На крок ближче до ЄС
Кабмін подав у парламент законопроект, який підвищує якість і безпечність кормівПерший крок для приведення українського м’яса до європейських стандартів уже зроблено. Вчора Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді законопроект № 4280а «Про корми». Без ухвалення цього документа, вважають експерти, ринок тваринницької продукції Євросоюзу залишиться закритим для українських виробників.
Як зазначено в пояснювальній записці, законопроект № 4280а має на меті стимулювати виробництво безпечних та якісних кормів і тваринницької продукції. Зокрема, на думку його авторів, він повинен допомогти підвищити продуктивність сільськогосподарських тварин, підвищити якість тваринницької продукції та захистити ринок кормів, кормових добавок та преміксів від фальсифікації.
Водночас документ передбачає запровадження адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері отримання документів дозвільного характеру або реєстрації у сфері регулювання виробництва та обігу кормів.
Як відомо, раніше Державна ветеринарна і фітосанітарна служба вже зверталася до Верховної Ради з проханням якомога швидше ухвалити п’ять законопроектів, без набуття чинності якими експорт тваринницької продукції в Євросоюз буде неможливий. Серед них — і законопроект «Про корми».
Аліна ЖАРКО, експерт із ринку м’яса Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу»:
— В Україні є багато випадків, коли корми виробляються з низькоякісної сировини та неналежних технічних і технологічних умов або ж просто фальсифікуються. Через це виробники тваринницької продукції мають значні проблеми зі здоров’ям тварин та якістю тваринницької продукції. Закон «Про корми» створить можливості перевести виробництво кормів в Україні на новий рівень. Одним із важливих принципів ЄС є принцип «від лану до столу», тобто прозорість кожного з етапів виробництва продукції. Зараз в Україні цей ланцюг у багатьох місцях обривається. Це стосується і кормів. Новий закон допоможе вирішити цю проблему.
Проте ухвалення лише його — не досить. Найбільш пріоритетним є законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо безпечності харчових продуктів». Також потрібно ухвалити законопроекти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин», «Про побічні продукти тваринного походження, що не призначені для вживання людьми», «Про державний контроль у сфері гарантування безпеки якості харчових продуктів, кормів, благополуччя тварин».
Після ухвалення всіх цих законів ті підприємства, які бажають експортувати свою продукцію до ЄС, повинні якнайшвидше обрати постачальників, які працюватимуть за новим законом. Загалом, знадобиться півтора-два роки, щоб галузь підлаштувалась до вимог нового закону.
P.S.: Як повідомлялося раніше, за прогнозами «Українського клубу аграрного бізнесу», виторг від експорту українських сільськогосподарських товарів 2014 року може збільшитися на 8,3 — 14,3%, порівняно із 2013 роком. У валютному еквіваленті це складе приблизно 4,8 — 5,1 мільярда доларів. Серед причин збільшення експерти Асоціації називають надання Україні односторонніх торговельних преференцій та підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Також, за розрахунками УКАБ, внаслідок підписання економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС українські експортери зможуть зекономити на сплаті мит до 140 мільйонів євро.