Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Мінфін пророкує стабільність

і визначає «рівність» як основу благоденства
09 лютого, 00:00

Звітуючи про виконання шести головних завдань, поставлених перед міністерством, міністр фінансів Віктор Пинзеник виділив тезу про рівність умов оподаткування. Оскільки, за його словами, «нерівність податків лише вбиває інвестиції». Головне досягнення: минулого року відомство Пинзеника позбавило країну багатьох податкових пільг, що «перекручують конкуренцію, дискредитують українського виробника та псують бізнес-клімат». Однак тріумф ще не повний — міністр нарікав, що «з політичних причин» йому не вдалося ліквідувати всі податкові пільги. Нагадаємо: прем’єр-міністр України Юрій Єхануров швидше всерйоз, аніж жартома послався на Віктора Пинзеника як на основну перешкоду для всіляких пропозицій про податкові пільги: «Коли він чує слово «пільга», то одразу за щось важке хапається, і неможливо провести жодного документа, оскільки він член уряду. Ви ж розумієте, що означає не слухати міністра фінансів».

Пристрасний противник пільг, як це можна зрозуміти з вищевикладеного, зі зрозумілих причин не викладав наслідків ліквідації ВЕЗ і ТПР. Політика в цьому напрямі, як заявляють експерти, призвела до згортання бізнесу на багатьох підприємствах. Судячи з усього, про них він і не шкодує, вважаючи, що якщо вони не платять деяких податків, то користі держава від них і не має. Боротьба з «тінню», втіленням якої вважалися ВЕЗи, захопила міністра цілком і повністю. Знову повторивши значні дані зібраних податків і митних зборів, він приписав ці досягнення успішному «обіленню» економіки. Про ці успіхи, або неуспіхи, як стверджують критики Мінфіну, «День» уже детально писав (31 січня — «Бюджет тепер під контролем» і 2 лютого — «Податкові рани»). Раніше не звучало лише твердження міністра про те, що минулого року поменшало випадків «силового» вибивання податків. Підтвердити це мали графіки динаміки виплати податків за 2005 і 2004 роки. Якщо позаторішні діаграми відрізнялися плавністю, то торішні нагадували гірський хребет із різкими горбовинами наприкінці кварталів. Кажучи про це, Пинзеник наголосив, що тепер від підприємців ніхто не вимагає дострокової виплати податків — як принесуть, то й добре, аби вчасно.

Із другою метою — стабілізацією балансу бюджету, Мінфін, за словами Пинзеника, впорався: запланований дефіцит у 2,5% від ВВП вдалося скоротити навіть до 2%. Щоправда, це поки що лише попередні оцінки, оскільки точних даних про ВВП ще немає — все базується на припущеннях Мінфіну, які нерідко спростовують представники інших відомств.

Утім, публічність використання державних коштів, яку обіцяли людям за часів Майдану, поки що залишається мрією. Пинзеник згоден із тим, що люди повинні знати, на що витрачають усі суми, які перевищують п’ять мільйонів, але досягнути цього йому ще не вдається. За його словами, за минулий рік громадянам надали 81 звіт головних розпорядників бюджетних грошей, два з яких належали перу Міністерства фінансів, а найближчим часом він пообіцяв оприлюднити і звіт про витратну частину бюджету... Утім, навести лад у цьому питанні зможе лише єдиний центр управління державними фінансами, що видаватиме інформацію за принципом, який гарантує відсутність зловживань: один розпорядник — один звіт. Але до такої централізації ще далеко, хоча деякі зрушення в цей бік уже є. Наприклад, Мінфін узяв на казначейське обслуговування Київську регіональну митницю та планує поступово перетягнути під своє крило й усі інші. Та про доцільність такої своєрідної монополії на прибутково-видаткову частину бюджетного процесу можна посперечатися, оскільки зараз усе-таки існує певний контроль одним відомством іншого.

Одну з цілей Мінфіну, виконану, за словами Пинзеника, «на всі сто» — стратегію зі звільнення від державного боргу, — всі працюючі в економіці країни визнають беззастережно. Як наголосив Віктор Михайлович, мета була — брати борги тільки на повернення старих і не брати жодної копійки, крім цього. Така стратегія виявилася вдалою. За той рік загальний держборг скоротився на сім мільярдів гривень (до 6% ВВП).

Дещо складнішим виявилося для Мінфіну завдання зниження податкового навантаження. Як можна зрозуміти з тези про рівність, будь-які пільги тут узагалі виключені, оскільки, навпаки, його підвищують. За словами Пинзеника, його серцю миліша адресна допомога, яку отримуватимуть ті, хто її потребує. Питання тільки в тому: а чи дійде вона до тих, кому справді потрібна?

Ще однією новацією, яку планує Мінфін, стане перегляд принципів фінансування державних установ. За словами Пинзеника, платити треба не на утримання структур, а за конкретні послуги для громадян: «Ми повинні фінансувати не лікарні, а оплачувати лікування громадян». Пинзеник також висловив свою думку про ризик використання посередника при вирішенні питання забезпечення України газом. Міністерство, за його словами, наполягало на ув’язці цін на транзит і цін на газ. Однак особливих загроз для країни Віктор Михайлович за її відсутності також не вбачає. Як і не вбачає причин для зміни курсу гривні до долара та загрози інфляції після того, як нові газові ціни набудуть чинності. За його словами, ситуація з платіжним балансом «є нормальною, в тому числі й на 2006 рік». Він нагадав, що загрозливі тенденції спостерігалися на початку 2005 року, а з другого кварталу вони зникли. Певний неспокій викликав грудень у зв’язку з надходженням коштів, отриманих від продажу «Криворіжсталі», однак інфляція в грудні становила 1,7%, що дозволило вийти в році на прийнятні 10,3%. Зараз показник інфляції становить 1,2%, що на піввідсотка менше, ніж минулого року, «тому якихось особливих загроз у лютому я не вбачаю», — підсумував міністр.

Переглядати бюджет, на відміну від Мінекономіки, Мінфін поки що не збирається. «Для того, щоб переглядати, треба мати точку опори», — сказав Пинзеник, заявивши, що на бюджет можуть вплинути зміни ставок комунальних платежів, а також витрати, пов’язані з субсидіями. Так, якщо підвищується ціна на газ для населення, то збільшується розмір субсидій, і значна частина населення по ці субсидії звертається. Однак нагадаємо, що було прийняте рішення про збереження ціни на газ для населення. Тому поки що «особливого навантаження на бюджет немає», — вважає голова Мінфіну. Як кажуть, ці слова та Богу у вуха...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати