Найбільший агрохолдинг України шукає інвестора
UkrLandFarming дав оголошення про продаж 4–6% акцій компанії
Український АПК єдиний із секторів економіки зараз має потужний потенціал до зростання і залучення коштів, кажуть іноземні інвестори. Втім, військова агресія Росії, зниження темпів економічного зростання та подорожчання кредитних ресурсів суттєво б’є по сектору і ставить серйозні виклики перед вітчизняними агрокомпаніями. Наразі питання виникають до найбільшого агрохолдингу України — UkrLandFarming. Зокрема, інвесторів цікавить фінансове становище компанії, її здатність залучати кошти для розвитку, плани з придбання нових активів. Про це та про інше «День» запитав голову ради директорів UkrLandFarming Олега Бахматюка:
— Чи плануєте додатковий продаж акцій UkrLandFarming, аби залучити інвестиції? Якщо так, то яка частка може бути продана?
— Ми публічна компанія. Наразі ведемо переговори про продаж певної частки акцій компанії UkrLandFarming... Якщо Cargill дав 200 мільйонів доларів (за придбання п’яти відсотків. — Авт.), то очікуємо від ринку приблизно «плюс» 250 мільйонів доларів за продаж чотирьох-шести відсотків акцій компанії. Чи це нам вдасться? Ми такого ніколи не робили у воєнний час... Наразі зробили оголошення у «Блумбергу» і дали розсилку 300 фондам. Уже отримали фіт-бек від 50-ти і зараз приймаємо їхні заявки. Через сім-десять днів стане зрозуміло, чи йдемо далі й закриваємо угоду, чи ні.
Є три якірних інвестфонди із США. Нашими акціями також цікавляться фонди з Європи та Азії.
— Зараз ринок активно обговорюють можливість придбання вами майже збанкрутілого агрохолдингу «Мрія». То будете його купувати чи ні?
— Звичайно, ми плануємо розвиватися. Зараз виробляємо 3,6 мільйона тонн збіжжя. У наших планах — наростити виробництво до п’яти мільйонів, а експорт — до десяти мільйонів тонн. А для цього потрібно мати хоча б 900 тисяч га (зараз у розпорядженні 653 тисяч га. — Авт.) землі протягом наступних двох-трьох років. Хотіли б більше мати землі в Західній та Центральній Україні. Наразі не ведемо жодних переговорів про розширення земельного банку компанії.
Чи цікава нам «Мрія»? Лише через одне: у неї 60% земель — наші географічні сусіди. У цьому разі не потрібно розширювати операційне управління компанією, що дуже важливо. Але по «Мрії» є багато невирішених питань. Тому ми не ведемо жодних переговорів про її придбання. Хоча, звичайно, ми, як і весь аграрний ринок, зацікавлені в тому, щоб її питання було вирішено, бо це впливає загалом на весь інвестиційний імідж українських агрокомпаній.
— Чи досягнуто з НБУ домовленості про рефінансування VAB-банку? Коли почнуться виплати вкладникам?
— Ми вже втретє вийшли з пропозицією до НБУ. Сьогодні я спілкувався з міністром фінансів України Олександром Шлапаком, і він підтримав мене. Мінфін має розуміння необхідності такого кроку. НБУ — теж. Але результату поки що немає. Я зустрічався з нашими акціонерами і кредиторами й домовився з ними про те, що можемо завести в капітал банку до трьох мільярдів гривень. Стосовно депозитів, то 1,2 мільярда гривень уже виплачено вкладникам. Наразі виплати призупинилися, бо чекаємо подальшого рішення від НБУ.