Перейти до основного вмісту

Міндоходів обіцяє послаблення добросовісним платникам

«Ми зараз працюємо для того, щоб політична криза не перетворилась на економічну», — говорять чиновники у відповідь на заклики окремих активістів не сплачувати податки
07 лютого, 11:39
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Податкові і митні надходження до державного бюджету України в січні відповідають минулорічним. Як повідомила нещодавно прес-служба Міндоходів і зборів, вони становлять 23,8 мільярда гривень. До соціальних фондів спрямовано 13,8 мільярда гривень, перерахованих громадянами і бізнесом у єдиний соціальний внесок. При цьому надходження до місцевих бюджетів перевищують 6,5 мільярда гривень, що на 2,6% більше, ніж минулого року.

Зараз податки і збори, а іншими словами, наповнення місцевих і центральних бюджетів, стають наріжним каменем державності. Хоч би що там  говорили і робили політики, поки цей камінь цілий — наша країна житиме. І, з іншого боку, якщо слухати окремих буйних громадян, які під різними приводами закликають не сплачувати податки, це ні до чого хорошого не приведе. «Вважаю, що це (такі заклики. — Авт.) не конструктивна позиція, — говорить в.о. міністра доходів і зборів Олександр Клименко. — Не слід втягувати бізнес, який реально працює, в політичне протистояння. Розглядаю це як спробу маніпуляції думкою добросовісних підприємців. Переконаний, у питанні сплати податків немає і не може бути того чи іншого боку барикад».

Як показують наведені вище дані, більшість українців думає приблизно так само і не звертає особливої уваги на безвідповідальні листівки, на яких усміхнений чоловік показує всім нам середній палець, — ось, мовляв, вам податки. Конструктивне ставлення громадян країни до своїх конституційних обов’язків засвідчила і зустріч столичного бізнесу з податківцями і митниками, яку було проведено у середу. Відкриваючи її, начальник Головного київського управління Міндоходів Ірина Носачова зазначила: «Ми зараз працюємо для того, щоб політична криза не перетворилась на економічну». Вона вказала, що податкова служба не нарощуватиме свого тиску на добросовісних громадян і підприємців. За її словами, всі додаткові надходження до бюджету будуть отримані виключно за рахунок детінізації економіки.

Голова столичної фіскальної служби розповіла, що в Києві сьогодні 400 тисяч платників податків-суб’єктів підприємницької діяльності. Лише за минулий рік їх стало майже на 17 тисяч більше. Причому і податкова, і бізнес налаштовані на співпрацю. Центри обслуговування платників, створені в районах столиці в період здачі звітності, працюють до 20 годин, а якщо є черга — то до останнього відвідувача (в суботу до 16.00). ЦОПи щодня відвідують понад 12 тисяч осіб. Лише за січень у них побувало 312 тисяч киян. 98% платників уже здають звітність з податком на додану вартість в електронному вигляді. 80% платників єдиного соціального внеску звітують перед податковою через Інтернет. В електронній формі здають звітність 48% підприємців-спрощенців. За минулий рік 87,2 тисячі юридичних і фізичних осіб безкоштовно отримали ключі електронного цифрового підпису.

Поповнюються лави малого і середнього бізнесу. Кількість фізосіб-платників єдиного податку за минулий рік зросла на сім тисяч і на початок лютого перевищувала 93 тисячі. У місті також 20 тисяч юридичних осіб, які працюють на єдиному податку. Торік «єдиноподатківці» сплатили до бюджету понад мільярд гривень, зокрема фізособи — 715,2 мільйона і юридичні особи — 364 мільйони.

За словами Носачової, торік столичним платникам ПДВ компенсовано з бюджету понад 4,3 мільярда гривень, що на 775 мільйонів більше, ніж 2012 року. А ось кількість планових перевірок платників податків зменшилась на 20%. Очільник податкової запевняє, що мораторій на перевірки малого і середнього бізнесу буде подовжено, і взагалі в столиці добросовісних платників перевірятимуть дедалі рідше. Увагу податківців привертатимуть здебільшого ті підприємці, чия діяльність пов’язана з ризиковими операціями.

Утім, не варто думати, що сьогоднішня податкова, яка рекламує себе як сервісну службу, абсолютно відмовилась від каральних функцій. Щоправда, перший заступник начальника оперативного управління полковник Олег Журбас запевняє, що від них оперативники йдуть, приділяючи головну увагу поверненню збитків держави. Так, у ході протидії кримінальним схемам з ПДВ торік вдалося зберегти державі 800 мільйонів гривень. Ліквідовано 16 конвертаційних центрів, які було спеціально створено 160 платниками податків для незаконного отримання відшкодування з ПДВ. Перевірено і покарано також і підприємців, які користувалися послугами цих центрів. Як наслідок до бюджету повернуто у п’ять разів більше коштів, ніж 2012 року. Журбас радить бізнесу не користуватися відповідними незаконними послугами.

Цікавим було і живе спілкування учасників зустрічі з керівниками податкових і митних структур. У Носачової, скажімо, запитали, чому зі скороченням планових перевірок зростає кількість непланових. Чіткої відповіді не пролунало, але з’ясувалося, що не всі непланові перевірки ініціює податкова — часто це робить, приміром, міліція або СБУ...

А на деякі запитання податківці були взагалі не готові відповідати. Так, вони, як і підприємці, не знають, як розібратися з новими і старими кодами на товари, коли слід використовувати одні, а коли можна й інші. Ще більше незрозумілого довкола трансфертного ціноутворення. Але добре, що податкова не уникає відповідей — розбиратиметься й інформуватиме. В деяких випадках Носачова навіть обіцяла провести з підприємцями щодо їхнього питання спеціальну нараду...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати