Перейти до основного вмісту

МММ-тест

Жертвами сучасних фінансових пірамід часто стають люди з абсолютною фінансовою грамотністю... які впевнені, що вони хитріші за інших
01 червня, 00:00
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Маркетологам МММ-2011 треба віддати належне. Стільки інформаційного шуму, скільки їм удалося підняти довкола свого «продукту», не створив нині, мабуть, ніхто. За кількістю інформаційних повідомлень в українських ЗМІ із ними, очевидно, можуть позмагатися лише новини про ув’язнену екс-прем’єрку Тимошенко чи «провали» Євро-2012.

Треба визнати, що піар МММ-2011 продумано дуже вдало. Філософія така: погані новини — теж новини. Адже оскільки МММ-2011 — проект, наперед заряджений негативною енергією (історія 15 мільйонів постраждалих від першого «дітища» Мавроді), то й примусити ЗМІ активно тиражувати новини про нього можна лише на ѓрунті чорного піару, даючи «смажені» факти про його проблеми, що паралельно з агресивною зовнішньою рекламою успішно відбувається в Україні. Інакше як пояснити події останніх двох днів?

Спочатку в середу, 30 травня, видання «Юрист онлайн» (!) повідомило, що в терміновому порядку припиняють роботу офіси й центри системи МММ-2011, а всю готівку, що була в офісах представництв, було вивезено в невідомому напрямку, карткові рахунки заблоковано. Значна кількість учасників піраміди в Інтернеті підтверджує, що всі виплати припинено, і їхні керівники в цій системі заявляють, що грошей більше не буде.

Та не встигли ще всі ЗМІ розтиражувати «сенсацію», як наступного дня на сайті фінансової піраміди МММ-2011 з’являється повідомлення про те, що ніякого краху не було і всі виплати здійснюють у нормальному режимі. «Нині ЗМІ активно створюють панічні настрої серед учасників нашої системи шляхом брехні про те, що МММ-2011 розпалося і сам Мавроді про це оголосив. Нічого такого система наразі не відчуває. У нашій структурі все відмінно і всім усе платять», — ідеться в повідомленні. Так «телевізори», які розтиражували новину про МММ-2011 майже на всіх новинах у пройм-таймі, вкотре розпіаривши його, ще й залишились винними, мовляв, вставляють палки в колеса успішному проекту й заважають людям заробляти. Тільки ж постає запитання: навіщо це пресі?

Натомість тактика МММ-2011 цілком зрозуміла. Зважаючи на те, що на владу, яка заважає «успіху» МММ-2011 (такий сценарій Мавроді розіграв щодо пояснення краху першої фінансової піраміди. — Авт.), нині «кивати» не можна, бо вона просто не реагує на Мавроді (були розмови про доцільність запровадження кримінальної відповідальності за організацію фінансових пірамід, але далі балачок справа не пішла. — Авт.), а винного у проблемах треба знайти. І він знайшовся — преса, яка «бреше» і «створює паніку».

У ВІДДІЛЕННІ

Представившись потенційним вкладником, «День» відразу після повідомлення про «крах» завітав до найближчого відділення МММ-2011. На годиннику — близько шостої години вечора. У кіоску-відділенні фінансової піраміди, розташованому біля виходу зі столичної станції метро «Житомирська», черги вкладників, які хочуть забрати гроші, не було. Не було й охочих зробити вклад. У маленькому приміщенні — тільки дві працівниці. На запитання, чи правда, що піраміда розпалася, чуємо відповідь: «Ні, усе працює». Хоча в розмові одна з дівчат зізнається, що проблеми таки виникли, але в Одесі, де окремі відділення зачинили на день. Про причини дівчата говорять неохоче. Усі розмови про закриття МММ-2011 одна зі співробітниць пояснює змінами всередині роботи самої системи. Якщо раніше, каже вона, клієнт міг вкладати свої гроші під 40%, то тепер він може робити вклад під 10%, 30% і 40% у місяць. Різниця в тому, що 10% дають тоді, коли людина кладе суму на свій картковий рахунок, 30% — при перерахуванні на рахунок сотника, десятника (людей, які контролюють процес вкладення й виплати вкладів учасникам піраміди), і максимальні 40% — за умови, що вкладник ще й повісить на своє авто рекламу фінансової піраміди. Усе роблять заради добра клієнта, щоб захисти його, деталізують співробітниці. Утім, де тут захист, незрозуміло, адже, за самим визначенням фінансової піраміди, гарантії, що вкладник отримає назад свої кревні, немає.

ВКЛАДНИКИ

Не менш цікава картина із психологічним портретом українця-сучасного вкладника МММ. Якщо популярність першого МММ фахівці пояснювали низьким рівнем фінансової грамотності населення, то клієнтам МММ-2011 такий психологічний портрет не підходить. Переважна більшість — молодь, до того ж із вищою освітою, подекуди (як пересвідчився «День») навіть фінансовою. Усі вони свідомо йдуть на ризик, адже сподіваються бути хитрішими і спритнішими, встигнути зірвати куш, поки можна.

Наш співрозмовник — Ігор Коцьолко. Має вищу фінансову освіту, закінчив один із найпрестижніших українських вузів. Наразі хлопець працює в центральному відділенні «Сбербанку Росії» в Києві. До МММ-2011 зробив вклад недавно. В аферу вскочили з друзями, за його словами, заради цікавості. Думали трохи підзаробити, встигнувши вчасно покинути приречений на потоплення корабель. Утім, схоже, що хлопці вже трохи прорахувалися з датою краху. Заробити не вдалося. Тепер сподіваються повернути хоч те, що вклали.

— Я бачив по всіх новинах, що МММ-2011 накрилося. Але офіційних заяв про крах не було. Керівництво каже, що все добре, треба почекати. Просто відбуваються деякі зміни, пов’язані з Білорусією (16 березня 2012 року діяльність ланок МММ-2011 в Білорусії було зупинено місцевими КДБ. 27 квітня цього року голова Слідчого комітету Білорусії Валерій Вакульчик повідомив про те, що розслідування діяльності білоруської структури МММ-2011 дає підстави для успішного результату судового розгляду. За інформацією слідчих органів, у кримінальній справі проходять п’ятеро людей, які наразі перебувають під вартою. Затриманим пред’явлено звинувачення в незаконній підприємницькій діяльності за ч. 3 ст. 233 кримінального кодексу республіки. Рахунки вкладників заморожено. Попередня оцінка збитків, нанесений діяльністю МММ-2011 у Білорусії, — 800 мільйонів білоруських рублів (100 тисяч долларів. — Авт. ).

— А ти вже звертався до свого десятника, сотника за вкладом чи поясненнями?

— Ні. Я тепер не маю часу цим займатися. У мене така робота, що часу не вистачає. Крім того, у мене не така велика сума, вкладена в МММ-2011, щоб я за неї турбувався.

— «Невелика» — це скільки?

— Дві—три тисячі гривень. Хіба ж це великі гроші?! Я поклав ці гроші просто для спроби. Вибрав суму, втратити яку буде не шкода. У мене просто друг цим займається, то і я втягнувся.

— То тебе друг долучив до МММ-2011?

— Ми з товаришами разом вирішили спробувати.

— Минуле МММ не турбувало? Звичайно, сума, як ти кажеш, невелика, але все одно ж шкода втрачати гроші. Та й неприємно бути обдуреним.

— Ми свідомо йшли на ризик, розуміючи, що це піраміда, і вона рано чи пізно завалиться, але хотіли спробувати. Вирішили перевірити, встигнемо забрати свої гроші до цього часу чи ні. Трохи встигли, трохи ні. Хоча все ще функціонує, нема такого, що вже все обвалилось. Просто повідомляють, що виплати тимчасово зупинено. Але вже скоро їх відновлять. Побачимо.

— Ти заробив хоч якісь відсотки на вкладі?

— Я ще не вийшов «на нуль» по своєму вкладу. Щоб забрати те, що вклав, залишилось ще трохи.

— Тобто заробити не вдалося? Ти вже просто сподіваєшся повернути те, що вклав?

— Так.

КОМЕНТАР

Віктор СУСЛОВ, екс-міністр економіки, екс-голова Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України:

— У створенні нової фінансової піраміди «МММ-2011» використовувалися пробіли в чинному законодавстві. В піраміді немає юридичної особи, яка створює піраміду й несе відповідальність за її діяльність. А законодавство у сфері фінансових послуг ґрунтується на стосунках із юридичними особами. Оскільки її немає, піраміда не потрапляє в це поле. Крім того, вона «живе» в Інтернеті, у віртуальному просторі, де не діють юридичні особи. Немає в неї і центрального офісу, бухгалтерів тощо. Такий порядок речей не врегульований законом, значить, він і не заборонений. Тому заарештувати Мавроді за шахрайство не можна. Крім того, на початку старту цього проекту він попередив бажаючих стати вкладниками, що це фінансова піраміда, що, швидше за все, гроші вони втратять, ніхто не гарантує виграш. То які тепер претензії до Мавроді? Він же розповів, що гроші нікуди не вкладаються, а всі бонуси і внески виплачуються спочатку тим, хто увійшов першим, за рахунок тих, хто увійшов пізніше. Відбувається гра з перерозподілу грошей всередині системи. Як тільки припиняється притік вкладників у піраміду, виникають проблеми, бо останнім вкладникам нікому віддавати їхні вклади.

Це гра з нульовою сумою. Чому ж люди продовжують купуватися на це? Відповідь криється у психологічних особливостях і ґрунтується на психології жадібності. Кожен хоче захопити чужі гроші, думаючи, що ввійде в систему раніше, а після нього прийдуть «лохи», з вкладів яких виплатять його вклади і відсотки. Це — азарт. Такі ігри відбуваються за участі держави чи без неї. Видозміненою пірамідою є лотерея. Всі знають, що можна виграти в лотерею, але більше шансів програти.

Держава не може відповідати за результат цієї гри, бо люди знають про можливі ризики. Те, що уряд не втрутився в ситуацію з «МММ-2011», з одного боку, добре, бо Мавроді сподівався, що саме завдяки такому втручанню в очах вкладників можна буде всю провину за невдачу піраміди перекласти на владу. Якщо хтось програє, то це — вибір людини, бо її попереджали про всі можливі ризики. Вчора наше МВС зробило заяву, що від постраждалих вкладників ще не надійшло жодної заяви. Тобто в «МММ-2011» беруть участь свідомі громадяни, які знали, що є велика вірогідність програти. І, програвши, вони навіть не йдуть скаржитися.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати