Намагаючись «осушити» наші газові сховища, Росія... допомагає Україні увійти до європейського газового ринку
Чи бути найближчим часом черговій російсько-українській газовій війні, аналітики вже не обговорюють: все зрозуміло і так![](/sites/default/files/main/articles/12052014/gazprom1.jpg)
Чи бути найближчим часом черговій російсько-українській газовій війні, аналітики вже не обговорюють: все зрозуміло і так. Про це, в першу чергу, свідчить те, що російська сторона постійно нарощує свій тиск на Україну. Вчора замміністра енергетики РФ Анатолій Яновський заявив: «Щоб обговорювати який-небудь компроміс, необхідно погасити борги. Заплатіть борги, тоді можемо про щось говорити». Одночасно замміністра підняв питання про те, що Росія може обійтися без українських підземних газосховищ. Без будь-якої прив’язки до конкретних фактів він звинуватив Україну в крадіжці російського газу зі сховищ. Спілкуючись з журналістами, він стверджував, що «Газпром» припинив зберігати газ в українських «підземках» після того, як його запаси там «зникали».
Така заява дала можливість депутатові Держдуми Павлу Завальному запропонувати: «Один зі шляхів вирішення, який я бачу, якщо європейці придбають цей газ, підпишуть договір з «Нафтогазом», закачають газ у ПСГ України, а «Нафтогаз» гарантуватиме, що цей газ нікуди не подінеться і в потрібний час буде поставлений європейським споживачам».
Чи зможе Росія обійтися без українських підземних сховищ газу і до чого можуть призвести такі спроби, «День» запитав у голови Бюро комплексного аналізу і прогнозів, керівника енергетичних програм Незалежного аналітичного центру геополітичних досліджень «Борисфен Інтел» Сергія ДЯЧЕНКА.
— В принципі такий варіант можливий. Але це означатиме, що всі договори, укладені Росією з європейськими країнами і взагалі вся система взаємин щодо довгострокових договорів у газовій сфері наблизяться до свого краху. Договори, що діють, на постачання трубного газу до Європи з огляду безпеки постачань — це непоганий варіант, але з точки зору ринку — це рішення не є гарним. І з урахуванням нинішньої поведінки Росії на міжнародній арені вона вже не може бути гарантом європейської енергетичної безпеки. Вона в цій ролі просто смішна. Крім того, Україна юридично абсолютно не зобов’язана в зимовий період підтримувати своїми підземними ємностями «Газпром». У нас із цього приводу жодних зобов’язань, і «Газпрому» треба з нами домовлятися. І той факт, що монополіст вже не може гарантувати надійність постачань, свідчить про те, що він втрачає контроль над ситуацією і не в змозі бути гарантом енергетичної безпеки. Це ще один аргумент для перегляду європейськими країнами газових стосунків з Росією.
До того ж чинні контракти «Газпрому» в Європі не відповідають третьому енергетичному пакету, спрямованому на формування єдиного газового ринку. Стратегія Європи будуватиметься на зменшенні частки російського газу, оскільки Росія останніми роками продемонструвала своє бажання використовувати газ як інструмент або навіть зброю для політичного тиску.
Щоправда, ситуація цього року особлива, і європейські країни, дійсно, думають над тим, як допомогти Україні. Не виключено, що європейські компанії зберігатимуть свій газ у наших сховищах. Можливо, Україні нададуть кредит під закупівлю газу в ПСГ. Але нам, звісно, необхідно підправити параметри контрактів з РФ, чого не забезпечила в сприятливішій обстановці попередня влада. Тепер, швидше за все, це доведеться робити в судовому порядку.
Крім того, зараз йде процес формування єдиного ринку газу в Європі, і Україні було б дуже бажано підписати відповідну угоду й підключитися до формування такого ринку. Причому країни Центральної Європи в нас украй зацікавлені і як у споживачі, і як у тримачі сховищ. Тому що обсяг газу для відповідного регіонального ринку має бути не менш як 20 мільярдів кубометрів, а вони в сумі не можуть його забезпечити. І це непогана ситуація для створення хаба на основі наших ПСГ і підключень нашої ГТС до Південного інтерконекторного коридора. У цьому випадку Україна потрапляє в число пріоритетів ЄС, що полегшить нам отримання фінансування на модернізацію газотранспортної системи.
Випуск газети №:
№84, (2014)Рубрика
Економіка