Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Кредитний «трикутник»

Чи вдасться Росії «розлучити» Україну з МВФ?
11 листопада, 17:24

Росія вивчає можливості блокування подальшого кредитування України Міжнародним валютним фондом у разі дефолту Києва за боргом перед Москвою. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на власні джерела. «Росія може оскаржити готовність України до конструктивних переговорів», — стверджує джерело агентства.

Нагадаємо, що  діючі в МВФ правила забороняють кредитування країн, які мають непогашену заборгованість перед офіційними кредиторами. Росія — одна з них (так званий борг  Януковича — три мільярди доларів). Країни-позичальники, виходячи із загального набору правил, мають також показати МВФ, щоб продовжувати отримувати кредити, що їхнє боргове навантаження є стійким. Москва ж може відмовитися підтвердити, що Україна, в принципі, здатна обслуговувати заборгованість перед Росією. «Москва, — повідомило джерело агентства, — поки не ухвалила рішення щодо стратегії своїх дій щодо цього питання в МВФ».

Про це свідчить  і заява заступника міністра фінансів РФ Сергія Сторчака. Він повідомив, що початок судових розглядів, якщо не буде виплачено борг України перед Росією на три мільярди доларів, може створити складнощі при поверненні України на глобальні фінансові ринки. Відповідаючи на запитання, чи можуть бути розглянуті альтернативні варіанти погашення боргу, Сторчак зазначив: «Поки альтернатива — або суд, або платіж (повне погашення бондів у встановлений термін 20 грудня)».

Відомо, що Фонд планує найближчим часом змінити ці правила, що має зняти можливі формальні перешкоди до продовження кредитування України, навіть якщо Київ не виконає у грудні свої зобов’язання перед Москвою. Утім, є інший шлях. США та інші західні країни, маючи більшість у МВФ, у будь-якому разі можуть провести потрібне їм рішення через виконавчу раду.

Нагадаємо, що МВФ офіційно поки не повідомив, чи вважає він борг України перед Росією комерційним або офіційним, і, відповідно, чи може бути дефолт за ним, якщо правила Фонду не будуть змінені, чи призведе до заморожування діючої програми кредитування України.

На думку колишнього міністра економіки  Володимира Ланового,  розмови про можливий зрив Росією надання кредиту — інформаційна війна і залякування. «МВФ — організація, яка керується складом акціонерів. Росія не є мажоритарним акціонером. Тому її вплив при прийнятті рішень Фондом — обмежений. До того ж МВФ змінює свої статутні установки, щоб уникнути такого сценарію. Всі розуміють, що, по суті, виданий РФ кредит — приватний, а не державний. Тому  питання його повернення мало б вкладатися в рамки досягнутих домовленостей Лондонського клубу кредиторів. Але Росія «крутить носом». Саме тому МВФ іде на зустріч Україні, вносячи зміни у свій статут, щоб не було жодних претензій до законності такого рішення», — каже  він. На думку Ланового, жодних проблем із отриманням кредиту МВФ  в України не має бути.  «Наразі я  не бачу підстав та інформації, яка б вказувала на загрозу дефолту України», — підсумував він.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати