Перейти до основного вмісту

Надія – на...дощ

Павло КАЛЕНИЧ: «Головний виклик для аграріїв — не пандемія, а критично низький рівень вологи в родючому шарі ґрунту»
28 квітня, 19:35

Цього року посівна кампанія на Вінниччині стартувала раніше, аніж торік. Оскільки зима була теплою і безсніжною, уже з перших днів березня аграрії розпочали сівбу ранніх ярих зернових та зернобобових культур, щоб «захопити» вологу. Не вплинули на хід кампанії і карантинні заходи в області. Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА висунув єдину вимогу до сільгоспвиробників — забезпечити своїх працівників засобами індивідуального та колективного захисту, а також дотримуватись інструкції щодо дезінфекції під час будь-якого сільськогосподарського процесу.

Як розповідає директор агрофірми «Ольгопіль» Павло КАЛЕНИЧ, форс-мажорів під час кампанії не виникало. Про насіння, добрива, паливо та техніку для проведення комплексу весняно-польових робіт на господарстві подбали ще з минулої осені, одразу після збору врожаю. Ті аграрії, які не встигли придбати насіння та добрива з осені, витратили на посівну на 10-15 % більше порівняно з минулим роком. Адже досить відчутно зросли витрати на засоби захисту рослин, які значною мірою постачаються з Китаю. Така ж ситуація і з насінням. Ситуацію трохи пом’якшило те, що ціни на пальне знизилися, зокрема, на дизпаливо.

«Загалом цього року темпи посівної кампанії досить високі. У нашому господарстві ми вже завершили всі посіви. Адже головна мета була — «захопити» продуктивну вологу в ґрунті, яка стрімко втрачається через високу температуру повітря, вітри та відсутність продуктивних опадів. Взагалі головний виклик для сільгоспвиробників на сьогодні не пандемія, а критично низький рівень вологи в родючому шарі ґрунту. Із оптимальних 210—240 мм реально рівень вологи складає від 80 до 100 мм, тобто менше половини від мінімуму, — відзначає Павло Каленич. — Я працюю на землі вже багато років, 30 із них — керівником, але вперше цієї зими не бачив снігу. А це означає, що земля не накопичила продуктивної вологи. Ґрунтові дороги на полі взагалі були сухі, запас води — мізерний і з ним ми вийшли сьогодні у весну... З осені озимина у нас гарна була, а сьогодні вона в критичному стані. Нормального дощу ще не бачили (у квітні випало 0,5 мм опадів, а у березні — 20 мм). У сусідній Одеській області ситуація ще гірша. Нещодавно я їздив до Одеси і ставав дорогою подивитися на поля. Що сказати? Боляче було дивитися на ті посіви, які з осені вони були гарні, а зараз пшениця схожа на траву...

Для того, щоб мати гарний врожай — а це продовольча безпека — потрібно мати насіння. Ним аграрії забезпечені, бо відповідно до термінів провели і проводять посівну. Далі потрібні технології, щоб захистити рослину від бур’янів, хвороби, шкідників. І вони є. Але найголовніший фактор, як для будь-якого живого організму — це фактор вологи. Людина не проживе без води і рослина також. Без вологи вона не може розвиватися. І якщо тиждень, максимум два на півдні Україні не пройдуть дощі, озимий клин навряд чи дасть урожай...

Прикро те, що нинішня влада не хоче звертати уваги на такі виклики і на село загалом. Сьогодні ми маємо складні природно-кліматичні умови, на моїй пам’яті таких ще не було. І в період пандемії, світової кризи, яка насувається, мені здається, що влада навпаки мала б підставити плече тим, хто годує. Натомість вона знищує навіть ті краплі довіри, що були, ухвалюючи не підготовлений закон про ринок землі посеред ночі».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати