«Ми втратили далекомагістральні рейси»
Українські авіакомпанії намагаються відвойовувати у європейських перевізників пасажиропотік, який країна «загубила» після банкрутства «АероСвіту»
З початку року пасажиропотоки через аеропорти України зросли на 3,6%. За шість місяців українськими повітряними воротами скористалися 6,3 мільйона осіб. За попередніми даними Державної авіаційної служби України, обсяги перевезень пасажирів українськими авіакомпаніями у першому півріччі 2013 року становлять 92,4% від обсягів відповідного періоду 2012 року (близько 6,9 млн осіб).
Державіаслужба зазначила, що за перші три місяці року загальна кількість пасажирів, перевезених українськими авіакомпаніями, зменшилася порівняно з аналогічним періодом минулого року майже на 20%. Зрозуміло, через припинення діяльності «АероСвіту», питома вага якого в загальному обсязі у 2012 році становила майже 38%. Але вже в II кварталі українським авіакомпаніям вдалося досягти минулорічного рівня перевезень. Цьому сприяло поступове відновлення перевезень за маршрутами, які тимчасово не обслуговувалися українською стороною, відкриття нових, збільшення частот тощо.
Більшою мірою пасажиропотік збільшився за рахунок того, що на маршрути «АероСвіту» вийшли інші авіакомпанії. Скажімо, відновила роботу «Дніпроавіа», яка, приєднавшись у 2010 році до холдингу «Українська авіаційна група», припинила самостійно виконувати міжнародні рейси, передавши їх «АероСвіту» разом із трьома середньомагістральними Boeing-737. А у березні минулого року віддала йому ще й рейси з Києва до Дніпропетровська та Івано-Франківська. З середини ж лютого компанія знову виконує регулярні рейси всередині України, а з 22 квітня — з Дніпропетровська до Москви.
Дозвіл на експлуатацію низки повітряних ліній, на яких раніше оперував «АероСвіт», Державіаслужба видала декільком авіакомпаніям. Лібералізація відбулася на деяких особливо прибуткових маршрутах, таких, як Київ—Москва, на які більш вільно допустили інших гравців. Так, до Москви та Санкт-Петербурга отримали призначення «Міжнародні авіалінії України», «Візз Ейр Україна», Air Onix. Окрім того, «Візз Ейр Україна» отримала призначення на рейси з Києва до Дубая, Бухареста, Вільнюса і Софії та рейси до Кутаїсі з Донецька й Харкова. «Ютейр Україна» — з Києва до Барселони, Белграда, Таллінна, Софії, Бухареста, Риги, Стокгольма, Копенгагена та маршрути Донецьк—Барселона, Одеса—Калінінград, Донецьк—Санкт—Петербург, Харків—Санкт-Петербург. Air Onix — на рейси з Києва до Калінінграда, Барселони, Стокгольма, Риги. Вона також літатиме з Сімферополя до Риги, Братислави та деяких інших російських міст.
А у найбільш виграшному становищі опинилася «Міжнародні авіалінії України», якій дісталося до 90% призначень колишнього конкурента. Зокрема, навесні компанія відкрила рейси до Єкатеринбурга, Калінінграда, Ростова-на-Дону, Новосибірська, Єревана, Баку, Стамбула, Батумі, Ларнаки, Праги, Варшави та Афін. МАУ також здійснювати з Києва польоти до Іракліона, Родосу, Венеції та ін.
Взагалі ж до літа призначення отримали дев’ять українських авіакомпанії на виконання польотів за 60 міжнародними маршрутами, найбільше заявок авіакомпаній стосувалося маршрутів до Іспанії, Греції, Італії та Росії.
Щоправда, тут слід зазначити, що поки авіакомпанії виконують не усі слоти. «Візз Ейр Україна», приміром, розраховувала розпочати польоти з Києва до Москви і Санкт-Петербурга вже восени. «Зараз у нас три повітряних судна, які базуються в аеропорту «Жуляни». І ми планували розпочати експлуатацію нових маршрутів за допомогою четвертого Airbus-320 в жовтні. Але, оскільки ми не отримали всі необхідні призначення, то не зможемо завантажити його. Тому ми чекаємо рішення авіаційних властей ще по низці заявок, а після цього вже можна буде говорити про відкриття нових напрямів і додатковий обсяг. Тим більше, коли авіакомпанія запускає новий рейс, їй необхідно як мінімум чотири, а краще шість місяців для відкриття, продажу та заповнення салону», — розповів у інтерв’ю «Центру транспортних стратегій» гендиректор лоукосту Акош Буш.
Власне, навіть ті призначення, які авіакомпанії отримали раніше, вони використовують лише частково: через обмеження кількості рейсів або перевізників беруть їх з метою уберегти маршрут від конкурентів і скористатися в майбутньому. Та поступово здійснюється усе більше рейсів, з’являються нові гравці. Так, на початку червня почала здійснювати пасажирські авіаперельоти авіакомпанія «Авіалінії Харкова» (група DCH Олександра Ярославського). З Харкова, Києва та Донецьку вона освоює такі напрямки, як грецький Іракліон, турецька Анталія, єгипетські Шарм-ель-Шейх та Хургада.
Крім того, експерти прогнозують посилення конкуренції з іноземними компаніями. Зокрема, аналітик видання «Транспортний бізнес» В’ячеслав Коновалов зазначав, що завдяки банкрутству «АероСвіту» деякі зарубіжні авіакомпанії збільшили обсяги перевезень на 30—50%. «Це пов’язано з тим, що ми втратили далекомагістральні рейси, а людям все одно треба літати в Америку, Азію. І потік пішов на стикувальні рейси: через Європу, Москву або через Стамбул. І зараз українські авіакомпанії намагаються якимось чином вийти з цієї ситуації, відвойовувати цей пасажиропотік. Але, на жаль, якщо раніше у нас зростання ринку становило 20—30%, то зараз ми ледве виходимо на торішній рівень», — говорив він в ефірі радіостанції «Голос Столиці».
За приклад можна навести російську «Трансаеро», яка збільшила потік транзитних пасажирів з України. До традиційних напрямів до Росії, Казахстану, США, Канади і Західної Європи, додалися іще й ті, що летять до Південно-Східної Азії та Домінікани. Раніше необхідності робити пересадку у Москві в них не було.
Для виходу на далекі маршрути «Авіалінії Харкова» вже взяли Boeing 767-300ER. Для початку чартерних перельотів в столиці Таїланду та Індії розглядає можливість поповнення свого флоту далекомагістральними лайнерами «ЮТейр Україна». Windrose готується взяти два A330 для організації польотів до В’єтнаму, Індію, Японію та інші країни далекого зарубіжжя.