Перейти до основного вмісту

Найтяжчі дні – нижче 10 градусів за Цельсієм

Ситуація із запасами вугілля на складах ТЕС залишається критичною та може призвести до загальносистемної аварії в об’єднаній енергосистемі України
04 лютого, 19:11

Ситуація із запасами вугілля на складах теплових електростанцій (ТЕС) є критичною та може призвести до загальносистемної аварії в об’єднаній енергосистемі України. Про це йдеться в заяві Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).

«Щоденне зменшення запасів вугілля загрожує стабільній роботі енергоблоків ТЕС. Це може спровокувати виникнення загальносистемної аварії в об’єднаній енергосистемі України та введення в дію графіків аварійного припинення електропостачання споживачам», — йдеться у повідомленні.

За інформацією НЕК «Укренерго», запаси палива на складах ТЕС із листопада 2020 року до 31 січня 2021-го зменшилися майже в 6 разів — до 436 800 тонн. А 48% усіх запасів вугілля зосереджено лише на двох станціях — Луганській та Слов’янській ТЕС.

Для порівняння, станом на початок лютого 2020 року запаси вугілля становили близько 2,4 млн тонн.

НКРЕКП ухвалила рішення провести позапланові виїзні перевірки ТОВ «ДТЕК Східенерго», АТ «ДТЕК Дніпроенерго», АТ «ДТЕК Західенерго», ПАТ «Центренерго» та ПАТ «Донбасенерго». У випадку виявлення порушень — обіцяють застосувати санкції.

Попри дефіцит електроенергії, все ж вдасться найближчим часом уникнути віялових відключень. Про це виконувач обов’язків міністра енергетики Юрій Вітренко сказав в інтерв’ю медіакомпанії Deutsche Welle.

«Зараз у нас є дефіцит електроенергії на ринку», — зазначив Вітренко. За його словами, це пов’язано з низьким виробітком енергії на сонячних та вітрових електростанціях через погодні умови. «У нас не вистачає вугілля на складах і з наступного понеділка ми включаємо газомазутні блоки, тому що спостерігається дефіцит електроенергії», — продовжив Вітренко.

Брак вугілля на складах він пояснив тим, що останній квартал минулого року теплові електростанції працювали на піку потужностей, оскільки на ремонтах перебували блоки атомних електростанцій. За його словами, дефіцит електроенергії становить тисячі мегаватів, який планують покрити за рахунок включення газомазутних блоків.

«Я сподіваюся, що ми пройдемо наступний тиждень без блекаутів, (...) не буде віялових відключень електроенергії», — сказав Вітренко.

Він додав, що Україна має стати частиною великої європейської енергосистеми, щоб такі ситуації не повторювалися в майбутньому. А поки що було прийнято рішення покривати дефіцит імпорт електроенергії з ...Росії і сподіватися на потепління.

Нагадаємо, синоптики прогнозують, що уже з 14 лютого знову очікується різке похолодання до 10 градусів вдень і 13-17 градусів нижче нуля в нічний час доби. Та морози триватимуть недовго. З 18 лютого в Україну прийде нова хвиля тепла — стовпчики термометрів показуватимуть від 3 морозу до 2 градусів тепла.

ГОЛОС З FACEBOOK

«ЗЕЛЕНСЬКИЙ БАЛАНСУЄ МІЖ ВАШИНГТОНОМ, МОСКВОЮ, СУСПІЛЬНИМ ЗАПИТОМ І ДВОМА НАЙПОТУЖНІШИМИ ОЛІГАРХАМИ»

Сергій ГОЛОВНЬОВ, журналіст:

1. Відключень споживачів, з великою вірогідністю, не буде. Врятують спалення природного газу і імпорт електроенергії з Росії та Білорусі. Але завжди можливі форсмажори. І ще — за це переплатять платники податків.

Найтяжчий час — наступний тиждень. Тоді температура на декілька днів впаде до мінус 10. А вугілля, яке зараз нібито звідусіль прямує до ТЕС, ще не під’їде.

2. Чи є зрадою імпорт е/е з РФ у лютому? Тут вибір невеликий. Або буде імпорт, або будуть відключення, або доведеться дуууже багато заплатити Ахметову за спалений газ.

На майбутнє позбутись залежності від імпорту з РФ у критичні моменти дозволить лише синхронізація з європейською енергосистемою. Вона запланована на 2023 рік.

І ще не зрозуміло, чого більше боїться ДТЕК Ахметова? З приєднанням до Європи частину енергоблоків ТЕС, побудованих в СРСР, доведеться відправити в утиль.

3. Чому сталася ця криза? Головна об’єктивна причина: порушення ремонтного графіку НАЕК Енергоатом наприкінці 2020 року. 4-5 блоків АЕС з 15 не працювали. Це співпало зі значним збільшенням споживання е/е в країні. І відносно заниженого Прогнозного балансу, і відносно споживання минулих років.

Відповідно, ТЕС попалили багато накопиченого вугілля. А озираючись на минулу теплу зиму і подальшу ковідну кризу, ДТЕК не заклав нові лави на шахтах.

Це моє припущення, що не заклав. Можливо — тупо шантажує владу через втрату політичного впливу.

4. Чому відбулось збільшення споживання е/е? Є версія (цілком логічна) щодо диспропорції вартості енергоносіїв для населення.

Газ населенню продається за ринковими цінами. Тобто у зимовий період він дорогий. А е/е продається населенню за субсидованими цінами. Для розуміння, населення споживає близько 70% газу і 30% е/е.

На жаль чи на щастя, українці більш мудрі за український уряд. Вони переходять на ті енергоносії, які дешевше.

Тобто споживання ринкового (дорогого) газу впало, а споживання субсидованої (дешевої) е/е виросло.

І це великий косяк влади. В газі були Коболєв з Вітренко, які проштовхнули ринок для населення. А в е/е таких криголамів не було. Тому маємо таку диспропорцію.

5. Хто винен у кризі з точки зору тактики? Однозначно винне чинне керівництво Енергоатому — не дотримались ремонтної програми через корупцію і рукожопість. Винен і ДТЕК, який вирішив не ризикувати інвестиціями і вчасно не підвіз вугілля (або не хоче його підвозити).

До того ж, весь 2020 рік ДТЕК мав ручного міністра енергетики. Косяк Буславець разом з прем’єром Шмигалем в тому, що вже в грудні, коли була зрозуміла криза, потрібно було запускати імпорт е/е (хоча б з Білорусі), щоб зекономити вугілля на холоди.

Але ДТЕК ніколи б на це не пішов, щоб не вронити біржову ціну на е/е.

6. Яку роль тут грає ДТЕК? Це монополія, яка тримає за одне місце всю країну: гоніть гроші, або замерзнете. Зараз для порятунку системи він вимагає відміни прайс-кепів на РДН, але не відмовляється від вимог повністю заборонити імпорт е/е з РФ та Білорусі.

Якщо це зробити до синхронізації з Європою, може настати момент (як зараз), коли або всі споживачі скинуться Ахметову з Коломойським на скупку ще трьох фракцій в парламенті, або не буде е/е.

ДТЕК — це вірус що вбиває носія (державу), на якому він паразитує. Як відомо з медицини, шанс на еволюцію мають лише ті віруси, які прилаштовуються до симбіозу з носієм. Нажаль, нам з цією чумою не повезло.

5. Хто винен у кризі з точки зору стратегії? Звичайно, влада в цілому. Слабка, без централізації і вертикалі. Без загальної стратегії.

Це Офіс Президента, який віддав Коломойському «в доєніє» Енергоатом і Центренерго. КМУ, який нічого не може з цим зробити. Міненерго, яке було департаментом ДТЕК. Рада, яка сповнена лобізму і не може призначити на Міненерго відповідальну людину.

Зеленський балансує між Вашингтоном, Москвою, суспільним запитом і двома найпотужнішими олігархами. І ця формула ніяк не гарантує відсутності в майбутньому таких криз.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати