Найкращі інвестиції — в людей...
Українців агітують переймати британський стандарт побудови бізнесуКоли працівникам відомі стратегічні цілі свого підприємства, їм чітко зрозуміло, що потрібно робити, до чого прагнути, то непродуктивні витрати скорочуються, й успіх досягається швидше та впевненіше. Однак реалізувати на практиці ці загальновідомі, на перший погляд, істини не так просто. Тим більше — в часи економічної скрути.
Секретами, як посприяти побудові колективу, здатного на значно більше для рідної компанії, днями ділився директор Міжнародного центру якості у Великій Британії, ексклюзивний експортер Стандарту «Investors in People» («Інвестори в Людей») на світові ринки Девід Дейл. Він завітав до Києва на запрошення Українського національного комітету Міжнародної торговельної палати (ICC Ukraine), аби популяризувати в Україні роботу даного стандарту.
У нас за Стандартом «Інвестори в Людей» уже працює декілька підприємств. Як розповідає Дейл, одне з них завдяки впровадженню Стандарту протягом п’яти років подвоїла свою прибутковість. Ключовою ланкою для успіху він називає корпоративний дух, ставлячи за приклад Національне космічне агентство з аеронавтики та досліджень космічного простору США (NASA): «Так, у NASA навіть прибиральник на запитання: «Чим ви займаєтесь?» відповість, що допомагає людям відправлятися на Місяць... Це приклад того, як кожен зосереджується на меті організації».
Досвід успішних організацій світу довів, що найбільш ефективними є інвестиції в розвиток професійного рівня фахівців. Такі інвестиції гарантують високі дивіденди, вважає генеральний секретар ІСС Ukraine Володимир Михайлов. «Членство України в Світовій організації торгівлі передбачає стимулювання ринкових реформ, закріплення рівноправних умов для національних та іноземних інвесторів тощо... Для реалізації цих пріоритетних завдань ІСС Ukraine й ініціював впровадження соціально-економічного проекту «Інвестиції в людей — стандарт ведення сучасного бізнесу», — зазначає Михайлов.
На сьогодні тема покращення свого бізнесу завдяки розвитку людського потенціалу стає все актуальнішою, упевнена й віце-президент ІСС Ukraine з питань міжнародної інтеграції та партнер «Investors in People» в Україні Ольга Ревіна. За її словами, в багатьох компаніях нарешті розуміють, що головна їхня цінність — саме працівники. І щоб працювати прибутково, бути конкурентоспроможними, варто побудувати ефективну модель співпраці в середині підприємства... «Це основна відмінність Стандарту — він будує, насамперед, ефективну роботу людей на підприємстві», — наголошує експерт.
Як зазначає Ревіна, інвестиції в людей актуальні як для приватних підприємств, так і для державних. «Це — формула взаємодії роботодавця з найманим робітником для ефективнішого досягнення поставлених завдань, — пояснює вона й розповідає про практику запровадження Стандарту й у чиновницьких кабінетах: — Показовий приклад Швеції. Там даний стандарт спочатку був уведений у муніципальних структурах, а потім запропонований комерційним. Таким чином у Швеції побудували формулу соціального партнерства між чиновниками й підприємствами, де всі грають за єдиними правилами».
Як саме українському бізнесу вже зараз можна підвищити потенціал своїх працівників, експерти конкретних рецептів не дають. За їхніми словами, кожна компанія унікальна, тож і умови Стандарту в них впроваджуються по-різному. Із загальних же порад можна виділити наступні: пам’ятати, що кожен працівник — унікальна особистість, а будь-які проблеми в роботі колективу насправді не проблеми, а «сектори для розвитку». У розвиток цих самих секторів, власне, і треба інвестувати... Найактуальніші сфери для розвитку в українських компаніях, як зазначила «Дню» Ольга Ревіна, — це підвищення ефективності менеджменту середньої ланки та системна оцінка результативності співробітників.