Куди рухатиметься валютний курс?
Гривня — сьогодні найкраща інвестиція, стверджують фінансистиУкраїнці стали більше купувати валюти. У перший місяць літа, йдеться в даних Національного банку України, останній продав валюти на міжбанківському ринку на 1,498 мільярда дол. більше, ніж купив. Нагадаємо, що в червні нацрегулятор забрав з ринку 557, 1 мільйона дол. Це в 2,4 разу менше, ніж у травні. НБУ купував євро, австралійські долари і швейцарські франки, а продавав тільки американські долари.
Обвалу курсу гривні не буде, запевнив на прес-конференції журналістів Президент України Віктор Янукович у відповідь на репліку про прогнози окремих експертів стосовно курсових коливань. «У нас немає ніяких підстав вважати, що буде коливання курсу. І чому — я вам скажу. Тому що зараз ми маємо золотовалютні резерви Національного банку близько 37,5 мільярда дол. », — сказав він. А до кінця року «золоті» запаси країни зростуть до 40 мільярдів дол. , наголосив він. «Банківська система працює стабільно. Ми робимо все для того, щоб утримати стабільність банківської системи і по-різному відносяться громадяни до роботи з МВФ. Але я хочу сказати, що ми не припиняли роботу з МВФ, що є ознакою стабільності української банківської системи і також ознакою того, що світова фінансова спільнота з довірою відноситься до фінансової системи України», — додав Янукович.
Дійсно, в середині травня 2011 року міжнародні резерви України досягли історичного максимуму і перевищили 39 мільярдів дол. Однак згодом НБУ почав активно продавати валюту зі своїх запасів, щоб стримати ослаблення гривні. Тому вже у червні 2011 року «золоті» запаси країни зменшилися на 0,9%, — до 37,584 мільярда дол.
На думку керівника інформаційно-аналітчиного центру «FOREX CLUB» Миколи ІвченкА, дослідження останніх трьох років демонструють, що влітку українці все більше купують валюти, аніж продають. Запасатися «зеленими» населення, каже він «Дню», змушує сезон відпусток (багато їде закордон) та досвід виникнення негативних економічно-політичних подій восени. Підприємці ж накопичують валюту, бо чують песимістичні прогнози з відновлення світової економіки та розмови про наближення другої хвилі світової кризи, яку провокують фінансові неприємності європейських країн та фіскальні проблеми США, додає він.
Що переважатиме — купівля чи продаж валюти НБУ — залежить від стану платіжного балансу та грошово-кредитної політики влади, пояснює «Дню» економіст ІК «Трійка Діалог Україна» Ірина Піонтковська. «Для збереження стабільного номінального валютного курсу гривні по відношенню до долара НБУ виходить на ринок з інтервенціями і згладжує перекоси попиту або пропозиції. Оскільки НБУ продав більше валюти, ніж купив, то це означає, що приплив капіталу в червні був нижчим, ніж потреби в фінансуванні дефіциту рахунку поточних операцій (торговельний дефіцит і процентні платежі за боргами) і виплаті зовнішніх боргових зобов’язань», — деталізує експерт. А збільшення попиту населення на долари, на її думку, свідчить про все ще невисоку довіру до національної валюти, а також — про підвищення інфляційних ризиків.
На думку аналітика «Ерсте Банк» Мар’яна Заблоцького, страхи про гривневу девальвацію в Україні зараз дуже перебільшені. «В основному, населення злякала девальвація білоруського рубля, що і додало побоювань з приводу гривневої валюти. Проте, Україна в плані курсу перебуває в набагато кращому становищі, ніж Білорусь, і цілком може витримати підвищення цін на енергоносії. Звичайно, ніколи не можна виключати появу якогось зовнішнього шоку», — говорить він «Дню «.
Цим зовнішнім шоком може бути, на думку керівника відділу аналітики компанії Foyil Securities Агшина Мірзазаде, різкий спад ціни на сталь. Тоді приплив валюти в країну різко скоротиться, а панічні настрої серед населення підвищаться — і тоді з’явиться дефіцит валюти в країні, говорить він про можливий ризик для курсу. Але загалом, констатує експерт, курс гривні лишатиметься стабільним доки в Нацбанку будуть ресурси для вирівнювання курсових коливань.
Теперішній курс гривні до долара Нацбанк й надалі підтримуватиме, вважає Івченко. За його підрахунками, для підтримки курсу гривні НБУ до початку осені доведеться витратити ще 600—800 мільйонів дол. «У вересні—жовтні відновиться співпраця з МВФ: Україна отримає черговий транш кредиту (майже 3 мільярди доларів) — і це дасть можливість тримати курсову ситуацію стабільною та прогнозованою в країні», — говорить він. За цей час, на думку Івченка, економічна ситуація в світі стане зрозумілою.
«Гривня утримуватиметься на нинішньому рівні до кінця року, — прогнозує Заблоцький. — Підвищення рівня інфляції і зростаючий дефіцит торгового балансу збільшуватимуть тиск на курс гривні. Проте, в НБУ достатньо валютних резервів для підтримки фіксованого курсу гривні по відношенню до долара». На думку ж Піонтковської, на кінець 2011 року варто очікувати курсу 8,1—8,2 гривні за долар.
Тож всі опитані «Днем» експерти не бачать підстав для недовіри гривні сьогодні. Тому більшу частину заощаджень Івченко радить тримати в гривні. Його підтримує Заболоцький: «Різниця відсоткових ставок між гривневими і валютними депозитами — 8%, що дорівнює тому, що нацвалюта девальвувала б протягом року до 8,6 гривні за долар. Враховуючи те, що така девальвація все ж малоймовірна, а депозити і так можна забрати в будь-який момент, то гривня — найкраща інвестиція», — пояснив експерт. Керівник відділу аналітики компанії Foyil Securities пропонує інвестувати в покупку реальних цінностей. Як варіант збереження грошей, на його думку, може бути купівля золота, або прив’язаних до нього цінних паперів.