Нафтогазу дозволять продавати борги і... «не реформуватись»
Експерти оцінили урядовий варіант стабілізації фінансового стану ключого гравця газового ринку УкраїниМіжнародний валютний фонд запропонував «Нафтогазу» продати борги його клієнтам на аукціоні. Про це на засіданні комітету Верховної Ради з питань ПЕК повідомив заступник міністра енергетики Ігор Діденко, інформує РБК-Україна. «МВФ бачить за належне перейти до системи аукціонного продажу цих боргів», — сказав він, представляючи проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану НАК «Нафтогаз України».
Він зазначив, що загальна заборгованість перед НАК «Нафтогаз України» становить 34 млрд грн. «Серед боржників НАК «Нафтогаз України» і дочірньої компанії НАК «Нафтогаз України» є майже всі підприємства ПЕК. Також величезні борги мають хіміки», — зазначив він.
Нагадаємо, держава минулого року витратила 110 млрд гривень на підтримку «Нафтогазу», цього року заплановано надання компанії з бюджету близько 30 мільярдів гривень.
Минулого тижня уряд вніс на розгляд Верховної Ради законопроект №2214 «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану «Нафтогазу України». Тож експерти вже мали змогу ознайомитися з «нововведеннями», які передбачає цей документ і навіть дати оцінку. Вона далеко не така однозначна, як у міністра енергетики Ігоря Діденка. Далі — прямою мовою.
КОМЕНТАР
Юрій КОРОЛЬЧУК, член спостережної ради Інституту енергетичних стратегій:
— Боротьба з боргами справді є критично необхідним кроком для «Нафтогазу». Станом на початок 2015 року заборгованість споживачів перед «Нафтогазом» за природний газ становила 29,6 млрд грн. Із них підприємства теплокомуненерго заборгували 16,1 млрд грн, а підприємства промислового та енергетичного комплексів — 11,2 млрд грн.
Водночас аналіз законопроекту №2214 свідчить, що за красивими словами і гаслами приховується цинічний розрахунок зацікавлених бізнес-груп, які нині оточують владу.
Законопроект №2214 «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану «Нафтогазу України» передбачає внесення змін до закону «Про засади функціонування ринку природного газу».
Власне, уряд пропонує доповнити статтю 18 частиною дванадцять щодо можливості продажу на користь третіх осіб права вимоги щодо заборгованості споживачів природного газу перед «Нафтогазом» та її дочірнім підприємством. Інакше кажучи, «Нафтогаз» продаватиме борги.
Проте, це не призведе до поліпшення фінансового стану компаній. Навпаки, лише позбавить їх до 70% джерел надходжень коштів та стане підставою для здійснення покриття втраченої вигоди (до 11 млрд грн) за рахунок коштів державного бюджету України.
Але більшою проблемою є те, що можливість продажу права вимоги третім особам із дисконтом до 70% автоматично підвищує ризик корупційної складової як з боку «Нафтогазу» та її дочірнього підприємства, так і з боку підприємств теплокомуненерго.
Закріплена на законодавчому рівні можливість продавати дебіторську заборгованість із дисконтом до 70% є найсильнішим стимулом для керівництва «Нафтогазу» та її дочірнього підприємства в роботі, спрямованій на передачу «дружнім структурам» найбільш ліквідної дебіторської заборгованості «Нафтогазу».
Як результат ми станемо свідками «рейдерських» захоплень підприємств та незаконного тиску на фізичних осіб.
Все це навпаки не поліпшить фінансовий стан «Нафтогазу», а створить нову корупційну годівничку в енергетичній галузі. Отже — призведе до посилення кризового стану «Нафтогазу», його дочірніх підприємств та підприємств теплокомуненерго.