Мобiльна криза
Напередодні приватизації «Укртелекому»Заява Генеральної прокуратури України про те, що вона оспорює в Вищому господарському суді законність продажу «Укртелекомом» належних йому 51% акцій компанії UMC на підставі того, що ця угода не відповідає вимогам Закону «Про особливості приватизації ВАТ «Укртелеком», продовжує залишатися в центрі уваги. Нагадаємо, що внаслідок продажу російській компанії «Мобільні телесистеми» (МТС) державного пакета акцій найбільшого українського оператора мобільного зв’язку — компанії «Український мобільний зв’язок» МТС отримав контроль над 100% акцій українського оператора. Крім купівлі 51-вiдсоткової частки «Укртелекому» вона також придбала пакети, що належали німецькій Deutsche Telecom, голландській KPN та датській TeleDanmarkInternational.
Коментуючи нещодавно ситуацію навколо UMC, прем’єр-міністр України Віктор Янукович був лаконічний. Мусування останнім часом питання про продаж акцій UMC російській МТС пов’язане з надмірною політизацією цієї теми, вважає глава уряду. З його слів, він не впевнений у тому, що постанова Кабміну про продаж акцій 51-відсоткового пакета є незаконною, як на тому наполягає Генпрокуратура України. «Це може вирішити тільки слідство, тільки суд», — відзначив В. Янукович.
Водночас експерти приватизаційних процесів припускають можливість перегляду угоди щодо UMC. Заступник глави парламентського комітету з питань фінансів і банківської діяльності Сергій Терьохін вважає дії Генпрокуратури правильними. «Без UМС «Укртелеком» коштує мало. Я вважаю, що суд, який подивиться правила та мотивації продажу, ухвалить правильне рішення», — сказав С. Терьохін.
На думку керівника аналітичного відділу компанії Dragon Capital Андрія Дмитренка, Генпрокуратура повинна мати підстави оспорювати законність приватизації мобільного оператора. «Але на сьогодні ніхто не зможе сказати, які претензії та які юридичні підстави має Генпрокуратура. Думаю, що Генпрокуратура не доб’ється повернення контрольного пакету UMC, хоча цей крок міг би істотно збільшити вартість «Укртелекому», — вважає А. Дмитренко.
Тим часом компанія МТС не бачить якихось підстав для перегляду своєї угоди щодо придбання пакета акцій UMC. Голова департаменту зовнішніх зв’язків МТС Андрій Брагінський заявив агентству РІА «Новости», що умови контракту відповідали закону. «Угода була укладена в ринкових умовах за ринковою ціною з дотриманням усіх норм, застосовних у законодавстві; ми виконали всі свої зобов’язання із цієї операції, в тому числі перерахували вже давно, ще минулого року, всі гроші «Укртелекому», — сказав Брагінський. За даними Рейтер, після того, як стало відомо про претензії української Генпрокуратури, американські депозитарні розписки МТС, якими торгують на Нью-йоркській біржі, впали в ціні більше ніж на 6%.
Україна цього року планує продати 42,86% акцій «Укртелекому». Після продажу в державній власності залишиться контрольний пакет (50%+1 акція); 7,14% акцій продані трудовому колективу за пільговою підпискою. Директор Міжнародного інституту приватизації, управління власністю й інвестицій Олександр Рябченко пов’язує втручання Генеральної прокуратури в питання продажу UMC із бажанням збільшити вартість «Укртелекому» напередодні його приватизації. На думку О. Рябченка, єдино можливий час для продажу державного пакета акцій «Укртелекому» — до 1 вересня. «Після 1 вересня, коли президентські перегони триватимуть на повну пару, час для продажу буде втрачено. Проте всі питання щодо конкурсу повинні вирішити ще до того, як його оголосять. Тому до приватизації залишився невеликий часовий проміжок, і я думаю, що Генпрокуратура не вирішить підняте нею питання», — вважає О. Рябченко.
Дату розгляду в Господарському суді Києва справи про повернення в держвласність 51-відсоткової частки UMC повідомлять цього тижня. За інформацією прес-служби Генпрокуратури, справу слухатимуть за заявою заступника генерального прокурора України Ольги Колінько в інтересах Фонду державного майна України до Кабінету Міністрів України, ВАТ «Укртелеком», російського оператора зв’язку ВАТ «Мобільні телесистеми» та TeleDanmarkInternational.