Перейти до основного вмісту

НБУ готується пом’якшити обмеження

Експерт: «Приплив валюти збільшується за рахунок депозитів юридичних осіб, довіра населення ще слабка»
16 жовтня, 11:37
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Національний банк готується частково передивитися валютні обмеження на ринку. «Я сподіваюся, що сьогодні він буде прийнятий на правлінні, черговий пакет спрощення валютного регулювання в контексті проведення зовнішньоекономічних операцій», — розповів  про такі плани заступник голови НБУ Олег Чурій. Нагадаємо, що раніше голова НБУ Валерія Гонтарєва заявила про плани регулювальника повністю зняти валютні обмеження ближче до середини 2016 року.

Схоже, що підстави для таких кроків у Нацбанку  поступово  зміцнюються. Уперше за два роки регулювальник зафіксував збільшення обсягу депозитів в іноземній валюті. «Протягом вересня 2015 року їхній обсяг зріс на 1,4% або на 203 мільйонів доларів. Станом на 1 жовтня він досяг 15,1 мільярда доларів», — сказано у повідомленні Нацбанку. У той же час, за інформацією НБУ, з початку року обсяг валютних вкладів зменшився на 22,2%. Обсяг депозитів фізичних осіб в іноземній валюті без урахування коштів у банках, що визнані неплатоспроможними й перебувають у стадії ліквідації, у вересні зменшився на 0,4% — до 8,7 мільярда доларів. А обсяг гривневих депозитів зріс протягом місяця на 3,4% — до 367,7 мільярда гривень.

Про що свідчать ці дві новини? Про це «День» запитав виконавчого директора Незалежної асоціації  українських банків Олену КОРОБКОВУ:

— Дійсно, спостерігається повернення іноземної валюти в доларовому  еквіваленті до банківської системи. Але приплив валюти збільшується за рахунок депозитів юридичних осіб. Довіра з боку населення ще слабка. У вересні обсяг депозитів фізичних осіб у валюті (за винятком вкладів у проблемних баках і виведених з ринку) зменшився на 0,4%. Тобто зростання лише за рахунок  компаній. Є  ще один показник, на який варто звернути увагу при аналізі повернення валюти в систему: готівка позабанків — вона знизилася на 1,9%. А якщо брати її сукупний показник, то з початку року зниження становило 4,2%, тоді як торік було навпаки її збільшення. Це означає, що відбувається невелике повернення довіри до банківського сектора. Щодо валютних обмежень, то Асоціація систематично зустрічається з НБУ й постійно говоримо, що їх треба знімати. Ми постійно спілкуємося з керівниками різних банків, і вони говорять, що у них є клієнти, які готові принести 500 тисяч доларів і більше на депозити.  Але вони  хочуть бути впевненими, що зможуть після закінчення терміну депозиту його забрати, а не бігати роками. І найголовніше — вкладникам треба гарантувати  повернення  валютних депозитів у валюті, а не перераховувати по гривні. Зокрема, ми пропонували НБУ навіть запустити пілотний проект з новими терміновими депозитами, починаючи з 1 листопада.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати