Мир — бізнесу, війна — «тіні»
Чи вдасться Україні відмовитися від зарплат у конвертах?Невже саме за президентства Віктора Януковича Україна зможе модернізувати свою податкову систему та хоча б частково позбутися дикого капіталізму, що базується, як зазначав у своїй інавгураційній промові новий Президент, на несправедливому первинному накопиченні? Сьогодні для цього з’явилися певні передумови. Не виключено, що вже за місяць малий бізнес, судячи зі слів віце-прем’єра Сергія Тігіпка, отримає податкові канікули на п’ять років. Потім уряд займеться середніми підприємцями. Тій частині великого бізнесу, яка вивела свої кошти за кордон, обіцяна податкова амністія. Терміново готується програма першочергових економічних реформ, яка «діятиме 100 днів».
Днями прозвучала і ще одна, найреволюційніша, заява Тігіпка, що по суті оголошує війну «тіні» в українській економіці. «Ми ще не робили нормальних податків для нашого бізнесу, — сказав він, — а після цього не питали серйозно в бізнесу, чому ви платите в конвертах?» «Зараз по-чесному поводитимемося, — продовжував віце-прем’єр. — Змінимо, а після цього жорстко запитуватимемо. До в’язниць хтось може потрапити, якщо платитиме в конвертах», — сказав Тігіпко. Він також повідомив, що працює над чотирнадцятьма проектами законів, що «стосуються і дерегуляції (підприємництва. — Ред.), і фіксованих податків.
Утім, розповідаючи про майбутні соціально-економічні й податкові нововведення, віце-прем’єр також зазначив, що уряду доведеться підвищити тарифи на газ й деякі комунальні послуги. «Але це ми робитимемо переважно для багатих, для тих, хто може за це платити. Ми все зробимо, щоб найбідніші не постраждали», — запевнив Тігіпко. «Тарифи треба підняти, за них повинні сплачувати багаті, й сплачувати ціну реальну, а може, й вищу. А ці гроші, які ми вилучимо з бюджету, треба давати бідним. Персонально», — додав віце-прем’єр. До того ж, як гравець урядової команди він не міг не сказати про нові соціальні стандарти — головну фішку Партії регіонів, на якій будувалася практично вся виборча кампанія нинішнього Президента Віктора Януковича. «Завтра в мене буде нарада з підготовки стратегії бюджету, і я вважаю, що ми зможемо знайти ті гроші, які передбачаються для підвищення соціальних стандартів. Те, що ми порахували за ці два дні (після створення уряду. — Ред.), для цього потрібно близько 24—28 мільярдів гривень, і ми їх знайдемо в бюджеті», — говорить він і не відмовляє собі в задоволенні також підкреслити, що в країні «ніколи не було такої поганої ситуації» з державними доходами — невиконання прибуткової частини держбюджету-2009 становить близько 101 мільярда гривень.
При цьому Тігіпко виглядав як людина, сповнена оптимізму (якщо уряд дійсно забезпечить масовий вихід суб’єктів економіки з тіні, то отримає потужний ресурс для наповнення бюджету й Пенсійного фонду). Проте черв’як сумнівів у ефективності нового уряду віце-прем’єра, вочевидь, ще точить. «Минає шість місяців, я як розумна людина можу розібратися, чи налаштований Президент на реформи... я встигну розібратися і мізків у мене вистачить, чи налаштований прем’єр-міністр на реформи, — говорить Тігіпко і ніби ставить ультиматум: — Якщо за півроку я відчую, що нічого не йде, а, вибачте, самі розмови — ви знаєте, я політик, і мене ніхто не змусить мовчати або нічого не робити».
Як відреагує на ці заяви бізнес-середовище? Член-кореспондент Української академії наук і бізнесмен Наталія Семенченко сказала «Дню»: «Знаючи Тігіпка, можу передбачити, що озвучені ним нововведення в податковій сфері є реальними, особливо в тому разі, якщо він матиме для їх здійснення професійну команду. Малий і середній бізнес слід захищати, зокрема й від несправедливих поборів. Якщо це буде зроблено, тоді економіка почне активно виходити з тіні...». Президент Американської торгівельної палати в Україні Хорхе Зукоскі, відповідаючи на запитання «Дня», звернув увагу на те, що український бізнес та іноземні інвестори «перш за все чекають від нового уряду ухвалення Податкового кодексу й спрощення процесів адміністрування податків». Що стосується податкових канікул для малого бізнесу, то він оцінює таку ідею позитивно, хоча й зазначає, що через величезний бюджетний дефіцит вони виглядають «малоймовірними». А ось податкову амністію підприємців, які вивозили капітал з України, Зукоскі називає правильним, але запізнілим заходом — «зараз вона вже не дасть належного ефекту». При цьому експерт повністю підтримує намір припинити виплати зарплат у конвертах, вважаючи цей крок «основою прозорого оподаткування й джерелом серйозних додаткових надходжень до державного бюджету».
КОМЕНТАР
Леонід Рубаненко, президент Спілки податкових консультантів України:
— Податкові новації, озвучені віце-прем’єром Сергієм Тігіпком, я поки що можу оцінити лише як набір правильних слів. Документів на цю тему немає. А тому все це дуже схоже на своєрідне продовження виборчої кампанії — чергові декларації. Наприклад, податкова амністія, на мій обѓрунтований погляд, сьогодні в Україні вже зовсім не актуальна. Той, хто хотів свої капітали амністувати й таким чином увести в справу — вже давно це зробив, для чого були об’єктивні обставини. А що таке податкові канікули для малого бізнесу? Дуже схоже на ефективне гасло. Але чи є в ньому економічний сенс, зрозуміти доки важко. Якщо такі канікули нададуть новостворюваним підприємствам, то завтра всі покидатимуть старі й створять нові, що дуже легко зробити. Якщо йдеться про всіх, то тут іще більше запитань. Що стосується тіньової зарплати, то з цим, дійсно, треба боротися. І така пропозиція — хороший момент для наповнення бюджету, але для цього слід змінити систему соціального страхування. У нас існує три фонди обов’язкового соціального страхування. Плюс Пенсійний фонд. Вони створюють головне навантаження на білу заробітну плату. Працедавці, звісно, й самі не зацікавлені зайвий раз піддавати себе небезпеці, аби через конверти збільшувати людям зарплату. Але якби людині дали зароблені нею гроші й сказали: з них сплати 47% до цих чотирьох фондів, то, я впевнений, ніхто б цього не зробив, бо ефективність цих фондів останнім часом нульова. Ось фонд страхування на випадок безробіття — всі знають, що користі від нього дуже мало. Лише галас, капіталізація фонду. Колись сварили Азарова за те, що будує особняки для податкової. А останнім часом красені-будинки будував для себе Фонд із безробіття, оснащувався також електронними апаратами. Втратив роботу — приходь і потикай у цей прилад пальцем. Зможеш переконатися, що тебе ніхто й ніде не чекає. Такою ж є ефективність Фонду з нещасних випадків, в якого завжди не вистачає грошей. Те саме з Фондом із тимчасової втрати працездатності. Отже, перш ніж ліквідовувати зарплату в конвертах, слід реформувати всі ці фонди. Це все декларації з дуже довгим шляхом їх виконання й, відповідно, туманною перспективою. До таких гасел ми, на жаль, уже звикли.