Люди відчують
наслідки введення двох додаткових відсотків податку на прибутoкЯк відомо, з 1 січня 2007 року прибутковий податок з фізичних осіб в Україні становить уже не 13, а 15%. Чи можна сказати, що таким чином ми збільшуємо самофінансування суспільних потреб? Адже 2% від колишніх 13% — це зростання до 15%, тобто відразу на шосту частину. Чим же компенсує уряд людям це збільшення податкового пресу? Минулого року в Криму податок з прибутків фізичних осіб становив 185,6 мільйона гривень, а 2007 року, згідно з новим бюджетом, він зросте до 243,2 мільйона, тобто на чверть. Правда, це зростання пояснюється не лише збільшенням ставки податку, а й тим, що підвищиться мінімальна заробітна плата (з 1 січня до 400 гривень, в червні — до 420, а в грудні — до 450 гривень). Якщо врахувати, що середня зарплата в автономії становитиме в нинішньому році 1172 гривні за місяць, то введення нової податкової ставки віщує значну підтримку суспільних програм. Про це «Дню» розповів голова Верховної Ради Криму Анатолій Гриценко.
— Бюджет 2007 року під час його розробки й затвердження практично не викликав критики й був прийнятий на сесії за якихось півгодини, — зазначає Гриценко. — Секрет у тому, що уряд Криму й депутатські комісії передбачили зростання витрат на всі соціальні потреби автономії.
За словами першого заступника міністра фінансів АРК Катерини Кулинич, обсяг зведеного бюджету Криму становить 3,1 мільярда гривень, його зростання порівняно з бюджетом нинішнього року — 32,5%. Обсяг витратної частини бюджету автономії — 1,8 мільярда гривень, що на 25,1%, або на 363,7 мільйона гривень більше, ніж в 2006 році. Це дасть змогу збільшити витрати по зведеному бюджету на утримання установ освіти, культури, охорони здоров’я та соціального захисту населення на 314,8 мільйона гривень. При цьому додатково враховані кошти на виплату заробітної плати, стипендій, зростання яких порівняно з 2006 роком становить понад 25%. Витрати на харчування дітей у школах-інтернатах і громадян, які перебувають у лікувальних установах, зростуть, згідно з бюджетом, на 48,8%.
Голова Ради міністрів АРК Віктор Плакіда вважає, що головним пріоритетом бюджету 2007 року залишається фінансове забезпечення найбільш нагальних соціальних проблем. Понад 80 відсотків бюджетних коштів будуть спрямовані на соціальні потреби, а саме: освіту, культуру, соціальний захист населення, зарплати, субсидії. А це — понад два мільярди гривень. Виплати пільг і субсидій населенню збільшаться порівняно з 2006 роком в 1,8 разу і становитимуть 594,4 мільйона гривень. Це компенсує витрати найбідніших верств населення на житлово-комунальні послуги у зв’язку з підвищенням тарифів. Виплата допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства збільшиться порівняно з 2006 роком удвічі.
На інвестиційні проекти планується 270,9 мільйона гривень, або на 72,7 мільйона гривень більше, ніж торік. У результаті, за словами керівника кримського уряду, новий бюджет дасть змогу розв’язати низку соціально-економічних проблем в автономії, зокрема поліпшити енергопостачання, водопостачання й підвищити рівень газифікації населених пунктів, активізувати будівництво й ремонт автомобільних доріг, реалізувати програми облаштування депортованих громадян і кредитування молодих сімей.
Віктор Плакіда в інтерв’ю «Дню» підкреслив, що в бюджеті Криму на 2007 рік передбачено фінансування багатьох регіональних програм. За його словами, особливу увагу уряд приділяє здоров’ю громадян. Зокрема 1,7 мільйона гривень виділили для реалізації програми розвитку кардіо- і нейросудинної хірургії. Також фінансуватимуться нові республіканські програми з протидії епідемії туберкульозу, поліпшення меддопомоги хворим на хронічну ниркову недостатність. На них виділяється понад вісім мільйонів гривень. Ще один новий медичний проект — програма боротьби з онкологічними захворюваннями, яка розрахована на 2007 — 2016 роки. Вже в цьому році її фінансування становитиме 1,1 мільйона гривень. Потурбувалися в Криму і про відпочинок та оздоровлення дітей, виділивши нинішнього року на відповідну програму 7 мільйонів гривень. По одному мільйону гривень буде спрямовано на республіканські програми «Вчитель» і «Шкільний автобус». Бюджетом також передбачені кошти на програму з правової освіти населення (70 тис. грн.).
Голова кримського уряду також повідомив, що значна увага місцевої влади в 2007 році приділятиметься програмі підтримки й розвитку малого підприємництва на 2007 — 2008 роки, на яку виділяється з бюджету 500 тисяч гривень. Загалом, на реалізацію регіональних програм, за словами Віктора Плакіди, з бюджету Криму виділено майже 26,4 мільйона гривень. Отже, два відсотки прибуткового податку повернуться до людей.