Перейти до основного вмісту

Нацбанк готовий поділитися

26 травня, 00:00

Нарощування капіталу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб дозволить збільшити суму гарантованого відшкодування, а отже стимулюватиме громадян зберігати свої гроші в банках. Одним iз джерел поповнення Фонду Нацбанк розглядає частину власних прибутків. Найближчим часом до парламенту надійде законопроект, у якому передбачається такий розподіл цих коштів: 40% — до бюджету, 40% — на капіталізацію НБУ, 20% — до Фонду гарантування вкладів. Про це повідомив учора голова Національного банку України Сергій Тігіпко, відкриваючи в Києві міжнародну конференцію «Система страхування депозитів як елемент стабільності банківського сектора». При цьому С. Тігіпко припускає, що ця пропозиція може не пройти «повною мірою», проте сподівається, що сама ідея буде популярною серед народних депутатів.

Нацбанк також вивчає можливість диверсифікації інвестицій у Фонд. Сьогодні, підкреслив С. Тігіпко, кошти Фонду інвестуються лише в державні цінні папери — в найнизькодоходніший, зате абсолютно стабільний актив. Головний банкір країни вважає, що з розвитком іпотеки ці кошти можна буде інвестувати в іпотечні цінні папери, які крім достатніх гарантій ще давали б додаткові прибутки.

Перспективним напрямком, за словами С. Тігіпка, є також поступовий перехід до диверсифікованих ставок відрахувань до Фонду. «Ідея зрозуміла й проста: чим ризиковіший банк, тим більше ризиків він представляє для вкладників і отже більше має платити», — сказав він, водночас визнавши, що зробити це буде непросто через відсутність системи чіткої оцінки ризиків і важке проходження закону через Верховну Раду (це потребує зміни відразу трьох законів, що регулюють банківську діяльність).

Важливим кроком на шляху удосконалення системи гарантування вкладів має стати участь Ощадбанку у Фонді гарантування вкладів. Те, що гарантом банку виступає держава, вважає голова НБУ, створює йому нерівні конкурентні умови. З другого боку, Ощадбанк, який є вельми значним оператором на ринку, також не застрахований від проблем, які не завжди бюджет зможе компенсувати.

У Нацбанку вважають, що довіра до банківської системи в Україні зростає, й підкріплюють це цифрами. За останні чотири роки кількість громадян, які довірили свої заощадження банкам (не враховуючи Ощадбанку), збільшилася в 2,5 разу: тепер близько 12 мільйонів осіб зберігають свої гроші в банках. Середній розмір вкладу зріс з 806 грн. на 1 січня 2000 року до 2,8 тис. грн. на 1 квітня 2004 року. Розмір гарантованого відшкодування за вкладами за останні півтора року збільшився з 1,5 тис. грн. до 3 тис. грн.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати