Михайло ЧЕЧЕТОВ: «Укртелеком» може повторити рекорд «Криворіжсталі»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040729/4132-5-3.jpg)
Перипетії виборчої кампанії вносять свій особливий акцент у перебіг процесу приватизації держвласності. Днями один із кандидатів заявив, що з приватизації знято Одеський припортовий завод, а також передбачав складнощі з приватизацією «Укртелекому» (конкурс на купівлю цього підприємства буде оголошено на цьому тижні). «День», як кажуть, по гарячих слідах вирішив перевірити цю інформацію та звернувся за роз’ясненнями до голови Фонду держмайна України Михайла Чечетова.
— Чи правда, що Одеський припортовий завод знято з приватизації?
— Щоб ця інформація відповідала дійсності, це підприємство слід би внести до затвердженого Верховною Радою переліку об’єктів стратегічного значення, які не підлягають приватизації. Отже, на сьогодні законодавчої заборони на приватизацію припортового заводу немає. Проте відносно такого підприємства, як правило, політичне рішення приймають на рівні уряду. Його ще немає. Хоча Фонд держмайна, з огляду на ймовірні складнощі з бюджетом та ризики при продажу деяких великих об’єктів, готував до приватизації і його (нарівні з уже проданими підприємствами), оскільки, як я уже говорив, законодавча заборона на нього не поширюється. Це підприємство вже довели, як кажуть, до кондиції — воно повністю готове для продажу. Тепер потрібне лише політичне рішення. Водночас воно має базуватися на економічних передумовах. А вони на даний момент практично відсутні. Адже цього року було виставлено і вже продано багато великих об’єктів. Національні інвестори — вища ліга нашого бізнесу (зрозуміло, що такі підприємства не по кишені для середнього) — на їхню купівлю серйозно витратилися. А інвестори з- за кордону (після заяв деяких кандидатів на посаду президента про можливий запуск конвеєра масової реприватизації після виборів) проявляють певну обережність — чекають, чим закінчаться наші вибори. То ж можна не отримати ні зарубіжного інвестора, ні нашого, в якого сьогодні в гаманці негусто. У результаті на Одеський припортовий просто хорошої ціни не буде і, як прийнято говорити в Фонді, можна спалити об’єкт. Тому наш менеджмент пропонує перенести це підприємство на кінець року і, за відповідного політичного рішення уряду, виставити на продаж. Але я ще раз наголошую: приватизація Одеського припортового заводу не заборонена і він готовий до продажу. Його стартова ціна — близько 800 мільйонів гривень.
— Отже, в результаті конкурсу мільярд гривень за нього можна буде отримати?
— Так. Думаю, ціна продажу вийде за мільярд.
— На початку року було доволі стримане ставлення до ймовірності продажу «Укртелекому». І раптом він зробив ривок, хоча дехто й сьогодні ставить можливість його результативного продажу під сумнів. Як це пояснити? Як поставляться покупці до заяв, про які ви говорили в зв’язку з Одеським припортовим?
— В Одесі наші гравці вищої ліги, якби в них ще залишалися сили, тобто кошти, могли б ще пограти. Але що стосується «Укртелекому», то в цьому сегменті ринку ми не маємо таких структур, які могли б самостійно купити це величезне підприємство. Зробити це можна, лише ввійшовши в консорціум із іноземним капіталом. Знаючи це, ми в 2001 році й потім щорічно презентували це підприємство в найбільших європейських столицях. Нещодавно відповідну делегацію України очолював у Ганновері (Німеччина) перший віце-прем’єр уряду Микола Азаров. Аналіз показує, що, попри передвиборну обережність, про яку я говорив, іноземні інвестори проявляють великий інтерес до цього підприємства. Ми отримали стосовно цього підтвердження серйозних західних структур. Тому уряд й ухвалив рішення про початок продажу «Укртелекому».
— Якою буде в цьому роль Фонду?
— У конкурсі з «Криворіжсталі» наша конкурсна комісія затверджувала й умови продажу, і ціни, а потім проводила сам конкурс. А в цьому випадку, згідно з спеціальним законом про приватизацію «Укртелекому», функції поділили. Умови, ціну та строки продажу затверджує урядова комісія на чолі з Азаровим. Потім ці матеріали були формалізовані рішенням урядового комітету на чолі з тим самим першим віце- прем’єром. Услід за цим відповідне розпорядження розгляне уряд. А в Фонді конкурсна комісія створена виключно для продажу та керуватиметься розробленими для неї умовами, строками та стартовою ціною. Можна сказати, що наша комісія фактично працюватиме лише на фінальній стадії конкурсу та розглядатиме пропозиції його учасників згідно з процедурою.
— Ваш прогноз: за скільки можуть продати «Укртелеком»?
— Залежно від того, які інвестори з тих, котрі подавали нам позитивні сигнали, братимуть участь, ціна цього об’єкта становитиме від 600 до 800 мільйонів доларів. Причому я нагадую, що продається не весь пакет, а лише 43% — контрольний пакет підприємства залишається в держави.
— А чи можливий у цьому випадку новий рекорд приватизаційних надходжень до українського бюджету?
— Якщо досягнуть верхньої межі названої мною виделки, то, я думаю, це буде повторення рекорду, встановленого при продажу «Криворіжсталі».