Перейти до основного вмісту

«Київенерго» попереджає...

Мешканцям будинків треба самим слідкувати за підготовкою до зими, бо керуючі компанії не матимуть для цього фахівців
27 квітня, 11:12
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Наше законодавство, а також практика його виконання, зокрема у енергетиці, часом нагадує дитячу гойдалку. Раніше, хоч як дивно, постачальником електроенергії, тепла і води до квартир вважалися ЖЕКи, які насправді не мали до цього жодного відношення. Справжні постачальники відчайдушно відбивалися від цього почесного звання і вказували, що подають свою продукцію лише до стін будинку. Що відбувається далі, їх, мовляв, не стосується.

Потім було ухвалено закон №1198 щодо удосконалення розрахунків за енергоносії, який таки назвав комунальних монополістів виконавцями послуг та дозволив їм користуватися при цьому внутрішньодомовими мережами. Нові постачальники тоді достеменно не знали, радіти їм новому порядку чи жалкувати за старим. Та закон треба виконувати, і, зокрема, у «Київенерго» вирішили, що поступово дійдуть до кожної квартири. А для цього створюватимуть відповідні підрозділи для обслуговування не до стін, а й поза ними. Але це завдання, мабуть, виявилося занадто важким. Тож тепер, коли у столиці вже немає ЖЕКів, а їхнє місце займають муніципальні або приватні керуючі компанії, вирішено повернутися до старого порядку.

А кого людям винуватити, якщо у квартирі немає гарячої води або серед зими раптово охололи батареї? На ці запитання журналістам відповідали директори підрозділів «Київенерго» Євген Глушак («Київські теплові мережі») та Олександр Топал («Київські електричні мережі»), а також комерційний директор «Київенерго» Євген Бушма.

Вони детально розповіли про розмежування відповідальності за якість опалення, гарячої води та електропостачання між «Київенерго» та створюваними в столиці керуючими компаніями. Топ-менеджери «Київенерго» зазначили, що, згідно з чинним законодавством, за роботу внутрішньобудинкових мереж, їхній стан і готовність до опалювального сезону відповідають виключно керуюча компанія чи ОСББ. А енергопостачальна компанія має забезпечувати якість тепло- та електропостачання лише до стіни будинку. Однак енергетики сумніваються, що керуючі компанії матимуть відповідних фахівців.

За словами Бушми, з точки зору інтересів клієнтів і постачальника, та враховуючи законодавчу вимогу укладення населенням прямих договорів з постачальниками тепла і світла, така модель недосконала й незрозуміла для кінцевого споживача. «Коли у клієнта вдома холодні батареї чи з крана замість гарячої тече ледь тепла вода, а начальник ЖЕКу безпорадно відмахується та киває на енергопостачальника, людині нічого не лишається, як висловлювати невдоволення в бік постачальника, адже саме з ним у нього пряма угода, — каже комерційний директор. — У свою чергу постачальник розводить руками: у вас будинкова система забруднена (зламана, непідготовлена тощо) — зверніться до ЖЕКу.

«Замкнене коло, — констатує Бушма. — Ми все ж сподіваємося, що створення нового формату управління в житловому фонді дозволить вирішити ці проблеми, і балансоутримувачі багатоповерхівок, а також мешканці нарешті знайдуть шляхи та механізми вирішення проблем будинкових тепло- і електромереж».

«Що нас очікує влітку (коли всі будинки у столиці остаточно перейдуть під дах керуючих компаній чи ОСББ), — запитує Топал. — Хотілося б, щоб вони або взяли до свого штату енергетика, або уклали угоди з організаціями, які обслуговуватимуть електричне господарство житлових будинків. Тому що зона відповідальності «Київенерго» — до щитової будинку, а сама вона та внутрішні мережі вже перебуває не у нашій власності, а тих, хто буде правонаступником по цій роботі».

Бушма розповідає, про що мають пам’ятати мешканці, щоб вчасно отримати тепло на початку опалювального сезону. Для цього будинку потрібно мати паспорт готовності та акт готовності теплового господарства. Згідно з ними, повинні бути засклені всі вікна, утеплені дахи, промиті внутрішньобудинкові системи, зроблена ізоляція підвальної розводки, лежаків і стояків зовнішньої частини, повинні працювати доводчики дверей... «Якщо усе це виконати, то можна з великою вірогідністю прогнозувати, що готовий до опалювального сезону будинок буде вчасно підключено до тепла», — стверджує Глушак і додає, що 40% тепла втрачається саме в будинках.

Про що мають пам’ятати мешканці, щоб вчасно отримати тепло на початку опалювального сезону. Для цього будинку потрібно мати паспорт готовності та акт готовності теплового господарства. Згідно з ними, повинні бути засклені всі вікна, утеплені дахи, промиті внутрішньобудинкові системи, зроблена ізоляція підвальної розводки, лежаків і стояків зовнішньої частини, повинні працювати доводчики дверей... Якщо усе це виконати, то можна з великою вірогідністю прогнозувати, що готовий до опалювального сезону будинок буде вчасно підключено до тепла

Чи готове «Київенерго» укладати угоди на обслуговування внутрішньобудинкових мереж, запитав «День». «Відповім прямо: ми не розглядаємо цю роботу тільки з однієї причини — на ту кількість внутрішньобудинкових мереж, яка є у місті, компанії будуть потрібні певні ресурси і, передусім, людські. Треба буде залучити додатково значну кількість персоналу», — сказав Топал.

«День» також поцікавився, скільки нині в місті будинкових лічильників тепла, які не можуть вести комерційний його облік і фактично бездіють. Топал визнає, що точної інформації щодо цього у нього немає. Але зазначає, що всі лічильники, які обліковуються на балансі «Київенерго», підключено, а ті, які зараз встановлюють, будуть підключені до початку опалювального сезону. Щодо лічильників, які не перебувають на балансі «Київенерго», то він навіть не знає, у кого може бути така інформація.

Що робити мешканцям, щоб ввести такі лічильники в експлуатацію, запитав «День». По-перше, відповів Топал, дізнатися, у якої організації на балансі лічильник, і натиснути на них з тим, щоб вони перевірили, чи живий лічильник, і в разі необхідності доукомплектували його та провели повірку, отримали відповідний сертифікат і звернутися до «Київенерго», щоб поставили його на комерційний облік. «Те, що не на нашому балансі, ми ані ремонтувати, ані повіряти не можемо і не будемо. Усе має виходити від власника цього приладу, — додає Бушма і зазначає: — Рятування потопаючого — це, як відомо, справа саме його рук».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати