Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

На Міжнародній космічній станції вирощуватимуть... картоплю

Експериментальний студентський проект може вирішити питання забезпечення космонавтів продуктами харчування під час тривалих польотів
13 квітня, 11:12

Улітку 2016 року запланований старт експериментального студентського проекту з дослідження можливості вегетативного розмноження рослин в умовах космосу (V3PO) на борту Міжнародної космічної станції (МКС). Три студенти, котрі навчаються на аграрному факультеті Школи Едіт Штайн (м. Равенсбург, Німеччина), хочуть дізнатися, чи здатні живці утворювати коріння в умовах невагомості та як їхня коренева система поводить себе з часом.

Головне питання, на яке хочуть знайти відповідь студенти Марія Koх, Рафаель Шилінг і Девід Герей — чи можливе вегетативне розмноження овочів у космосі в умовах відсутності гравітації, щоб забезпечувати учасників міжпланетних польотів свіжими продуктами без потреби перевозити з собою великі запаси насіння. Цим питанням зацікавилися також BASF і NASA.

Концерн BASF підтримав проект у якості наукового партнера, тоді як Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору зарезервувало час і місце для проведення експерименту на борту МКС.

«Це, мабуть, найбільш незвичайний польовий експеримент, в якому я і моя команда коли-небудь брали участь, — сказав доктор Себастьян Рорер, голова відділу вивчення біології фунгіцидів, що застосовуються на ранній стадії, Підрозділ засобів захисту рослин BASF. — Ми з нетерпінням чекаємо на запуск проекту і дуже хочемо дізнатися результати».

До сьогодні експерименти в умовах невагомості стосувалися лише росту коріння сходів під час проростання насіння. Студенти ж хочуть дослідити, чи розвиватиметься коренева система, пагони і листя живців, які початково не мають коріння, і як саме це відбуватиметься без впливу гравітації. Одночасно із експериментом у космосі, на Землі, де діє сила тяжіння, буде проводитися контрольний експеримент. Якщо виявиться, що для вегетативного розмноження в умовах невагомості достатньо лише живців — це стане значним кроком на шляху вирощування рослин у космосі і забезпечення космонавтів продуктами харчування під час тривалих польотів — таких, як, наприклад, на Марс.

«Ми живемо заради великих досліджень і постійно шукаємо нові способи для вирішення глобальних проблем. Це означає, що ми любимо проривні ідеї і заохочуємо нестандартне мислення. Ось чому ми підтримуємо команду V3PO, надаючи їм важливі наукові рекомендації та поради. Цей проект дозволить не лише здобути нові знання про поведінку рослин, але і надихатиме на розвиток нових виробничих напрямів», — додав д-р Харальд Ранг, старший віце-президент групи наукових досліджень і розробок, Підрозділ засобів захисту рослин BASF. Концерн — єдина компанія, що надає наукову підтримку вищезгаданому проекту.

Щоб створити добре обґрунтовану науково-практичну розробку студенти пройшли стажування в Сільськогосподарському центрі BASF у Лімбургерхофі (Німеччина). Тут вони підготувалися до експерименту, частина якого відбуватиметься у лабораторіях Космічного центру ім. Джона Кеннеді (штат Флорида, США).

Через відмінність температур і вологості в космосі існує висока ймовірність зараження живців бактеріями або грибами, тому BASF ділиться своїми знаннями у цій сфері і надає засоби захисту рослин власного виробництва. Фунгіциди BASF допоможуть захистити паростки від грибкових захворювань під час досліджень на МКС, а також під час перельотів у космос і назад.

Крім BASF, спонсорську підтримку проекту V3PO надають компанії DreamUp, mymicrogravity, Федеральне міністерство економіки і енергетики, Німецький центр авіації та космічних подорожей, inside Unternehmensberatung, Airbus і Kreissparkasse Ravensburg.

Це — перший німецький студентський проект, який було включено в освітню програму NASA.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати