, та майже п’ять мільярдів доларів за газ. Це просто непідйомна сума для нашої економіки. Тобто внутрішній борг зростає ще й через необґрунтований тиск Росії. Як бути? Час зайнятися оптимізацією державного внутрішнього боргу (його реструктуризацією, переведення в інші режими, укладення нових угод з кредиторами).

Зараз у бюджеті 70-80 мільярдів гривень потрібно щороку витрачати на погашення державного боргу. Якщо запозичення зовнішні зростуть, то виросте і вартість обслуговування боргу, а відтак — і тиск на економіку. Через зростання основного тіла боргу витрати бюджету зростуть. Витрачатимемо не 70 млрд, а всі 90 чи 100 млрд грн, тобто четверту частина державного бюджету.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати