Між політикою та комерційним інтересом,
або Чому депутати не розглядатимуть Закон «Про ринок земель» у цей четвер?![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120111/41-5-1.jpg)
Завтра, 12 січня 2012 року, Верховна Рада планувала поставити остаточну крапку над «і» в тексті Закону «Про ринок земель». Та, схоже, не судилось. У понеділок минув рівно місяць, як Закон «Про ринок земель» пройшов перше читання у ВРУ. За цей час до однієї з ключових та найбільш гострої для українців реформи надійшло більше тисячі зауважень та пропозицій, а саме земельне питання внаслідок компромісів та переписувань потрапило в глухий кут — між політикою та комерційним інтересом.
Учора голова Верховної Ради Володимир Литвин заявив, що з розглядом законопроекту про ринок земель «не варто поспішати». На думку спікера, нардепи повинні проявити поміркованість у цьому питанні та почекати з остаточною крапкою над «і», аби зменшити кількість приводів здійняти галас навколо прийняття закону. «Даний законопроект треба розглянути тоді, коли він буде готовий до розгляду, щоб було якомога менше політичних спекуляцій», — заявив на погоджувальній раді у Верховній Раді Литвин. Спікер нагадав, що сьогодні до законопроекту про ринок землі пропонується розглянути 1037 поправок. Під час новорічних свят, за словами Литвина, працювала робоча група, яка обробляла пропозиції, подані до законопроекту, однак «потрібно, щоб пройшло засідання комітету і остаточно був узгоджений той варіант, який будуть пропонувати Верховній Раді». Крім того, Литвин запропонував ставити законопроект на голосування у другому читанні лише після того, як рішення профільного комітету щодо узгодженого варіанту буде розглянуто на нараді керівників фракцій і комітетів. «Не створюйте собі проблем на пустому місці», — звернувся до парламентарів Литвин.
Лідер фракції Партія регіонів Олександр Єфремов підтримав Литвина в тому, що даний законопроект не варто обговорювати поспіхом. «Було б непогано взяти його на поточному тижні в четвер. Але якщо ми сходимося в тому, що над ним треба ще попрацювати і попрацювати для того, щоб одержати хороший документ, ми з цим погоджуватимемося. Але за однієї умови — щоб не було такого, щоб який документ потім не вносився, він все одно буде поганим», — заявив Єфремов.
Натомість опозиціонери, зокрема у БЮТ, категорично проти розгляду цього закону, оскільки його прийняття, як переконані там, лише «продовжить здачу державних інтересів». «Ми пропонуємо зняти з розгляду законопроект про ринок землі...», — заявив лідер фракції Андрій Кожем’якін на засіданні погоджувальної ради керівників фракцій і комітетів Верховної Ради.
Тож, скоріш за все, як повідомила «Дню» нардеп та один зі співавторів Земельного кодексу України Катерина Ващук, законопроект таки не винесуть на друге читання в цей четвер. На те, на її думку, є проста, але слушна причина — наявність більше тисячі поправок до нього. Профільний комітет повинен усі їх розглянути та підготувати остаточний варіант, зауважує Ващук. А на все про все, якщо взяти до уваги плани голосувати закон у четвер, у депутатів є лише два дні. Навряд за цей час можна фізично встигнути підготувати якісний текст будь-якого закону. А зважаючи на ціну питання земельної реформи для українців, то й поготів поспіх може лише нашкодити.
Крім того, наважившись винести на розгляд у четвер законопроект у тій редакції, в якій він є сьогодні, парламент може просто провалити голосування. Не даремно лідер фракції регіоналів зізнався учора журналістам, що сьогодні формулювання земельного питання не задовольняє нікого і ПР в тому числі. «Після того як прибрали норму, що дозволяє іноземним громадянам і компаніям приватизовувати землю, закон став неприйнятний усім», — зізнався журналістам Олександр Єфремов.